Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako účtovať tržby taxikára dosiahnuté prostredníctvom digitálnej platformy?

účtovanie taxi
účtovanie taxi Foto: Getty Images
4. júna 2020 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Mnoho taxikárov začalo v posledných rokoch fungovať prostredníctvom digitálnych platforiem ako napríklad BOLT, HOPIN či UBER. Často ide o nováčikov v tomto obore a preto majú mnoho otázok o tomto druhu podnikania, napríklad, aj ako účtovať tržby, alebo či musia používať e-kasu, ak neprijímajú od zákazníkov hotovosť, keďže títo platia priamo spoločnosti prostredníctvom karty, či aplikácie.

Používanie systému e-kasa

Spoločnosti, ktoré poskytujú dispečing v zmysle zákona č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave (napr. BOLT, HOPIN, UBER) nemajú povinnosť používať pokladnicu e-kasa klient, práve preto, že poskytujú iba dispečing. Prepravu osôb poskytujú taxikári, ktorí pracujú prostredníctvom aplikácie. Taxikári teda vystupujú ako samostatné  podnikateľské  subjekty poskytujúce službu uvedenú pod kódom 49.32 Taxislužba na základe licencie a prijímajú tržby elektronickými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť (platba kartou zaevidovanou v aplikácii) na predajnom mieste. Zákon č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice v § 8 ods. 11 pre taxikárov osobitne upravuje, že musia tržby evidovať v pokladnici e-kasa klient (on-line registračná pokladnica/ORP alebo virtuálna registračná pokladnica/VRP). Hoci cestujúci urobí úhradu kartou, alebo prostredníctvom aplikácie, ide o elektronický platobný prostriedok, ktorý nahrádza hotovosť, a preto to, že taxikár nedostáva peniaze priamo, nemá vplyv na používanie VRP/ORP. Všetky jazdy cez digitálnu platformu na území SR musia byť evidované vo VRP alebo ORP.

Podnikateľ, ktorý poskytuje službu uvedenú pod kódom 49.32 Taxislužba, nie je pri použití pokladnice e-kasa klient povinný vyhotoviť a cestujúcemu odovzdať pokladničný doklad, ak vyhotovuje a cestujúcemu vydáva alebo posiela potvrdenie o zaplatenom cestovnom podľa osobitného predpisu. Podnikateľ v pokladnici e-kasa klient zaeviduje len celkovú sumu platenej ceny, ktorú platí cestujúci. Podmienka podľa § 30 ods. 5 písm. f) zákona č. 56/2012 Z. z. je splnená aj v prípade, ak prevádzkovateľ dispečingu priamo v digitálnej platforme (t.j. v mobilnej aplikácii, ktorú cestujúci používa na zadávanie požiadaviek na dopravu a na zaplatenie cestovného) zobrazuje a elektronicky posiela cestujúcemu potvrdenie o zaplatenom cestovnom. V ustanovení § 8 ods. 11 zákona nie je osobitne upravený spôsob evidencie tržieb vo VRP. Pri ich evidencii môže taxikár využiť napríklad nasledovné spôsoby evidencie tržieb podľa toho, či je, alebo nie je platiteľom DPH.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Taxikár, ktorý je platiteľ DPH
  • Taxikár, ktorý nie je platiteľ DPH
  • Účtovanie tržieb v jednoduchom účtovníctve

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

e-kasaPrémiový obsahtaxikárúčtovanie taxi

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Jednoduché účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

19apr8:30Home office – nové pravidlá v roku 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

19apr8:30Inventarizácia komplexne – bez chýb a pokút8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

19apr8:30Home office – nové pravidlá v roku 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Uvedené informácie majú len orientačný charakter. Pre aktuálne informácie, pozrite prosím oficiálnu stránku subjektu. Tento portál nezodpovedá za presnosť uvedených informácií.

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X