Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako založiť s.r.o. po novom bez 5000 eur vkladu?

Logo SroOnline.sk - Založenie S.R.O. Online
7. apríla 2014 Tlačiť

Ak sa chystáte na založenie firmy v priebehu roka 2014, určite vás bude zaujímať, aké máte možnosti pri splácaní základného imania po prijatých legislatívnych zmenách. Doteraz často používaný spôsob splácania základného imania v hotovosti k rukám správcu vkladu už nie je možný.

Základný spôsob: Vloženie vkladu v plnej výške do banky (na 1 deň)

Ideálnym spôsobom splatenia základného imania je vloženie peňažného vkladu na účet. Minimálna výška základného imania je pre spoločnosť s ručením obmedzením (s.r.o.) 5000 eur. Od decembra 2013 je potrebné peňažné vklady spoločníkov vložiť na osobitný samostatný účet v banke, na ktorom môžu byť tieto vklady iba dočasne vložené (aspoň na 1 deň).

Základné imanie sa vkladá do banky po podpise zakladateľskej listiny. Peňažné prostriedky na účte nie sú bankou ani štátom viazané, takže po získaní výpisu z účtu ich môžete vybrať, ale na podnikanie ich je možné použiť až po zápise v obchodnom registri (OR).

Alternatíva 1: Nemáte 5000 eur? Nevadí, stačí polovica.

Základné imanie v s.r.o. nemusí byť hneď splatené v plnej výške, ale postačuje aj polovica z minimálnej výšky, teda 2500 eur. Nevýhodou tohto riešenia je to, že nesplatenú časť základného imania je tak, či tak potrebné splatiť, avšak jej splatenie si odložíte do 5 rokov od vzniku spoločnosti.

Táto možnosť sa nedá použiť pri jednoosobových eseročkách (spoločnosť s jediným spoločníkom).

Alternatíva 2: Kúpte ready-made s.r.o. so splateným imaním

Ďalšia možnosť, ako sa vyhnúť vloženiu 5000 eur, je kúpa už (pred)založenej čistej spoločnosti, tzv. ready-made s.r.o. Výhodou tohto spôsobu je to, že základné imanie je už splatené osobou, ktorá túto s.r.o. založila. V praxi to znamená, že spoločnosti, ktoré sa venujú službe zakladanie s.r.o. alebo predaju Ready-made s.r.o., vám môžu poskytnúť takú spoločnosť, ktorá bola založená iba za účelom prevodu, nemá žiadne záväzky, nikdy nevykonávala žiadnu činnosť a má splatené základné imanie v plnej výške.

Po podpise dokumentov na kúpu ready-made s.r.o. môžete okamžite podnikať, čo je ďalšia výhoda v porovnaní so založením novej eseročky. Cena za predaj ready-made sro sa pohybuje od 450 eur a zahŕňa aj zmenu spoločníkov, konateľov, ako aj obchodného mena a sídla.

Alternatíva 3: Nepeňažný vklad

Vkladom do základného imania spoločnosti môže byť aj nepeňažný vklad, ktorým je najčastejšie hnuteľná vec (napríklad auto) alebo nehnuteľnosť. Nevýhodou je to, že hodnota nepeňažného vkladu musí byť určená peňažnou sumou, čo sa spravidla zisťuje na základe znaleckého posudku, ktorého vyhotovenie predražuje a predlžuje celé registrové konanie. Nepeňažný vklad sa stáva majetkom spoločnosti a spoločnosť ním ručí za svoje záväzky v plnej výške.

Alternatíva 4: Požičajte si na 1 deň

Ak máte rodinných príslušníkov, priateľov alebo známych ochotných pomôcť, poraďte sa s nimi o možnosti požičať si 5000 eur, pričom tieto peniaze na účte nie sú bankou viazané, a tak ich stačí vložiť iba na jediný deň.

Ako začať?

Ak ste už zvážili, či je pre vás vhodnejšie založenie s.r.o alebo kúpa ready made s.r.o a chcete na registrovom konaní ušetriť čas a nemalé peniaze, môžete využiť finančné výhody online registrácie spoločností cez portál SroOnline.sk.

Ak máte problém so sídlom, môžete si prenajať aj službu virtuálne sídlo spoločnosti v Bratislave alebo Košiciach len za 20 eur mesačne. Výhodou virtuálneho sídla sú nižšie náklady, či menšie riziko na odškodnenie.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikať

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X