Cudzím firmám vysielajúcim ľudí do SR pribudli povinnosti
Zahraniční zamestnávatelia, ktorí vysielajú svojich zamestnancov na Slovensko majú od 18. júna tohto roka informačné povinnosti voči Národnému inšpektorátu práce (NIP). Účinnosť totiž nadobudol zákon o cezhraničnej spolupráci pri vysielaní zamestnancov na výkon prác pri poskytovaní služieb.
Legislatívna úprava implementuje do právneho poriadku Slovenskej republiky eurosmernicu z 15. mája 2014. Zákon súčasne novelizuje Zákonník práce a zákon o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní.
Cieľom jeho prijatia bolo podľa NIP okrem iného prehĺbiť spoluprácu medzi členskými štátmi v oblasti vysielania zamestnancov v podobe kooperácie pri poskytovaní informácií, kontrolnej činnosti, doručovania písomností a oznamovania rozhodnutí orgánov členského štátu o uložení administratívnej peňažnej pokuty alebo sankcie a pri vynucovaní tohto rozhodnutia.
Právna úprava ustanovuje administratívne požiadavky, ktoré musí zamestnávateľ vysielajúci zamestnancov na územie Slovenskej republiky splniť, aby kontrolné orgány mohli preverovať dodržiavanie právnych predpisov v prípade zamestnancov vyslaných na územie Slovenskej republiky z iného členského štátu.
Povinnosti hosťujúceho zamestnávateľa
Zahraničná firma je povinná najneskôr v deň vyslania v listinnej alebo elektronickej podobe oznámiť Národnému inšpektorátu práce:
a) svoje obchodné meno a sídlo, ak ide o právnickú osobu, a svoje obchodné meno alebo meno a priezvisko, ak sa líši
od obchodného mena, a miesto trvalého pobytu, ak ide o fyzickú osobu,
b) svoje identifikačné číslo, ak mu bolo pridelené, a register, v ktorom je zapísaný,
c) predpokladaný počet vyslaných zamestnancov,
d) meno, priezvisko, dátum narodenia, miesto trvalého pobytu a štátne občianstvo vyslaného zamestnanca,
e) deň začatia a skončenia vyslania,
f) miesto výkonu práce a druh práce vykonávanej vyslaným zamestnancom počas vyslania,
g) názov služby alebo služieb, ktoré bude hosťujúci zamestnávateľ poskytovať prostredníctvom vyslaného zamestnanca v Slovenskej republike,
h) meno, priezvisko a adresu osoby poverenej na doručovanie písomností, ktorá sa počas vyslania
bude nachádzať na území Slovenskej republiky.
Hosťujúci zamestnávateľ je tiež povinný počas vyslania uchovávať pracovnú zmluvu alebo iný doklad potvrdzujúci pracovnoprávny vzťah s vyslaným zamestnancom. Musí aj viesť a uchovávať evidenciu pracovného času vyslaného zamestnanca. Spoločnosť má uchovávať doklady o mzde vyplatenej vyslanému zamestnancovi.
Spomínané dokumenty musí zahraničný zamestnávateľ predložiť, respektíve doručiť, inšpektorátu práce na základe jeho žiadosti a to aj po skončení vyslania, vrátane prekladu do slovenského jazyka.
Povinnosti domáceho zamestnávateľa
Domáci zamestnávateľ je povinný Národnému inšpektorátu práce alebo inšpektorátu práce na základe jeho žiadosti poskytnúť informácie na identifikáciu vyslania a kontroly dodržiavania pravidiel vyslania z územia SR na územie iného členského štátu EÚ.
Novela zákona od 18. júna tohto roka zavádza pre podnikateľov povinnosť overiť si, či pracovníci jeho dodávateľov nepracujú pre neho načierno. V opačnom prípade im Národný inšpektorát práce môže udeliť pokutu od 2 tisíc do 200 tisíc eur. Pokiaľ budú osoby pracujúce nelegálne aspoň dve, pokuta môže byť od 5 tisíc eur.