Okrem klasických úverov, rôznych dotácií a príspevkov, či napr. biznis anjelov ponúka trh financií a sprostredkovania aj ďalšie formy financovania podnikania:
Predstavuje zmluvný vzťah medzi predajcom (výrobcom), lízingovou spoločnosťou a nájomcom (zákazníkom). Predajca a lízingová spoločnosť spolu uzatvoria kúpnu zmluvu a následne lízingová spoločnosť a nájomca uzatvoria lízingovú zmluvu.
Predmetom lízingu môže byť hmotný predmet alebo majetkové právo. Napríklad, osobné alebo úžitkové automobily, dopravná technika, stroje a zariadenia, či nehnuteľnosti.
Komplexné informácie a konkrétne možnosti nájdete na stránkach Asociácie leasingových spoločností SR.
Faktoring
Odkúpenie krátkodobých pohľadávok, ktoré vznikajú prevažne pri dodávkach bežného obchodného tovaru konečnej spotreby a pri dodávkach pre bežnú výrobnú spotrebu. Podnik predá svoju pohľadávku ešte pred jej splatnosťou faktorovi, teda špeciálnej finančnej inštitúcii alebo banke.
Dohoda medzi faktorom a jeho zákazníkom má najčastejšie dve podoby. Buď je- skrytá (dlžník nevie o predaji jeho záväzku, platí veriteľovi, ktorý ukladá platby na osobitnom účte faktora),- otvorená (veriteľ odpredaj pohľadávky oznámi dlžníkovi a faktor uhradí jej hodnotu už zníženú o svoje náklady).
Komu ho možno odporučiť:- predajcom s pravidelnými odberateľmi tovarov alebo služieb- predajcom s odloženou splatnosťou viac ako 14 dní- predajcom s podmienkou hladkej platby (fakturácia bez zaistenia dokumentárnym akreditívom, zmenkou alebo bankovou zárukou)
Komplexné informácie a konkrétne možnosti nájdete na stránkach Asociácie faktoringových spoločností tu.
Forfaiting
Podobne ako pri faktoringu ide o financovanie predajom pohľadávky splatnej v budúcnosti tretej strane. Uplatňuje sa predovšetkým v zahraničnom obchode ako predaj pohľadávky exportéra voči zahraničnému kupujúcemu pred lehotou jej splatnosti. Lehota zväčša presahuje viac než jeden rok.
Pohľadávky kupuje špecialista (forfaitér), ktorý uhradí exportérovi sumu zníženú o svoju províziu. Provízia forfaitéra zahŕňa úrok za čas od kúpy pohľadávky do lehoty jej splatnosti, rizikovú prirážku, náklady forfaitingu a ziskovú prirážku.
Forfaiting vlastne premieňa predaj na úver. Teda, poskytnutie dodávateľského úveru odberateľovi, na predaj za hotové. Pomerne vysoké provízie forfaitérov ale môžu podstatne znižovať očakávaný zisk.
Forfaitingu sa venujú predovšetkým banky. Prehľad bánk a iných úverových inštitúcií nájdete tu. Slovenskú bankovú asociáciu tu.
Rozdiely medzi faktoringom a forfaitingom– predmetom forfaitingu sú hlavne obchodovateľné pohľadávky, pri faktoringu neobchodovateľné- predmetom forfaitingu je jedna pohľadávka, pri faktoringu skupina pohľadávok- pri forfaitingu sa bežne financuje 100 % pohľadávky, pri faktoringu menej ako 100 %- forfaiting predstavuje dlhodobé financovanie, faktoring krátkodobé- pri forfaitingu dlžník vie o predaji pohľadávky, pri faktoringu zväčša nie
Franchising
Takzvaný „kompletný systém podnikania na kľúč“. Jeho prostredníctvom možno predávať výrobky, služby alebo technológie. Spočíva v úzkej a stálej spolupráci právne samostatných a finančne nezávislých podnikov – franchisora (franchisingového poskytovateľa) a jeho franchisees (prijímateľov).
Poskytovateľ dáva právo a súčasne aj povinnosť využívať jeho koncepciu v stanovenom rámci. Tým oprávňuje, ale aj zaväzuje prijímateľa používať meno systému, značku tovaru alebo služieb a ostatné priemyselné ochranné a autorské práva, teda know-how, hospodárske, technické a obchodné metódy. Poskytovateľ dáva prijímateľovi podporu za priamu alebo nepriamu odmenu.
Odporúčané typy franchisingových reťazcov:- maloobchodné predajne s rozličným sortimentom (odevy, módne doplnky, obuv, kozmetika, nábytok, športové potreby a kvety)- hotely a reštaurácie- materské školy a domovy dôchodcov- čistiace a upratovacie služby pre domácnosti i organizácie- opravárske služby- prenájom automobilov- poradenské služby- hoby a voľný čas, šport- vzdelávanie, jazykové školy, autoškoly- kozmetická starostlivosť a kadernícke salóny- realitné kancelárie- oprava a výstavba budov- zariaďovanie interiérov a exteriérov
Komplexné informácie a konkrétne možnosti nájdete na stránkach Slovenskej franchisingovej asociácie tu.
Projektové financovanie
Zabezpečuje financovanie kapitálovo náročných investičných akcií. Financovanie konkrétneho projektu je oddelené od už existujúcich aktivít jednotlivých účastníkov. Pozostáva z objemných bankových úverov, splácaných formou špecifických záloh počas výstavby a prevádzky investície.Využíva sa najmä pri investíciách do ťažby a spracovania nerastov, v oblasti energetiky, vodnej a železničnej dopravy.Prečo ho odporučiť:- väčšina rizika projektu sa presúva na banky- pôvodnému podniku dlhy voči bankám nevystupujú v bilancii- úver na projekt je ľahšie dostupný, než oddelené získavanie úverov pre niekoľko samostatných podnikov
Prehľad bánk a iných úverových inštitúcií nájdete tu, Slovenskú bankovú asociáciu tu.