Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Bankové služby klienti často preplácajú

Bankové služby klienti často preplácajú
Fotobanka Pixmac
11. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Európska komisia (EK) chce dosiahnuť lepšiu informovanosť spotrebiteľov o poplatkoch pred otvorením bankového účtu, ako aj po jeho otvorení.
 
Preto predložila návrh smernice o transparentnosti a porovnateľnosti poplatkov za platobné účty, prevode platobných účtov a prístupe k základnému platobnému účtu.
 

Poplatky za účty sa majú dať ľahšie porovnať

Hoci právne predpisy jednotného trhu dávajú bankám podľa komisie možnosť pôsobiť po celej Európskej únii a poskytovať svoje služby cezhranične, túto voľnosť nemajú ich zákazníci, ktorí si častokrát nemôžu otvoriť účet v inom členskom štáte ani bez problémov prejsť od jednej banky k druhej. Okrem toho občania podľa komisie nezriedka preplácajú služby, ktoré im poskytuje ich banka a nevyznajú sa v rôznych poplatkoch, ktoré im banka účtuje. 
 

 
„Dúfame, že zjednodušenie porovnávania poplatkov a prevodu bankových účtov povedie k zlepšeniu ponuky bánk za nižšie ceny. Návrh bude znamenať prínos aj pre sektor finančných služieb, pretože bude ďalej motivovať k cezhraničnej ponuke produktov a vstupu na nové trhy,“ povedal komisár pre vnútorný trh a služby Michel Barnier. Ako povedal komisár pre zdravie a spotrebiteľskú politiku Tonio Borg, tento návrh priaznivo ovplyvní hospodársku súťaž v sektore retailových finančných služieb a odmení podniky, ktoré spotrebiteľom ponúkajú lepší výber a ceny. 
 

Účet v zahraničí si otvoríte aj bez trvalého pobytu

Návrhy komisie riešia tri oblasti. Ide o porovnateľnosť poplatkov za platobné účty, pričom pre spotrebiteľov sa zjednoduší porovnávanie poplatkov za platobné účty, ktoré im účtuje banka alebo iní poskytovatelia platobných služieb v EÚ. V roku 2009 komisia porovnala ceny účtov v celej EÚ 27. Ročné náklady sa pohybovali v rozmedzí 41,17 eur až 243,64 eur. Ďalej spotrebiteľom, ktorí chcú previesť svoj platobný účet do inej banky alebo k inému poskytovateľovi platobných služieb sa zavedie jednoduchý a rýchly postup.
 
Treťou oblasťou je prístup k platobným účtom. Spotrebiteľom sa umožní otvoriť si platobný účet bez toho, aby mali pobyt v krajine, v ktorej sídli poskytovateľ platobných služieb. Okrem toho tieto ustanovenia umožnia všetkým spotrebiteľom EÚ bez ohľadu na ich finančnú situáciu otvoriť si platobný účet, ktorý umožní uskutočňovať základné operácie, ako je príjem výplaty, dôchodku a prídavkov alebo platby účtov spojených s bývaním a pod.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X