Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako vytiahnuť prostriedky z eseročky

Vyplácanie a zúčtovanie pôžičiek v s.r.o.
Fotobanka Pixmac
8. januára 2013 Zdroj Podnikam.SK, JL Tlačiť

Väčšina podnikateľov, ktorí rozmýšľajú nad zmenou formy podnikania z podnikania fyzickej osoby na podnikanie právnickej osoby, sa často pýta, akým spôsobom je možné legálne čerpať finančné prostriedky.

 

V podvojnom účtovníctve neexistuje položka výdaj do osobnej spotreby ako v prípade fyzickej osoby a finančné prostriedky patria obchodnej spoločnosti a nie jednotlivcovi. 

Riešením sú pôžičky, zálohy, alebo pokladňa

Prvou z možností je oficiálne sa zamestnať vo vlastnej firme prostredníctvom pracovného pomeru, dohody vykonávanej mimo pracovného pomeru, alebo poberať odmenu za výkon funkcie. V týchto prípadoch sa však podnikateľ nevyhne odvodom a navyšovaniu mzdových nákladov
 
 
Ďalšou z možností je výplata podielov na zisku. V tomto prípade však musí firma predmetný zisk najprv dosiahnuť a spoločník potom po vyplatení podielu na zisku musí odviesť odvod do zdravotnej poisťovne z vyplatených dividend. Tiež nie je možné predom vyplácať zálohy na podiely na zisku, takže spoločník by sa dostal k finančným prostriedkom len raz za rok.
 
Ako to v skutočnosti zrealizovať? Čítajte ďalej.

Zálohy

V praxi sa takáto situácia často rieši vo firmách tak, že sa mesačne poskytujú zálohy konateľom, spoločníkom na výdavky spojené s dosahovaním príjmov s tým, že budú zúčtované ku koncu roka. Na konci roka sa časť záloh  zúčtuje oproti výdavkom a zvyšok záloh alebo aj celé neminuté zálohy sa účtovnou operáciou vrátia do pokladne firmy a vzápätí vyplatia ako podiely na zisku. Odvodom do zdravotnej poisťovne sa spoločník nevyhne, ale dosiahne stav, že má finančné prostriedky z firmy k dispozícii počas roka a nemusí čakať raz ročne výplatu podielu na zisku.
 

Pôžičky

Častokrát sa výplata finančných prostriedkov realizuje cez poskytnutie a následné vrátenie bezúročných pôžičiek spoločnosti zo strany spoločníka. Hlavne zo začiatku podnikania spoločnosť má k dispozícii len základné imanie spoločnosti a to častokrát nestačí na pokrytie výdavkov spojených s rozbehnutím činnosti, nákupom majetku a tak sa poskytnutie finančných prostriedkov realizuje cez bezúročné pôžičky, ktoré poskytne spoločník spoločnosti. Po čase, keď spoločnosť začne dosahovať príjmy, sa takto poskytnuté finančné prostriedky vracajú späť spoločníkovi. Opäť je možné z praxe potvrdiť, že častokrát sa poskytnutia a následné úhrady spoločníkovi realizujú len ako účtovné operácie a spoločník si tak vie zabezpečiť výplatu finančných prostriedkov. 
 

Pokladňa

Na základe toho, že v prípade kontroly zo strany správcu dane nie je zaužívané fyzicky kontrolovať stav finančných prostriedkov v pokladni spoločnosti, je možné realizovať výplatu finančných prostriedkov aj prostredníctvom dotácie pokladne. Raz mesačne alebo podľa potreby spoločník urobí výber finančných prostriedkov do pokladne spoločnosti s tým, že časť hotovosti bude pokrytá výdavkami na dosiahnutie zdaniteľných príjmov, ale časť finančných prostriedkov bude v pokladni iba účtovne.
 
Príklad:
Obchodná spoločnosť začína rozvíjať svoju činnosť. Spoločník poskytne spoločnosti účtovnou operáciou bezúročnú finančnú pôžičku vo výške 10 000 eur. Tieto finančné prostriedky má spoločnosť použiť na nákup potrebného majetku, tovaru alebo služieb k dosahovaniu zdaniteľných príjmov. Spoločnosť začne dosahovať prvé výnosy z činnosti, na účet prichádzajú finančné prostriedky za realizované dodávky tovarov alebo služieb a spoločnosť sa rozhodne splácať svoj dlh voči spoločníkovi. Môže tak urobiť výberom v hotovosti do pokladne a následným vyplatením alebo prevodom na bankový účet spoločníka. Účtovný stav v pokladni závisí od realizovaných nákupov.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

21nov8:30Ako využiť potenciál vašej značky na maximum - pomocou brand archetypov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X