Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Rôzne formy financovania z vonkajších zdrojov

Rôzne formy financovania z vonkajších zdrojov
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
16. októbra 2013 Zdroj Podnikam.SK, MG Tlačiť

Začínajúci podnikatelia so snahou modernizovať a rásť sa môžu oprieť aj o menej tradičné formy financovania.

Pomôcť môžu obchodní anjeli, rizikový kapitál, inkubátory či transfer technológií.

Menej tradičné formy financovania

Obchodní anjeli

Investori neformálneho rizikového kapitálu sú súkromné fyzické osoby (obyčajne úspešní podnikatelia), ktorí sú ochotní poskytnúť kapitál začínajúcim podnikom. Ako investori aktívne sa podieľajúci na riadení firmy ponúkajú nielen kapitál, ale aj osobné skúsenosti a kontakty.Obchodní anjeli môžu investovať individuálne, alebo v rámci siete. Zvyčajne vypĺňajú medzeru medzi financovaním z vlastných zdrojov a fondov rizikového kapitálu, prípadne zvyčajnými bankovými zdrojmi.

Na rozdiel od rizikového kapitálu vkladajú prostriedky do firiem vo fáze začiatku podnikania. Objem investícií býva nižší než možnosti fondov rizikového kapitálu.

Užitočné linky

Najčastejšie otázky pri hľadaní investora

Rizikový kapitál

Rizikový alebo rozvojový kapitál poskytujú špecializované subjekty zaoberajúce sa rozbehom, rozvojom, alebo premenou firiem s možnosťou rastu. Tento spôsob financovania je vhodný predovšetkým pre perspektívne malé a stredné podniky.

Kapitál môže vstúpiť buď formou priamych investícií do vlastného imania, alebo prostredníctvom rôznych typov úverov. Na rozdiel od bankových úverov možno spolufinancovaním prostredníctvom rizikového kapitálu naplniť adresnejšie individuálne potreby jednotlivých subjektov.

Poskytovateľ kapitálu sa väčšinou nestáva len obchodným partnerom, ale priamo vstupuje do spoločnosti prostredníctvom manažmentu a podieľa sa na rozhodovaní. Spoluúčasť trvá spravidla najviac päť rokov.

Kde ho nájdete

V roku 1995 vznikla Slovenská asociácia rozvojového kapitálu (Slovak Venture Capital and Private Equity Association, teda SLOVCA). Nájsť vhodného investora je možné od roku 2011 aj prostredníctvom súťaže Vyhrajte investora, ktorú SLOVCA organizuje s  týždenníkom Profit. V rámci nej môžu podnikatelia získať kapitálovú investíciu až do výšky milión eur.

Užitočné linky

Podnikateľské inkubátory

Úlohou inkubátorov je podporiť naštartovanie podnikateľských zámerov počas prvých troch rokov. Podnikatelia si v nich môžu za zvýhodnené podmienky prenajímať priestory a majú k dispozícii technické vybavenie. Dostupné je aj poradenstvo, napríklad pri zakladaní spoločnosti, pri spracovaní podnikateľského plánu alebo daní.

Samozrejmosťou býva možnosť zúčastniť sa školení, najmä v oblasti marketingu, vytvárania web stránok, technickej podpory alebo riadenia projektov. Začínajúci podnikatelia môžu v inkubátoroch ľahšie získať  dodávateľské a odbytové kontakty a technické vybavenie.

Zriaďovateľmi inkubátorov bývajú obvykle fakulty vysokých škôl, obce alebo súkromné podnikateľské subjekty.

Kde ich nájdete

V júli 2008 vznikla Slovenská asociácia podnikateľských a technologických inkubátorov, ktorej zakladajúcimi členmi sa stali samotné inkubátory.

Užitočné linky

Transfer technológií

Pomáha pri prenose vedeckých poznatkov, vynálezov, objavov a znalostí z akademického prostredia do praxe s cieľom komerčného zhodnotenia.

Proces  zahŕňa

  • posúdenie uskutočniteľnosti a prínosov
  • voľbu spôsobu ochrany predmetu duševného vlastníctva
  • uplatnenie práv na predmet duševného vlastníctva a spôsob ochrany
  • voľbu formy komercializácie (priamy predaj technológií, prevod práv poskytnutím licencie alebo založením spin-off firmy).

Slovensko je zatiaľ na začiatku budovania podpory prenosu technológií. Zastrešuje ho projekt „Národná infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku – NITT SK“ na roky 2010 až 2014. Uskutočňuje ho Centrum vedecko-technických informácií SR. Odborné poradenstvo, expertné a rešeršné služby, prístup k odborným databázam, metodické materiály, profily vedecko-výskumných inštitúcií a ďalšie služby poskytuje Národný portál pre transfer technológií .

Užitočné linky

Zoznam centier transferu technológií

Špecializovaná inzercia

Pri hľadaní investora môžete skúsiť aj špecializovanú inzerciu. Priestor na ňu ponúka napríklad stránka www.hladaminvestora.sk. Jej výhodou je podanie inzerátu zadarmo, ako aj jednoduchá správa inzerátov. Inzeráty sa zadávajú podľa jednotlivých odvetví podnikania.

Konkrétnou možnosťou, ako ponúknuť a prezentovať podnikateľský nápad pred investormi, je aj stránka www.ideamart.sk.

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Financovanie podnikania"

Zobraziť všetky články v seriáli "Financovanie podnikania"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X