- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Ukončenie podnikania
- Chcete sa vyhnúť plateniu daňovej licencie v ďalšom roku? Zlúčte viaceré spoločnosti do jednej!
Chcete sa vyhnúť plateniu daňovej licencie v ďalšom roku? Zlúčte viaceré spoločnosti do jednej!
Zlúčenie či fúzia obchodných spoločností predstavuje relatívne rýchly a efektívny spôsob ukončenia podnikania, ktorý je často využívaný napríklad pri takzvaných spiacich spoločnostiach. Najjednoduchšie je zlúčenie dvoch firiem, pretože pre účtovanie firmy ide o jednoduchý a rýchly proces.
Ste majiteľom spoločnosti, ktorá nevyvíja žiadne podnikateľské aktivity či dokonca vlastníte viacero takýchto spoločností? V takomto prípade už určite viete, že v nadchádzajúcom roku vás neminie platenie tzv. daňovej licencie pri každej z takýchto firiem. Táto novo zavedená daňová povinnosť, ktorej platenie bolo do slovenského daňového kalendára pridané v aktuálnom roku, predstavuje akúsi minimálnu daň, ktorú musia po novom platiť už aj podnikatelia, ktorí nemajú žiadne zisky či sú dokonca v strate.
Ak ste svoju neaktívnu alebo stratovú obchodnú spoločnosť či spoločnosti doposiaľ nezrušili niektorým zo zákonom predpísaným spôsobov, zaplateniu uvedenej dane za tento rok sa už žiaľ nevyhnete. Ak už však podnikať ďalej nechcete či vlastnenú spoločnosť alebo spoločnosti z iného dôvodu nepotrebujete či nevyužívate, plateniu tejto daňovej povinnosti za ďalší rok sa môžete vyhnúť aj tak, že vašu spoločnosť či viaceré spoločnosti čo najskôr zlúčite s inou obchodnou spoločnosťou.
Ukončenie podnikania bez zdĺhavého a komplikovaného procesu
Zlúčenie viacerých spoločností do jednej je jedným zo spôsobov zániku obchodných spoločností. V porovnaní s inými spôsobmi ukončenia podnikania však predstavuje tento postup aj relatívny rýchly, efektívny a nie je príliš komplikovaný proces ukončenia podnikania. Zlúčenie obchodných spoločností je postup, pri ktorom na základe zrušenia spoločnosti bez likvidácie dochádza k zániku jednej alebo viacerých spoločností, pričom obchodné imanie týchto zanikajúcich spoločností prechádza na inú jestvujúcu spoločnosť, ktorá sa týmto krokom stáva právnym nástupcom zanikajúcich spoločností.
Ak sa rozhodnete, že by ste chceli vašu spoločnosť či spoločnosti zrušiť a vyhnúť sa pritom zdĺhavému a komplikovanému spôsobu rušenia obchodných spoločností, ideálnym riešením je práve zlúčenie vašej spoločnosti s inou spoločnosťou či fúzia vašich vlastných firiem do jednej.
Tu je pritom dôležité spomenúť, že takto zlúčiť je možné len obchodné spoločnosti s rovnakou právnou formou. To v praxi znamená, že fúzujúce subjekty musia mať buď právnu formu spoločností s ručením obmedzeným alebo musia byť všetky akciovými spoločnosťami a podobne. Jedinú výnimku z takto stanoveného pravidla predstavuje právna situácia, kedy imanie zanikajúcej spoločnosti s ručením obmedzeným prechádza na nástupnícku akciovú spoločnosť.
Pri štandardnej forme fúzie či inštitútu zlúčenia obchodných spoločností tak následne dochádza k tzv. univerzálnej sukcesii (prechodu všetkých práv a povinností právneho predchodcu na právneho nástupcu) do práv a povinností zanikajúcej spoločnosti a prechodu celého obchodného imania na nástupnícku jestvujúcu spoločnosť.
Právne súvislosti zlúčenia obchodných spoločností
Štatutárne orgány zúčastnených spoločností sú v prípade zlučovania obchodných subjektov zodpovedné za vypracovanie projektu premeny, ktorý musí byť schválený v rovnakom znení platnom pre všetky spoločnosti. Obsahové náležitosti tzv. transformačnej zmluvy sú podrobne ustanovené v Obchodnom zákonníku a je potrebné ich dodržať. Špecifické obsahové požiadavky pre zmluvu o zlúčení však Obchodný zákonník vyžaduje v prípade akciových spoločností, a to najmä v súvislosti s osobitnými právami akcionárov, pri výmene akcií či protiplnení za akcie, ktoré je nástupnícka spoločnosť povinná odkúpiť. Na zlúčenie spoločností sa vyžaduje, aby valné zhromaždenie zanikajúcej aj nástupníckej spoločnosti schválilo návrh takto pripravenej zmluvy o zlúčení spoločností.
Účinky zlúčenia obchodných spoločností následne nastávajú ich zápisom do obchodného registra, pričom sa podávajú dva návrhy. Prvým návrhom je výmaz zanikajúcej spoločnosti a druhým je návrh na zmenu v nástupníckej spoločnosti. Výmaz zanikajúcej spoločnosti a zápis zlúčenia pri nástupníckej spoločnosti vykoná potom príslušný registrový súd k tomu istému dňu. Návrh na zápis zlúčenia spoločností do obchodného registra podávajú spoločne všetky zanikajúce aj nástupnícke subjekty.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.