Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čo znamená slovné spojenie Principle centered leadership?

SXC.hu
16. decembra 2010 Tlačiť

Voľný preklad je takýto: Principle centered leadership je vedenie ľudí, zamestnancov a tímu opierajúc sa o tie najzákladnejšie princípy našej osobnosti. Alebo inak povedané je to vedenie založené na prirodzených princípoch. V nasledujúcej časti vám predstavíme koncept prístupu a následne jednotlivé aspekty i to ako ich využívať.

 

Jednotlivé pojmy by sme mohli preložiť takto:

 • Principle – Princíp
 • Centered – Zamerenie určitým smerom
 • Leadership – Vedenie ľudí

 

Koncept PCL

Základom pre pochopenie konceptu je v prvom rade uvedomenie si, že je nevyhnutné neustále pracovať na svojom správaní a postojoch. Postoje a správanie vychádzajú z našej paradigmy. Čo je to paradigma? Je to niečo ako naše myslenie, vnútorné nazeranie na svet. Často máme nesprávny model na nazeranie vecí okolo seba. Kľúčom je naučiť sa preskúmať paradigmu a zistiť či je naše nazeranie správne.

 

Einstein povedal: „Vážne problémy, ktoré musíme riešiť, nemôžeme riešiť na rovnakej úrovni, na ktorej vznikli.“ Inak povedané: Musíme presunúť naše myslenie na inú úroveň. Pracujeme často na základe starej paradigmy. To je problém aj moderného manažmentu. Stará paradigma nemusí byť chybná, len je neúplná.

 

Ako zistíme či pracujeme so zlou paradigmou? Je to jednoduché. Riešite dilemy alebo máte pocit, že žijete v zmätku? Potom je najvyšší čas na zmenu.

Medzi najčastejšie dilemy vo firmách patria:

 

 • Ako dosiahnuť a udržať rozumnú rovnováhu medzi prácou a rodinou?
 • Ako uvoľniť kreativitu, talent ostatných spolupracovníkov?
 • Ako vytvoriť atmosféru tímovej spolupráce?
 • Ako dospieť k poznaniu správneho štýlu vedenia, keď si vyberáme medzi tvrdým – autoritatívnym a mäkkým – uvoľnenejším štýlom vedenia?
 • Ako dosiahnuť pocit bezpečia v prostredí neustálych zmien?
 • Ako presvedčiť ľudí, aby sa stotožnili so stratégiou všetci, nie len tí, čo ju vytvorili.
 • Ako môžu všetci ľudia na všetkých úrovniach spoločnosti prijať za svoje princípy, keď sú unavení, cynickí a znechutení?
 • Ako sa oslobodiť od predsudkov?
 • Ako dokážeme sformulované poslanie na obecne uznávané zásady?
 • Ako si udržať pevnú vedúcu pozíciu a zároveň dať ľuďom autonómiu a slobodu, ktorú potrebujú, aby mohli pracovať efektívne a samostatne plniť úlohy?

 

Čo ak by existovala paradigma, ktorá by mohla vyriešiť všetky tieto i iné dilemy? Práve o to nám v tomto článku ide. Priblížiť vám nový spôsob myslenia, z ktorého vychádza Principle centred leadership – vedenie založené na prirodzených princípoch.

 

Nová paradigma

Potrebné je ju správne pochopiť a uplatniť. Jadrom novej paradigmy sú základné princípy akési prírodné zákony, ktoré ovládajú naše myslenie i vzťahy. Môžeme ich rozdeliť do týchto štyroch okruhov:

 

 • princípy v osobnej oblasti,
 • princípy v medziľudskej oblasti,
 • princípy v manažérskej oblasti,
 • princípy v organizačnej oblasti.

 

Gandhi povedal, že nie je možné konať správne v jednej oblasti života, keď sa zároveň usilujete konať zlo v inej. Život je totiž jeden nedeliteľný celok. Podobne je to aj s týmito princípmi. Všetko začína na osobnej úrovni, až tak môžeme napredovať na úrovni medziľudskej, manažérskej a organizačnej.

Problém je ale v tom, že väčšina sa snaží pracovať len na jednej alebo dvoch rovinách. Nesnaží sa o všetky štyri úrovne. Tak ako v ekosystéme je všetko prepojené, vzájomne ovplyvnené, tak to platí aj tu. Nemôžeme sa zameriavať len na jednu zložku. Je to jednoduchšie, no nie účinné.

 

Základné princípy

Medzi základné princípy jednotlivých úrovní patria:

 

 • základný princíp v osobnej oblasti je dôveryhodnosť,
 • v medziľudskej oblasti je to dôvera,
 • v manažérskej je to vôľa ku zvereniu moci, delegovanie moci,
 • na organizačnej úrovni je to vôľa k usporiadaniu organizácie.

 

Oblasť osobná a medziľudská

Dôveryhodnosť je tvorená dvoma zložkami: charakterom a schopnosťami. Je to zložitý pojem obsahujúci mnoho dimenzií. Dôveryhodnosť alebo inak povedané emočné bankové konto. Schopnosť trvalo prispievať do emočného bankového konta sa môže vyvíjať len v živote budovanom na rešpekte k prirodzeným princípom. Puto medzi dôveryhodnosťou na jednej strane a medziľudskou dôverou na druhej strane je neopísateľné.

Manažérska a organizačná úroveň

Odrazom týchto dvoch úrovní je firemná kultúra, ktorú môžeme prirovnať k imunitnému systému. Ak sa oslabí, tak je firma zraniteľnejšia. Podstatou tohto imunitného systému je práve dôvera. To je základ. Dôveru môžu vytvárať len dôveryhodní lídri. Jadrom by mali byť princípy, ktoré sú ochotní prijať všetci. To posilňuje firmu ako celok a odstráni predsudky. Princípy sú zdrojom sily, istoty a bezpečia. Predstavte si kompas. Kdekoľvek sa nachádzate, strelka ukazuje vždy sever. Strelka predstavuje princíp.

 

Ak má organizácia kompas, mravy, normy, tak je udivujúce čoho je schopná. Podľa čoho spoznáte aká je v podniku kultúra? Podľa prístupu k problému. Každé oddelenie by malo mať svoje poslanie. Poslanie, ktoré súvisí s tými ostatnými a hlavným poslaním firmy ako celku. Ak sú ľudia s poslaním stotožnení, tak potom má každý tzv. vnútorný kompas, ktorý mu pomôže riešiť situáciu nie ako problém. Práve naopak, riešenie sa stáva výzvou a úlohou každého jednotlivca.

 

Postup v praxi

Odporúčame sformulovať najskôr rodinné poslanie. To úsilie stojí zato. Uvádzame príklad: poslaním našej rodiny je vytvoriť miesto, kde sú jej členovia láskaví a starostliví, kde sídli láska, poriadok, pravda, šťastie a taktiež je to miesto odpočinku a zábavy.

 

Tak podobne by sme mali formulovať aj poslanie na všetkých úrovniach organizácie. Súčasťou poslania sú vždy hodnoty, nezabudnime na to. Celý koncept Principle centred leadership je založený na novom spôsobe myslenia – paradigme, kde základom sú prirodzené princípy, ktoré musíme uviesť do praxe. V prvom rade teda musíme zmeniť zastarané myslenie, prehodnotiť doterajší spôsob vedenia a v prípade potreby aplikovať hore uvedené poznatky. Prajeme vám veľa úspechov.Spracované podľa AUDIO DIGEST – Programy manažérskeho růstu lm 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X