Ako viesť daňovú evidenciu v roku 2024?
Daňovník sa môže rozhodnúť, či bude viesť účtovníctvo, uplatní si tzv. paušálne výdavky, alebo bude viesť daňovú evidenciu. V nasledujúcom článku si vysvetlíme, kedy môže daňovník viesť daňovú evidenciu.
Aké sú výhody daňovej evidencie
- daňovník nie je považovaný za účtovnú jednotku a postupuje podľa zákona o dani z príjmov,
- nemusí viesť účtovníctvo a postupovať podľa zákona o účtovníctve,
- nezostavuje Účtovnú závierku, t. j. nepredkladá Výkaz o príjmoch a výdavkoch a Výkaz o majetku a záväzkoch.
Kto môže viesť daňovú evidenciu
Podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov ide o tieto subjekty:
- daňovník s príjmami z podnikania (§ 6 ods. 1 zákona o dani z príjmov) alebo
- daňovník s príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 2 zákona o dani z príjmov) alebo
- daňovník s príjmami z prenájmu (§ 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov) alebo
- daňovník s príjmami z použitia diela a použitia umeleckého výkonu (§ 6 ods. 4 zákona o dani z príjmov).
Aké evidencie treba viesť?
- evidenciu o príjmoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane (čiastkového základu dane) vrátane prijatých dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
- evidenciu o daňových výdavkoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane (čiastkového základu dane) vrátane vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
- evidenciu o hmotnom majetku, nehmotnom majetku a finančnom majetku zaradenom do obchodného majetku,
- evidenciu o zásobách a pohľadávkach,
- evidenciu o záväzkoch.
Čo musí spĺňať účtovný doklad?
Podľa § 10 ods. 1 zákona o účtovníctve, musí účtovný doklad, ktorý je preukázateľným účtovným záznamom obsahovať:
- a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
- b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
- c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
- d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
- e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
- f)podpisový záznam osoby zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke, ak overenie účtovného prípadu nie je zabezpečené podľa § 32 ods. 3 písm. b) alebo písm. c)
Aj v prípade, ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov (tzv. paušálne výdavky), je povinný viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona, ale len v rozsahu podľa § 6 ods. 11 písm. a) a d) zákona o dani z príjmov, t. j. evidenciu o príjmoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane (čiastkového základu dane) vrátane prijatých dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov a zásobách a pohľadávkach.
Počas uplatňovania preukázateľných daňových výdavkov v rozsahu daňovej evidencie, daňovník nie je účtovnou jednotkou podľa zákona o účtovníctve a nevznikajú mu povinnosti vyplývajúce zo zákona o účtovníctve (napr. nemá povinnosť zostaviť účtovnú závierku, vyhotoviť účtovné výkazy). Ak sa daňovník rozhodne viesť daňovú evidenciu, vedie ju počas celého zdaňovacieho obdobia. Nemôže dôjsť k situácii, že by časť zdaňovacieho obdobia viedol účtovníctvo a časť zdaňovacieho obdobia viedol daňovú evidenciu.
Súčasťou príjmov uvádzaných v daňovej evidencii sú všetky peňažné aj nepeňažné príjmy dosiahnuté z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti, pričom však základ dane z týchto druhov príjmov ovplyvnia len zdaniteľné príjmy (príjmy, ktoré sú predmetom dane a nie sú od dane oslobodené ani podľa tohto zákona a ani podľa medzinárodnej zmluvy).
V prípade uplatňovania skutočných výdavkov sa v daňovej evidencii evidujú len daňové výdavky spĺňajúce podmienky daňovej uznateľnosti vymedzené v ustanoveniach § 2 písm. i) a § 19 ods. 1 zákona (výdavky upravené ustanovením § 21 zákona nie sú daňovými výdavkami a neuvádzajú sa v daňovej evidencii).
Daňovník v daňovej evidencii hmotného a nehmotného majetku uvádza len hmotný majetok a nehmotný majetok, ktorý využíva na podnikanie, inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo na prenájom, alebo majetok súvisiaci s príjmami z použitia diela a použitia umeleckého výkonu. V prípade, ak sa daňovník rozhodne tento majetok uviesť v daňovej evidencii, potom sa stáva jeho obchodným majetkom a môže si uplatňovať všetky výdavky súvisiace s využívaním tohto majetku, ako napr. odpisy majetku, výdavky na opravu a udržiavanie, na poistenie a pod.
Ak daňovník, ktorý vedie daňovú evidenciu, je platiteľom DPH, potom na účely DPH musí viesť podrobné záznamy v súlade s ustanoveniami zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov.
Daňovník, ktorý pri príjmoch z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti, pri príjmoch z prenájmu alebo pri príjmoch z použitia diela a použitia umeleckého výkonu uplatňuje preukázateľné daňové výdavky a vedie daňovú evidenciu, vyznačí túto skutočnosť na príslušnom riadku podávaného daňového priznania.
Poznámka Podnikam.sk:
Forma vedenia daňovej evidencie závisí od rozhodnutia daňovníka, nie je predpísaná zákonom o dani z príjmov. Môžete používať softvér, tabuľku v exceli alebo napríklad viesť evidenciu v zošite.
Daňovú evidenciu je daňovník povinný uchovávať po dobu, v ktorej zanikne právo daň vyrubiť alebo dodatočne vyrubiť podľa osobitného predpisu.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.