Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Dane v Anglicku

ThinkstockPhotos 82090079
Pin in Map
12. marca 2016 Tlačiť

Daňový systém v Anglicku je mierne odlišný od „kontinentálneho“ daňového systému a v nasledujúcich rokoch ho ešte čaká naplánovaná reforma, najmä v otázke priamych daní. Anglické dane majú za sebou veľmi dlhú históriu, počas ktorej sa vyvíjali až do dnešnej podoby. Podobne ako v každom inom štáte, aj v Anglicku slúžia dane ako zdroj financií pre štát a štátny rozpočet.

Technicky by sa však malo hovoriť o daniach a daňovom systéme vo Veľkej Británii, avšak väčšina ľudí si stále pletie pojmy Anglicko, Spojené kráľovstvo a Veľká Británia. V každom prípade, aj v tejto krajine si zakladajú na rozdelení daní na priame a nepriame, pričom medzi priame patria najmä dane zamerané na aktívny či pasívny príjem a majetkové dane. Nepriame dane sú podobné ako u nás, zložené najmä z dane z pridanej hodnoty, spotrebných daní a tiež cestnej dane.

Daň z príjmu v Anglicku

Dane z príjmu platia v Anglicku podobne ako u nás zvlášť fyzické osoby, čiže obyvateľstvo a zvlášť právnické osoby, čiže najčastejšie podnikateľské subjekty a firmy. Zdanenie príjmu je založené na podobných pravidlách ako v prípade väčšiny ostatných európskych krajín, aj keď v súčasnej dobe prebieha vo Veľkej Británii diskusia o určitých zmenách, najmä čo sa týka sadzieb dane. Na rozdiel od situácie u nás, je progresívna daň v Anglicku tak v prípade fyzických osôb ako aj v prípade právnických osôb.

Daň z príjmu fyzických osôb

  • Daň z príjmu fyzických osôb je progresívna a podobne ako u nás existuje aj vo Veľkej Británii nezdaniteľné minimum, tzv. Personal Allowance, ktoré je aktuálne vo výške 10.600 libier a môže byť vyššie pre starších ľudí alebo ľudí so zrakovým postihnutím, naopak môže byť nižšie pre ľudí s príjmom nad 100.000 libier ročne
  • Taktiež existujú aj daňové bonusy na manžela a dieťa
  • Daň sa platí zo všetkých príjmov fyzickej osoby, v prípade príjmov zo zamestnania odvádza túto daň za zamestnanca jeho zamestnávateľ
  • V súčasnej dobe existujú pre túto daň tri daňové pásma s troma sadzbami – pri príjme do 31.785 libier je daň v sadzbe 20%, pre príjem vo výške od 31.786 do 150.000 libier je sadzba dane 40% a príjmy nad túto hranicu sú zdanené sadzbou 45%

Daň z príjmu právnických osôb

  • Táto daň v Anglicku sa platí v prípade príjmov z podnikania a výška dane závisí od typu spoločnosti
  • Ak je spoločnosť priamo založená vo Veľkej Británii, platí túto daň zo všetkých príjmov bez ohľadu na to, kde boli dosiahnuté
  • Ak spoločnosť nie je založená v krajine, platí tu len daň z tých príjmov, ktoré boli vo Veľkej Británii nadobudnuté
  • V súčasne dobe existujú dve sadzby tejto dani, hoci v blízkej budúcnosti je v pláne ich zjednotenie – pre zisk do výšky 300.000 libier sa platí daň v sadzbe 20%, daň z príjmu nad túto sumu je vo výše 21%

Viacero ľudí, vrátane Slovákov, ktorí pracujú v Anglicku sa zaujíma aj vrátenie dani v Anglicku. Tento nárok vzniká len v určitých prípadoch, napríklad ak ste mali na úvod zle zvolenú daňovú triedu, mali ste v novom zamestnaní dočasne pridelenú výnimočnú daňovú triedu, prípadne ak ste neboli zamestnaní počas celého roka.

Je to možné aj vtedy, ak ste pracovali naraz vo viacerých zamestnaniach alebo ak ste prestali pracovať a stali ste sa samostatne zárobkovo činnou osobou a Váš príjem sa znížil. O prípadné vrátenie daní treba požiadať do konca tzv. daňového roka, čiže do 5. apríla. Najlepšie je na to využiť profesionálne služby špecializovaných spoločností a agentúr, treba si ale vopred overiť ich serióznosť.

Iné priame dane

Medzi ďalšie dane v Anglicku, ktoré sa vyberajú priamo, patria napríklad daň z majetku, daň z kapitálových ziskov, daň z prevodu nehnuteľností, dedičská daň, darovacia daň alebo obecná daň. Daň z kapitálových ziskov je vo výške 18%, ale napríklad fyzické osoby túto daň neplatia až do výšky zisku 10.100 libier, čiže do tejto sumy sú od dane oslobodené. Podobne funguje aj dedičská daň, kde je sadzba až 40%, ale oslobodenie od tejto dani je na majetok až do výšky 325.000 libier.

Čo sa týka dani z nehnuteľnosti, je tu zvlášť daň z pozemkov a daň zo stavieb, pričom daň platí vlastník nehnuteľnosti a daň je vo výške od 1 do 4% v závislosti od toho, aká je hodnota nehnuteľnosti a v akej lokalite sa nehnuteľnosť nachádza. Okrem toho existuje aj daň z prevodu nehnuteľnosti, ktorú v prípade prevodu platí prevodca, čiže pôvodný vlastník, v prípade prechodu zas nadobúdateľ nehnuteľnosti. Táto daň sa platí jednorázovo a nie pravidelne tak, ako bežná daň z nehnuteľnosti. Jednorázovo sa platí aj darovacia daň a to podľa hodnoty darovanej veci.

DPH v Anglicku

Daň z pridanej hodnoty funguje aj v Anglicku podobne ako u nás a cieľom je zdanenie spotreby, či už tovaru alebo služieb. Ide o nepriamy typ dane, pri ktorom je v konečnej cene produktu alebo služby táto daň zahrnutá a tak ju platí nepriamo konečný spotrebiteľ, hoci daň musia odvádzať miestne príslušnému daňovému úradu predajcovia alebo poskytovatelia služieb a tovaru. Čo sa týka podnikateľov alebo živnostníkov, povinným platcom DPH sa stane subjekt, ktorý má obrat vo výške nad 73.000 libier ročne.

Z hľadiska samotných sadzieb má Veľká Británia tri sadzby DPH. Základná sadzba, ktorá sa uplatňuje pri väčšine komodít a služieb je vo výške 20%, čím sa krajine nevymyká zo všeobecného priemeru v rámci Európskej únie a celej Európy. Táto daň sa uplatňuje a vyberá v každom štádiu výroby, distribúcie a predaja, čiže funguje podobne ako u nás z hľadiska podnikateľského sektoru, kde je možné si daň započítať do nákladov, ale tiež sa vyberá aj z príjmov.

Druhá sadzba dane je znížená a je len vo výške 5%, pričom touto DPH sú zdanené potreby a vybavenie pre malé deti (napríklad detská obuv a oblečenie) a niektoré energeticky úsporné materiály. Tretia sadzba DPH je vo výške 0% a táto daň sa vzťahuje na:

  • Potraviny
  • Lieky
  • Knihy
  • Noviny časopisy
  • Zdravotnícke potreby
  • Ochranné pomôcky
  • Osobnú dopravu

Cestná daň

V Anglicku sa platí cestná daň za používanie ciest a jazdenie, ktorá sa oficiálne nazýva Vehicle Excise Duty. Táto daň za vzťahuje na všetky autá, ktoré jazdia alebo parkujú na verejných cestách, pričom daň sa platí podľa toho, ako auto znečisťuje životné prostredie a ide tak o určitú formu ekologickej dane. Prvý rok sa platí pre niektoré kategórie áut nižšia daň, ďalšie roky je už potom rovnaká a o niečo zvýšená. Najmenej znečisťujúce autá platia od 20 do 30 libier ročne.

Naopak vozidlá, ktoré najviac zaťažujú životné prostredie môžu platiť 840 alebo 1065 libier ročne. V prípade nákladných vozidiel sa daň vypočítava podľa počtu náprav a taktiež podľa hmotnosti vozidla na jednu nápravu. V prípade motocyklov sa daň vypočíta podľa objemu motora v centimetroch kubických, to isté platí aj pre trojkolky. Za motocykle a trojkolky je možné platiť v niektorých prípadoch daň nielen v ročnom intervale, ale aj v 6 mesačnom. Každé vozidlo podliehajúce dani treba zaregistrovať na úrade zvanom DVLA a na vozidle musí byť nálepka s potvrdením o zaplatení dane.

Spotrebné dane v Anglicku

Medzi nepriame dane vo Veľkej Británii patria aj spotrebné dane, ktoré slúžia na zdanenie určitých druhov významných komodít podobne ako u nás. Ide napríklad o alkoholické nápoje, tabak, tabakové výrobky, pohonné látky a palivá, čiže benzín a naftu. Aj v tomto prípade znáša v praxi daňové zaťaženie spotrebiteľ, pretože spotrebná daň je už započítaná v nákupnej cene komodity, hoci daň priznáva a odvádza výrobca alebo distribútor a to podľa objemu predaja komodity. V porovnaní s ostatnými krajinami EÚ sú v Anglicku tieto dane na nižšej úrovni ako je priemer.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

21nov8:30Ako využiť potenciál vašej značky na maximum - pomocou brand archetypov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X