Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Chcete sa vyhnúť plateniu daňovej licencie v ďalšom roku? Zlúčte viaceré spoločnosti do jednej!

Ilustratívny obrázok Thinkstock
22. októbra 2015 Img_2614.jpg Tlačiť

Zlúčenie či fúzia obchodných spoločností predstavuje relatívne rýchly a efektívny spôsob ukončenia podnikania, ktorý je často využívaný napríklad pri takzvaných spiacich spoločnostiach. Najjednoduchšie je zlúčenie dvoch firiem, pretože pre účtovanie firmy ide o jednoduchý a rýchly proces.

Ste majiteľom spoločnosti, ktorá nevyvíja žiadne podnikateľské aktivity či dokonca vlastníte viacero takýchto spoločností? V takomto prípade už určite viete, že v nadchádzajúcom roku vás neminie platenie tzv. daňovej licencie pri každej z takýchto firiem. Táto novo zavedená daňová povinnosť, ktorej platenie bolo do slovenského daňového kalendára pridané v aktuálnom roku, predstavuje akúsi minimálnu daň, ktorú musia po novom platiť už aj podnikatelia, ktorí nemajú žiadne zisky či sú dokonca v strate.

Minimálna výška daňovej povinnosti predstavuje 480 Eur.

Ak ste svoju neaktívnu alebo stratovú obchodnú spoločnosť či spoločnosti doposiaľ nezrušili niektorým zo zákonom predpísaným spôsobov, zaplateniu uvedenej dane za tento rok sa už žiaľ nevyhnete. Ak už však podnikať ďalej nechcete či vlastnenú spoločnosť alebo spoločnosti z iného dôvodu nepotrebujete či nevyužívate, plateniu tejto daňovej povinnosti za ďalší rok sa môžete vyhnúť aj tak, že vašu spoločnosť či viaceré spoločnosti čo najskôr zlúčite s inou obchodnou spoločnosťou.

Tip: Objednajte si náš e-book: Ako zlikvidovať s.r.o. svojpomocne. Členovia klubu Podnikam.Sk nakupujú za výhodnejšie ceny.

Ukončenie podnikania bez zdĺhavého a komplikovaného procesu

Zlúčenie viacerých spoločností do jednej je jedným zo spôsobov zániku obchodných spoločností. V porovnaní s inými spôsobmi ukončenia podnikania však predstavuje tento postup aj relatívny rýchly, efektívny a nie je príliš komplikovaný proces ukončenia podnikania. Zlúčenie obchodných spoločností je postup, pri ktorom na základe zrušenia spoločnosti bez likvidácie dochádza k zániku jednej alebo viacerých spoločností, pričom obchodné imanie týchto zanikajúcich spoločností prechádza na inú jestvujúcu spoločnosť, ktorá sa týmto krokom stáva právnym nástupcom zanikajúcich spoločností.

Ak sa rozhodnete, že by ste chceli vašu spoločnosť či spoločnosti zrušiť a vyhnúť sa pritom zdĺhavému a komplikovanému spôsobu rušenia obchodných spoločností, ideálnym riešením je práve zlúčenie vašej spoločnosti s inou spoločnosťou či fúzia vašich vlastných firiem do jednej.

Tu je pritom dôležité spomenúť, že takto zlúčiť je možné len obchodné spoločnosti s rovnakou právnou formou. To v praxi znamená, že fúzujúce subjekty musia mať buď právnu formu spoločností s ručením obmedzeným alebo musia byť všetky akciovými spoločnosťami a podobne. Jedinú výnimku z takto stanoveného pravidla predstavuje právna situácia, kedy imanie zanikajúcej spoločnosti s ručením obmedzeným prechádza na nástupnícku akciovú spoločnosť.

Pri štandardnej forme fúzie či inštitútu zlúčenia obchodných spoločností tak následne dochádza k tzv. univerzálnej sukcesii (prechodu všetkých práv a povinností právneho predchodcu na právneho nástupcu) do práv a povinností zanikajúcej spoločnosti a prechodu celého obchodného imania na nástupnícku jestvujúcu spoločnosť.

Právne súvislosti zlúčenia obchodných spoločností

Štatutárne orgány zúčastnených spoločností sú v prípade zlučovania obchodných subjektov zodpovedné za vypracovanie projektu premeny, ktorý musí byť schválený v rovnakom znení platnom pre všetky spoločnosti. Obsahové náležitosti tzv. transformačnej zmluvy sú podrobne ustanovené v Obchodnom zákonníku a je potrebné ich dodržať. Špecifické obsahové požiadavky pre zmluvu o zlúčení však Obchodný zákonník vyžaduje v prípade akciových spoločností, a to najmä v súvislosti s osobitnými právami akcionárov, pri výmene akcií či protiplnení za akcie, ktoré je nástupnícka spoločnosť povinná odkúpiť. Na zlúčenie spoločností sa vyžaduje, aby valné zhromaždenie zanikajúcej aj nástupníckej spoločnosti schválilo návrh takto pripravenej zmluvy o zlúčení spoločností.

Účinky zlúčenia obchodných spoločností následne nastávajú ich zápisom do obchodného registra, pričom sa podávajú dva návrhy. Prvým návrhom je výmaz zanikajúcej spoločnosti a druhým je návrh na zmenu v nástupníckej spoločnosti. Výmaz zanikajúcej spoločnosti a zápis zlúčenia pri nástupníckej spoločnosti vykoná potom príslušný registrový súd k tomu istému dňu. Návrh na zápis zlúčenia spoločností do obchodného registra podávajú spoločne všetky zanikajúce aj nástupnícke subjekty.

Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa venuje oblasti korporátneho práva, copywritingu a prekladateľskej činnosti.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťneplatenie daňovej licenciePodnikamPrémiový obsahZlúčenie obchodných spoločností

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ukončenie podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X