Daňové výdavky na automobil
Čo všetko a v akých prípadoch je možné zahrnúť do daňových výdavkov z hľadiska automobilu? Zhrňme si možnosti za akých môže podnikateľ používať motorové vozidlo v podnikaní z pohľadu oprávnenosti daňových výdavkov.
Oprávnenosť daňových výdavkov za používanie motorového vozidla v podnikaní
Automobil zahrnutý v obchodnom majetku
- odpisy motorového vozidla (automobil patrí do prvej odpisovej skupiny, t.j. doba odpisovania je 4 roky. Obstarávacia cena automobilu sa tak rozloží do daňových výdavkov rovnomerne po dobu 4 rokov)
- daň z motorových vozidiel
- výdavky na spotrebované pohonné látky (ich nákup je potrebné preukázať dokladom z registračnej pokladne)
- poistné na havarijné poistenie, resp. povinné zákonné poistenie
- opravy a údržba automobilu
- technické zhodnotenie
- ďalšie prevádzkové výdavky súvisiace s použitím motorového vozidla (diaľničné poplatky, parkovacie poplatky, umytie vozidla, lekárnička a pod.)
Automobil nezahrnutý v obchodnom majetku (súkromný automobil)
- daň z motorových vozidiel
- náhrady za spotrebované pohonné látky
- základná náhrada za každý km jazdy podľa § 7 zákona o cestovných náhradách (spotreba pohonných látok sa počíta podľa údajov v technickom preukaze vozidla alebo inom relevantnom doklade o spotrebe). Cenu za pohonné hmoty je potrebné preukázať dokladom o nákupe. Paušálna náhrada za každý km je v súčasnosti 0,183 eur/km (5,51 Sk)
- ďalšie výdavky súvisiace s použitím motorového vozidla na pracovnú cestu (diaľničné poplatky, parkovacie poplatky)
Automobil obstarávaný finančným lízingom
- odpisy z hodnoty istiny v súlade so zákonom o dani z príjmov uplatňované rovnomerne počas celej doby trvania lízingu (súčasťou je aj spracovateľský poplatok a cena, za ktorú podnikateľ vozidlo odkúpi po skončení lízingu)
- finančný výnos (úrok) v súlade so splátkovým kalendárom
- poistné na havarijné poistenie, resp. zákonné poistenie
- výdavky na spotrebované pohonné látky
- opravy a údržba automobilu
- technické zhodnotenie so súhlasom lízingovej spoločnosti
- daň z motorových vozidiel
- ďalšie prevádzkové výdavky súvisiace s použitím motorového vozidla (diaľničné poplatky, parkovacie poplatky
Prenajatý alebo vypožičaný automobil
- nájomné
- výdavky na spotrebované pohonné látky
- opravy a údržba, ak je to v nájomnej zmluve dohodnuté
- technické zhodnotenie prenajatého majetku, ak je to dohodnuté
- ďalšie prevádzkové výdavky súvisiace s použitím motorového vozidla na pracovnú cestu (diaľničné poplatky, parkovacie poplatky a pod.)
- daň z motorových vozidiel
Desatoro
- každé súkromné vozidlo používané na podnikanie musí byť ohlásené miestne príslušnému správcovi dane z titulu dane za motorového vozidlá, vozidlo zaradené v obchodnom majetku tak isto podlieha oznamovacej povinnosti
- pokiaľ podnikateľ používa vlastné motorové vozidlo na podnikanie musí cenu za pohonné hmoty dokladovať daňovým dokladom v čase ich nákupu
- nárok na paušálnu náhradu vo výške 0,183 euro/km vzniká iba v prípade, že v dokladoch vozidla je ako držiteľ zapísaný podnikateľ
- tento nárok nevzniká ak je v dokladoch vozidla zapísaná iná fyzická osoba
- každá pracovná cesta by mala byť zdokladovaná cestovným príkazom
- pokiaľ si podnikateľ nárokuje stravné z titulu pracovnej cesty v rámci cestovného príkazu nemôže si zároveň v ten deň dať do daňových výdavkov aj stravný lístok
Príklad 1:Živnostník cestuje za obchodným partnerom na Slovensku (z BA do Trenčína) vlastným autom (napr. Škoda), ktoré nemá zahrnuté v obchodnom majetku. Služobná cesta trvala od 8. hod. ráno s návratom o 12,30 hod.a) aké náklady vzniknú podnikateľovi na vlastnú služobku?- cestovné náhrady za použitie súkromného motorového vozidla na podnikanie v podobe spotrebovaných pohonných hmôt a paušálnej náhrady za prejazdené km vo výške 0,183 euro/km- nakoľko pracovná ceste trvala 4,5 hodiny čo je menej ako najnižšia zákonom stanovená hranica časového pásma pre stravné, nárok na stravné z tejto pracovnej cesty mu nevznikne- vedľajšie výdavky vo forme parkovného, diaľničnej známky, nákladov na pracovné stretnutie vo forme repre
b) čo si môže zahrnúť do daňových výdavkov?- všetky vyššie uvedené náklady mimo výdavkov na reprezentáciu môže živnostník zahrnúť do svojich daňových výdavkov pokiaľ bola pracovná cesta uskutočnená za účelom dosiahnutia a udržania zdaniteľných príjmov.Spotreba pohonných hmôt automobilu použitého na pracovnú cestu uvedená v technickom preukaze vozidla je 6,5 l / 100 km, cena pohonných hmôt ktoré živnostník zakúpil bola 1,20 euro/l. Počet najazdených kilometrov počas pracovnej cesty bol 249 km.
Výpočet náhrady za spotrebované pohonné hmoty:249 / 100 * 6,5 = 16,19 litra16,19 * 1,2 = 19,43 euro
Paušálna náhrada za prejazdené kilometre:249 * 0,183 = 45,57 euro
Spolu: 65 euro (19,43+45,57)
Ďalšie výdavky: Parkovné: 2 euro. Spolu cestovné náhrady za pracovnú cestu z Bratislavy do Trenčína a späť s použitím súkromného vozidla živnostníka sú 67 euro.
Príklad 2:SZČO cestuje z Košíc na výstavu do Bratislavy ako vystavovateľ firemným vozidlom.1. deň = odchod z KE o 8. hod., príchod do BA okolo 13. hod. s prestávkou na obed2.-3. deň = výstava v BA (celý deň), ubytovanie a stravovanie v BA4. deň = odchod z BA o 16. hod., príchod do KE o 21. hod., s prestávkou na večeru a) aké náklady vzniknú podnikateľovi na vlastnú služobku?- náklady na spotrebované pohonné hmoty a použitie vozidla ktoré sa premietne v odpisoch, pokiaľ sa vozidlo ešte odpisuje v účtovníctve podnikateľa- nárok na stravné- vedľajšie výdavky vo forme parkovného, diaľničnej známky, nákladov na pracovné stretnutie vo forme repre- ubytovanie- náklady spojené so vstupným, prípadne zakúpenie katalógu vystavovateľov
b) čo si môže zahrnúť do daňových výdavkov?- všetky vyššie uvedené náklady mimo výdavkov na reprezentáciu môže živnostník zahrnúť do svojich daňových výdavkov pokiaľ bola pracovná cesta uskutočnená za účelom dosiahnutia a udržania zdaniteľných príjmov.
Spotreba pohonných hmôt automobilu zaradeného do obchodného majetku použitého na pracovnú cestu uvedená v technickom preukaze vozidla je 6,5 l / 100 km, cena pohonných hmôt ktoré živnostník zakúpil bola 1,20 euro/l. Počet najazdených kilometrov počas pracovnej cesty bol 930 km.Výpočet náhrady za spotrebované pohonné hmoty:930 / 100 * 6,5 = 60,45 l60,45 * 1,2 = 72,54 euroStravné:1. deň – trvanie pracovnej cesty 16 hodín – 5,70 euro2. deň – trvanie pracovnej cesty 24 hodín – 8,80 euro3. deň – trvanie pracovnej cesty 24 hodín – 8,80 euro4. deň – trvanie pracovnej cesty 21 hodín – 8,80 euroSpolu stravné: 32,10 euro Náklady za ubytovanie na 3 noci: 3 x 30 euro = 90 euroParkovné počas doby trvania pracovnej cesty: 20 euroSpolu cestovné náhrady za pracovnú cestu z Košíc do Bratislavy a späť s použitím vozidla zaradeného v obchodnom majetku sú 214,64 euro.
Príklad 3:Konateľ cestuje na obchodné rokovanie do Bruselu letecky1. deň = odlet z BA (let trvá 2 hodiny), rokovanie, ubytovanie a stravovanie2. deň = rokovanie, odlet z Bruselu a) aké náklady vzniknú podnikateľovi na vlastnú služobku?- náklady na cestovné v podobe letenky a letiskových poplatkov- nárok na stravné- nárok na vreckové- vedľajšie výdavky vo forme miestneho cestovného ako preprava z letiska na miesto rokovania, taxi, prenájom auta- ubytovanie- vedľajšie náklady
b) čo si môže zahrnúť do daňových výdavkov?- všetky vyššie uvedené náklady mimo výdavkov na reprezentáciu môže konateľ zahrnúť do daňových výdavkov spoločnosti, pokiaľ bola pracovná cesta uskutočnená za účelom dosiahnutia a udržania zdaniteľných príjmov.Prvý deň konateľ odlieta z BA o 10,00 hod. s príletom do Bruselu o 12,00 hod., druhý deň odlieta z Bruselu o 14,00 hod. s príletom do BA o 16,00 hod.
Stravné:1. deň – trvanie pracovnej cesty 14 hodín – 45 euro2. deň – trvanie pracovnej cesty 16 hodín – 45 euroSpolu stravné: 90 euro
Vreckové si konateľ nenárokuje, nakoľko od 1.1.2011 vstupuje do vymeriavacieho základu na odvody a od tohto dátumu už nie je povinné pri zahraničných pracovných cestách. Do 1.1.2011 bolo povinné vreckové v minimálnej výške 5% z hodnoty stravného.
Náklady za ubytovanie na 1 noc: 1 x 55 euro = 55 euroLetenka vrátane poplatkov: 350 euroMiestne cestovné a taxi počas doby trvania pracovnej cesty: 14 euroSpolu cestovné náhrady za pracovnú cestu z Bratislavy do Bruselu a späť letecky sú 509 euro.
jl