Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Dlhopisy pre obyvateľstvo by mohli byť už budúci rok

Ilustračné foto SITA/AP
14. novembra 2012 Tlačiť

Na technických detailoch emisie dlhopisov pre obyvateľstvo podľa ministra financií Petra Kažimíra pracuje Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity. Podstatné podľa neho je, aby emisia bola zaujímavá aj pre laických klientov.

 
Otvorená je aj otázka distribúcie, ktorá je možná či už cez komerčné banky alebo cez Slovenskú poštu.
 

Štát už na príprave dlhopisov pre obyvateľstvo pracuje

(SITA) – Ministerstvo financií by chcelo dlhopisy pre obyvateľstvo vydať už budúci rok. Povedal to po stredajšom rokovaní vládneho kabinetu minister financií Peter Kažimír. „My sa pokúsime s čo najmenšími nákladmi začať s takouto emisiou už budúci rok,“ povedal v stredu novinárom. Technické detaily emisie ešte nie sú známe. Ministerstvo podľa Kažimíra ich načrtnutím poverilo Agentúru pre riadenie dlhu a likvidity. Otvorená je aj otázka distribúcie, ktorá je možná či už cez komerčné banky alebo cez Slovenskú poštu. V prípade distribúcie cez komerčné banky môže ísť totiž podľa Kažimíra o konflikt záujmov, keďže banky ponúkajú klientom aj svoje depozitné produkty.
 
 

Viacročný program

Podstatné však je, aby bola takáto emisia zaujímavá aj pre laických klientov. Minister zároveň tvrdí, že nemôže ísť o jednorazovú akciu, ale o ucelený program. „Musí to byť program, nemôže to byť iba jeden výstrel do vzduchu. Chceme pripraviť niekoľkoročný program emisií štátnych dlhopisov pre obyvateľstvo, ktoré budú samozrejme aj z hľadiska úrokov a dĺžky splatnosti atraktívne ako ďalší alternatívny produkt pre ukladanie peňazí,“ povedal Kažimír. 
 

Nástroj na znižovanie štátneho dlhu

Prípravu špeciálnych dlhopisov pre obyvateľstvo rezort financií spomínal už v auguste v predloženom rozpočte verejnej správy na roky 2013 až 2015 ako jednu z možností na rozloženie investorskej základne štátneho dlhu. Podľa ministerstva totiž vzhľadom na neistotu ďalšieho vývoja najmä v eurozóne bude potrebné ďalej diverzifikovať zloženie investorskej bázy štátneho dlhu SR z typového, geografického aj menového hľadiska. 
 

Museli by zmodernizovať centrálny depozitár

V návrhu rozpočtu ministerstvo tvrdilo, že príprava špeciálnych dlhopisov pre obyvateľstvo prichádza do úvahy v prípade vhodných trhových podmienok, ktoré bude určovať hlavne vývoj úrokových sadzieb na dlhopisovom a bankovom trhu. Samotné zavedenie dlhopisov pre občanov si však vyžiada ešte aj legislatívne zmeny a modernizáciu fungovania Centrálneho depozitára cenných papierov v Bratislave. 
 
Práce na legislatíve umožňujúcej takúto emisiu už potvrdil Hospodárskym novinám štátny tajomník ministerstva financií Peter Pellegrini. Podľa neho sa už totiž pripravuje nový spôsob zdaňovania štátnych dlhopisov, ktoré by mali určiť pravidlá aj pre bežných ľudí. To by mal byť prvý krok k dlhopisovej emisii pre obyvateľstvo.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X