- Podnikam.sk
- Články
- Financovanie podnikania
- Financovanie
- Ako žiadať o príspevok pre začínajúcich podnikateľov z ÚPSVaR
Ako žiadať o príspevok pre začínajúcich podnikateľov z ÚPSVaR
Dotácia na čiastočnú úhradu nákladov súvisiacich s prevádzkovaním samostatnej zárobkovej činnosti (SZČ) na základe zákona o službách zamestnanosti už po novom nie je právne nárokovateľná.
Príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) môže, ale aj nemusí poskytnúť podnikateľské príspevky pri začatí podnikania, hoci budú splnené všetky stanovené podmienky. Takáto podpora podnikania pre začínajúcich podnikateľov môže mať formu nenávratnej dotácie pre začínajúcich podnikateľov.
Úrad na začiatku poskytne uchádzačovi najviac 60 % výšky príspevku
Tento nenávratný finančný príspevok od štátu (nie z Eurofondov) nie je určený pre spoločnosti sro. Podmienky poskytnutia príspevku na podnikanie (dotácia pre začínajúcich podnikateľov):
- ste uchádzačom o zamestnanie v evidencii úradu vedený najmenej 3 mesiace,
- boli ste vedení v evidencii najmenej 12 mesiacov v prípade, že v období 6 mesiacov pred zaradením do evidencie ste pozastavili, prerušili alebo skončili prevádzkovanie SZČ,
- budete samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO), ktorá plánuje prevádzkovať živnosť v zmysle Zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon),
- alebo budete SZČO, ktorá chce vykonávať poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách v zmysle § 12a až 12e zákona č. 105/1990 Zb. o súkromnom podnikaní občanov,
- vyplníte žiadosť o príspevok a predložíte ju úradu v mieste, kde vytvoríte svoje pracovné miesto a predložíte kompletnú žiadosť so všetkými predpísanými prílohami,
- predložíte vypracovaný podnikateľský zámer vrátane kalkulácie nákladov,
- hodnotiaca komisia a následne výbor pre otázky zamestnanosti odporučí úradu uzavrieť s vami dohodu o poskytnutí podpory,
- na základe dohody uzatvorenej medzi vami a úradom budete túto živnosť vykonávať nepretržite najmenej 3 roky.
O štátny príspevok na podnikanie z úradu práce môže požiadať aj občan so zdravotným postihnutím (je dostupný aj pre ZŤP a invalidného dôchodcu), ktorý je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej 3 mesiace, a ktorý bude SZČ vykonávať na chránenom pracovisku. Príspevok je dostupný aj pre mladých a pre ženy na materskej dovolenke. Podrobné informácie nájdete na stránke ÚPSVAR.
Výška poskytnutého príspevku pre rok 2015
Koľko je príspevok na podnikanie?
- v Bratislavskom kraji najviac 2 643,10 eur,
- v krajoch s priemernou mierou evidovanej nezamestnanosti rovnajúcou sa alebo menšou, ako je celoslovenský priemer najviac 3 171,72 eur,
- v ostatných krajoch s priemernou mierou evidovanej nezamestnanosti väčšou, ako je celoslovenský priemer najviac 4 228,96 eur.
Postup pre získanie dotácie
Obráťte sa na miestny úrad, kde ste evidovaní ako uchádzač o zamestnanie. Zamestnanci úradu vám poskytnú detailné informácie o podmienkach a krokoch, ktoré musíte splniť, aby ste získali podporu pre začínajúcich podnikateľov a živnostníkov.
Je potrebné aj daňové priznanie? Na úrade sa dozviete všetky dôležité informácie. Napríklad, či plánuje organizovať prípravu na začatie prevádzkovania SZČ a za akých podmienok. Úrad totiž nie je povinný prípravu zabezpečovať.
Úrad vám poskytne prihlášku na zaradenie na prípravu na začatie prevádzkovania samostatnej zárobkovej činnosti. Jej súčasťou je aj vypracovanie podnikateľského zámeru a kalkulácie nákladov.
Overenie pripravenosti žiadateľov o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť (čiže živnosť a podnikanie) úrad preverí písomným testom. V zmysle zákona je žiadateľ o príspevok, okrem úplnej žiadosti, povinný predložiť ďalšie doklady. Patrí k nim vypracovaný podnikateľský zámer spolu s kalkuláciou nákladov. Tie vrátane výsledkov testu pripravenosti na podnikanie posudzuje komisia zriadená výborom pre otázky zamestnanosti.
Vyplácanie príspevku
Úrad poskytne uchádzačovi najviac 60 % výšky príspevku do 30 kalendárnych dní odo dňa uzatvorenia dohody o poskytnutí príspevku. Druhú časť príspevku, teda najviac 40 % výšky príspevku po predložení prvej správy o prevádzkovaní SZČ a o čerpaní poskytnutého príspevku po uplynutí 12 mesiacov prevádzkovania SZČ.
Odporúčania
Opätovné poskytnutie
Užitočné odkazy
Odporúčania
- Príspevok si už nemôžete automaticky nárokovať po splnení podmienok. Pri výbere predmetu činnosti je preto treba vychádzať z predstáv rozvoja príslušného regiónu, niekedy môže byť na mieste nie čo najširší záber, ale skôr zúženie predmetov podnikania. Oboznámte sa s rozvojovými plánmi príslušnej samosprávy a tiež miestnej štátnej správy.
- Rovnako je prínosné poznať kľúčové podnikateľské subjekty a oblasti podnikania v regióne. Môžu byť medzi nimi potenciálni odberatelia.
- Ak príslušný úrad plánuje organizovať prípravu na začatie prevádzkovania SZČ, oplatí sa zúčastniť sa jej. Zvýšite si tak šance na získanie príspevku, keďže sa dozviete konkrétne požiadavky komisie a výboru.
- Podnikateľský plán vypracujte spolu s pracovníkmi úradu počas prípravy na začatie SZČ. Externé poradenské osoby resp. spoločnosti nemusia mať aktuálne informácie o požiadavkách komisie a výboru, ktorí ho budú hodnotiť. Pozrite sa, ako žiadať o príspevok na podnikanie v praxi.