Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako začať investovať aj s málo peniazmi?

Green plant leaves growing on coin stacking money saving business finance success wealth investment budget concept. stack coin on wood table with green blur background.
Foto: Getty Images
30. júna 2020 Autor Informačný servis Tlačiť

BRATISLAVA 30. júna (Podnikam.sk) – Sporenie či investovanie? Pre mnohých z vás možno synonymá, z pohľadu finančníkov však dve odlišné činnosti. Sporenie podľa nich slúži na zakonzervovanie svojich peňazí bez rizika s výnosom blížiacim sa k nule, kým cieľom investovania je, najmä v strednodobom až dlhodobom horizonte, zhodnotiť svoje vložené finančné prostriedky. Samozrejme, s istou mierou rizika.  

V článku sa dočítate:

  • čo je investovanie
  • prečo je koronakríza vhodným obdobím pre investovanie
  • či je možné investovať aj s málo peniazmi
  • ako investovať peniaze ak ste začínajúci investor

Viete, čo je investovanie?

Veľmi jednoducho by sme mohli investovanie definovať ako činnosť, ktorej cieľom je zhodnotenie  finančných prostriedkov. V závislosti od druhu investície je s ňou spojené aj väčšie či menšie riziko, nakoľko hodnota investície môže rásť aj klesať.  Investovania sa však netreba obávať, je to možnosť, ako nechať svoje peniaze zarábať.

Prepad akciových trhov a neistoty investorov

Plánovali ste začať s investovaním, ale zneistili vás správy o rýchlom páde trhov v dôsledku koronakrízy?  Nie ste sami. Výrazné prepady vystrašili aj mnohých iných investorov a najmä tí menej skúsení začali svoje investované peniaze rýchlo vyberať. Z obavy, že prídu o všetky svoje financie.  Je potrebné si ale uvedomiť, že práve nízke ceny sú ideálnou investičnou príležitosťou. Je to ako keby ste kupovali v obchode akciový tovar. Lacno kúpite, neskôr drahšie predáte. História ukazuje, že za rýchlym pádom nasleduje zväčša rýchly rast. Preto je možné aktuálnu situáciu vyhodnotiť ako skutočne vhodnú na investovanie.

Úspešným investorom sa môžete stať aj vy

Ešte predtým ako sa rozhodnete ako a kde investujete svoje peniaze by ste mali nájsť odpovede na niekoľko základných otázok. Tie vám pomôžu nájsť cestu, ktorou by ste mohli vydať.

Businessman analyse investment marketing data.
Foto: Getty Images

1. Aký som typ investora?

V zásade môžete byť konzervatívnym, vyváženým alebo dynamickým investorom. Konzervatívny investor uprednostňuje produkty, pri ktorých je zaručená vysoká bezpečnosť investície s minimálnym výnosom. Takými sú napríklad sporiace účty či termínované vklady. Vyvážený investor akceptuje určitú mieru rizika s cieľom možnosti získania vyššieho výnosu. Obľubuje napríklad investície do konzervatívnych fondov, prípadne svoje peniaze delí. Časť vkladá napríklad na sporiaci účet, časť do fondov. Najväčšiu mieru rizika dokáže zniesť dynamický investor. Investuje napríklad do zmiešaných alebo akciových fondov s cieľom najväčšieho možného zhodnotenia svojich peňazí v strednodobom či dlhodobom horizonte.

2. Čo je mojim cieľom?

Motívov, prečo sa rozhodnete investovať, môže byť mnoho. Môže ísť napríklad o vytvorenie si finančnej rezervy pre prípad neočakávaných udalostí (strata príjmu, neplánované výdavky,…), o sporenie pre deti na ich budúce štúdium, o predčasné splatenie hypotekárneho úveru, o kúpu nehnuteľnosti, o zabezpečenie si kvalitného dôchodku a podobne.

3. Časový horizont investovania?

Ako dlho ste ochotní nechať svoje peniaze pracovať úzko súvisí s cieľmi investovania. Zároveň tiež s tým, kde investovať peniaze. Či do realitného projektu, do akcií, dlhopisov alebo peniaze vložiť len na termínovaný účet.

4. Koľko som ochotný investovať?

Najskôr si treba položiť otázku, či chcem investovať jednorazovo určitú sumu, napríklad v období, keď sú akcie nejakej spoločnosti, ktorej dôverujem, na nízkej hodnote alebo budem určitú čiastku investovať pravidelne počas stanoveného obdobia. V takom prípade ide najčastejšie o mesačné intervaly investovania.

Výhodou pravidelného investovania je, že pravidelná výška investície stanovená podľa vašich možností a preferencií nebude zaťažovať váš rozpočet ako tomu je pri jednorazových výdavkoch. Pravidelné investovanie zároveň dokáže znižovať riziko nesprávneho načasovania investície. Využitím metódy priemerovania využívate vývoj trhov vo svoj prospech. Pri raste sa vaše financie zhodnocujú, pri poklese sa naopak automaticky nakupuje viac podielových jednotiek.

Financial Business Charts, Graphs And Diagrams. 3D Illustration Render
Foto: Getty Images

Investovanie peňazí bez predsudkov

Niektorí ľudia nezačnú investovať/sporiť, pretože si mylne myslia, že investovať s malými sumami sa neoplatí a že väčšie čiastky si odkladať jednoducho nedokážu. Tak, ako pri mnohých iných činnostiach, aj pri investovaní platí, že najťažšie je začať. Investovať a vytvárať si finančnú rezervu či sporiť na akýkoľvek účel je možné už od skutočne malých súm. Ak sa rozhodnete investovať, môžete nájsť produkty s pravidelným investovaním už od 15 € mesačne a bez vstupného poplatku.

Ďalšou fámou je, že pokiaľ chcete investovať, musíte byť expertom a mať prehľad o trhoch. Ani to nie je pravda. Pri investovaní získate prístup k nástrojom, ktoré vám pomôžu investície spravovať efektívne a robiť správne rozhodnutia.

Ako investovať peniaze, keď začínate?

Takže kde investovať peniaze, ak ste investor – začiatočník? Možností je samozrejme viacero, ale na začiatok by ste mohli skúsiť podielové fondy. Ide v nich o kolektívne investovanie, kedy sú vaše peniaze spoločne s peniazmi iných investorov investované do viacerých akcií či dlhopisov. Peniaze, ktoré do fondov vložíte sa rozdelia do viacerých spoločností vďaka čomu sa rozdelí aj riziko. Ak by niektoré akcie výrazne poklesli, ďalšie spoločnosti v portfóliu podielového fondu môžu túto stratu vykryť.

Do podielových fondov je možné investovať aj malé sumy peňazí, pričom ich zhodnotenie býva výrazne vyššie ako pri bežnom sporení. Vyskúšajte a sami sa presvedčte, že stať sa investorom môže byť skutočne výhodné.

Informačný servis

K téme

Témy

investovaniePR

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

14apr8:30Pandemická OČR a PN: Aké sú podmienky nároku?8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Koronavírus,Manažment

14apr8:30Pandemická OČR a PN: Aké sú podmienky nároku?8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Koronavírus

15apr8:30Zmeny v DPH pre e-shopy v roku 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X