Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako vyplniť daňové priznanie za rok 2020 pri súbehu príjmov z podnikania, z prenájmu a z predaja cenných papierov

Daňové priznanie
daňové priznanie Foto: Thinkstock
4. februára 2021 Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Ako správne vyplniť daňové priznanie za rok 2020 ak ste dosahovali príjmy z podnikania, prenájmu, alebo aj predaja cenných papierov? Tlačivo pre daňové priznanie za rok 2020 môžete vyplniť aj online elektronicky. Praktický príklad vyplneného daňového priznania s mnohými radami nájdete v príspevku.

  • Daňové priznanie je povinný podať daňovník, ak jeho celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2020 presiahli sumu 2 207,10 €.
  • Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňuje akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane z príjmov oslobodený. Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňuje aj príjem dosiahnutý zo zdrojov v zahraničí, ak ide o daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou (rezidenta SR).

Upozornenie Podnikam.sk:

Daňovník je povinný podať daňové priznanie aj vtedy, ak vykazuje daňovú stratu, hoci jeho zdaniteľné príjmy sumu 2 207,10 € nepresiahli.

Lehota na podanie daňového priznania

  • základná lehota na podanie daňového priznania za rok 2020 je do 31. marca 2021
  • daňovník má možnosť predĺženia základnej lehoty na podanie daňového priznania za r. 2020, a to
    o najviac o tri celé kalendárne mesiace ( s výnimkou daňovníka v konkurze alebo v likvidácii),
    o najviac o šesť celých kalendárnych mesiacov, ak súčasťou jeho príjmov sú zdaniteľné príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí (s výnimkou daňovníka v konkurze alebo v likvidácii).

Poznámka Podnikam.sk

Predĺženie lehoty sa realizuje formou oznámenia, ktoré daňovník podá príslušnému správcovi dane do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania. Daňovník v oznámení uvedie novú lehotu, ktorou je koniec kalendárneho mesiaca, v ktorej podá daňové priznanie, a v tejto novej lehote je aj daň splatná. Oznámenie o predĺžení lehoty je dostupné v štruktúrovanej forme a je potrebné ho podať týmto spôsobom.

Príklad:

Peter Stacho vykonáva na základe živnostenského oprávnenia maloobchodnú činnosť – prevádzkuje železiarstvo. Je platiteľom DPH. V roku 2020 dosiahol aj príjem z prenájmu bytu, ktorý nemá zaradený v obchodnom majetku a s manželkou sa dohodol, že celý tento príjem bude zdaňovať on. Okrem týchto príjmov dosiahol aj príjem z predaja cenných papierov.

Je ženatý a má dve deti, na ktoré si uplatňuje daňový bonus. Jeho manželka poberala počas celého roka 2020 rodičovský príspevok, ktorý sa nezapočítava do vlastných príjmov, a mala aj vlastný príjem. Daňovník si počas roka 2020 platil aj dobrovoľné príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie vo výške 20 € mesačne. Účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva.

Členom klubu ponúkame v tejto časti kompletný postup na vyplnenie daňového priznania ako aj vzor vyplneného daňového priznania:

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

daňové priznanie 2017know-howknowhowPrémiový obsahrok 2021

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

21apr9:00Podnikanie v Rakúsku - otázky a odpovede9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

22apr8:30Ako viesť tím online8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

22apr8:30Ako viesť tím online8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X