Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čo vás naučia na kurzoch účtovníctva?

Kurzy účtovníctva
Fotobanka Pixmac
25. mája 2011 Tlačiť

V dnešnej dobe máme možnosť vypracovať si účtovníctvo sami, môžeme si zamestnať účtovníka, prípadne nechať účtovníctvo na špecializovanú firmu. Čo sa môžeme naučiť, ak sa prihlásime na kurz účtovníctva?

 

Väčšinou sú kurzy zamerané na tieto oblasti:

 • jednoduché účtovníctvo,
 • podvojné účtovníctvo,
 • mzdy a personálna agenda,
 • tvorba podnikateľského plánu a iné špeciálne oblasti

 

Medzi informácie ohľadom vedenia jednoduchého účtovníctva patria tieto oblasti: vedenie peňažného denníka, evidencia pohľadávok, evidencia záväzkov, vedenie pokladničnej knihy, evidencia majetku, evidencia dane z pridanej hodnoty, evidencia majetku, evidencia zásob, spôsob spracovania podklady pre daňové priznanie k DPH a jeho vypracovanie, vedenie ostatných účtovných kníh, sociálny fond, mesačné prehľady, ročná účtovná uzávierka, daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb, daňové priznanie z motorových vozidiel, softvérová podpora jednoduchého účtovníctva, spôsob spracovávania dokladov pre jednoduché účtovníctvo, spôsob archivácie dokladov a potrebné náležitosti účtovných dokladov.

 

Kurz podvojného účtovníctva by mal byť zameraný na vedenie hlavnej knihy, vedenie analytickej evidencie, vedenie denníka, evidencia odoslaných faktúr, evidencia došlých faktúr, evidencia majetku, vedenie pokladničnej knihy, podklady pre daňové priznanie k DPH, vypracovanie daňového priznania k DPH, ročná účtovná uzávierka, mesačné prehľady, daňové priznanie k dani z príjmov fyzických a právnických osôb, daňové priznanie k dani z motorových vozidiel, softvér na podvojné účtovníctvo, inventúra a inventarizácia. 

 

Niektoré firmy rozdeľujú informácie do týchto oblastí:

 1. Zákon o účtovníctve, postupy účtovania, účty, súvaha, výsledovka
 2. Účtovná trieda 0 – DM
 3. Účtovná trieda 1 – Zásoby
 4. Účtovná trieda 2 – Finančné účty
 5. Účtovná trieda 3 – Zúčtovacie vzťahy
 6. Účtovná trieda 4 – Kapitálové účty
 7. Účtovná trieda 5 – Náklady
 8. Účtovná trieda 6 – Výnosy
 9. Účtovná trieda 7 – Uzávierkové účty a podsúvahové účty
 10. Súvislý príklad, účtovná uzávierka, závierka, výpočet daňovej povinnosti.

Oblasť miezd a personálnej agendy obsahuje spracovanie zmlúv (práca na hlavný pracovný pomer, dohoda, brigádnická činnosť), zrážky zo mzdy, výplatné listiny, výpočet nemocenskej dávky, dovolenky, mesačné a štvrťročné výkazy, evidencia dovolenky, mzdové a evidenčné listy, podklady pre účtovníctvo, potvrdenie o príjme na žiadosť zamestnanca, hlásenie o vyúčtovaní dane z príjmov zo závislej činnosti, spracovanie ročného zúčtovania dane zo závislej činnosti.

 

Osobitnými službami sú napríklad poskytovanie informácie o vypracovaní podnikateľského plánu, ktorý je potrebné odovzdať, ak chceme získať úver, pôžičku, podporu alebo dotáciu.

 

Medzi ďalšie patria kurzy o postupoch účtovania, o obchodnej korešpondencii, o účtovných dokladoch, o skladovej evidencii, o základoch pracovného práva (Zákonník práce, Zákon o minimálnej mzde, Zákon o dani z príjmov, Zákon o zdravotnom poistení, Zákon o sociálnom poistení, Zákon o náhrade príjmu pri dočasnej PN, Zákon o cestovných náhradách), účtovníctvo neziskových, rozpočtových a príspevkových organizácií, IAS/IFRS – Medzinárodné štandardy finančného vykazovania.

 

Účtovanie na účtoch účtovnej triedy 0 – DM obsahuje

obsah účtovnej triedy 0, analytická evidencia DM, obstaranie, odpisovanie, vyradenie, účtovanie dlhodobého majetku, opravné položky k dlhodobému majetku, účtovanie prenájmu (leasingu)  

 

Účtovanie na účtoch účtovnej triedy 1 – Zásoby obsahuje

obsah pojmu zásob, oceňovanie zásob, obstaranie zásob A, spôsobom B, účtovanie zásob vlastnej výroby, obstaranie a predaj tovaru, opravné položky k zásobám, analytická evidencia zásob, manká a škody na zásobách, predaj nepotrebných zásob, účtovné prípady pri ročnej účtovnej uzávierke /materiál na ceste, resp. tovar na ceste/

 

Účtovanie na účtoch triedy 2 – Finančné účty obsahuje

obsah účtovnej triedy 2, účtovanie peňazí,  účtovanie na bankových účtoch, účtovanie bežných bankových úverov, účtovanie krátkodobých finančných výpomocí, účtovanie krátkodobého finančného majetku, účtovanie vlastných akcií, dlžné cenné papiere, účtovanie vlastných dlhopisov, účtovanie opravných položiek ku krátkodobému finančnému majetku.

 

Účtovanie na účtoch účtovnej triedy 3 – Zúčtovacie vzťahy obsahuje

obsah účtovnej triedy 3, účtovanie pohľadávok a záväzkov z obchodného styku, účtovanie zúčtovacích vzťahov so zamestnancami a inštitúciami sociálneho zabezpečenia a zdravotného poistenia, účtovanie daní a dotácií, prechodné účty aktív a pasív, časové rozlíšenie nákladov a výnosov.

 

Účtovanie na účtoch účtovnej triedy 4 – Kapitálové účty a dlhodobé záväzky obsahuje

obsah účtovej triedy 4, základné imanie, rezervy, dlhodobé záväzky, dlhodobé bankové úvery,  kapitálové fondy , fondy zo zisku a prevedené hosp. výsledky, fondy tvorené z nákladov.

 

Účtovanie na účtoch účtovej triedy 5 – Náklady obsahuje

obsah účtovej triedy 5, účtovanie nákupov, účtovanie služieb, účtovanie osobných nákladov, účtovanie daní a poplatkov, účtovanie prevádzkových nákladov, účtovanie finančných nákladov, účtovanie rezerv, účtovanie mimoriadnych nákladov, účtovanie daní z príjmov.

 

Účtovanie na účtoch účtovnej triedy 6 – Výnosy obsahuje

obsah účtovej triedy 6, účtovanie tržieb za vlastné výkony a tovar, účtovanie zmeny stavu vnútropodnikových zásob, účtovanie aktivovania výkonov a iných prevádzkových výnosov, účtovanie finančných výnosov, účtovanie mimoriadnych výnosov, prevodové účty.

 

Súvislý praktický príklad z podvojného účtovníctva

začiatočný účet súvahový, účtovná uzávierka, konečný účet súvahový, účet ziskov a strát, zostavenie súvahy, zostavenie výkazu ziskov a strát, výpočet a účtovanie dane z príjmovCeny kurzov sa pohybujú od 25€ za hodinu alebo v celkovej sume od 200-400 €.

 

Firmy organizujúce kurzy účtovníctva sú napríklad:

ph

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X