Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Do konca roka treba z peňazí EÚ minúť ešte 1,268 mld. eur

Do konca roka treba z peňazí EÚ minúť ešte 1,268 mld. eur
Fotobanka Pixmac
16. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Slovensko má zo zdrojov Európskej únie vyčerpať do konca tohto roka zo záväzkov na roky 2010 a 2011 podľa stavu koncom apríla ešte 1,268 mld. eur.
 
Z toho v jedenástich hlavných z celkových štrnástich operačných programov je nevyhnutné využiť 1,259 mld. eur.
 

Vláda pripúšťa aj presun peňazí medzi jednotlivými programami

Európske peniaze zo záväzkov na uvedené roky, ktoré je potrebné minúť do konca terajšieho roka, sa využili vo všetkých programoch celkom na 65,40 %. Podľa informácií ministerstva financií o čerpaní eurofondov, využívanie záväzku na rok 2010 v hlavných programoch predstavuje 87,04 %, záväzok na rok 2011 sa čerpá na 43,90 % a využitie peňazí EÚ za oba roky dosahuje 65,20 %.
 
Najviac peňazí EÚ zo záväzkov na roky 2010 a 2011 treba do konca tohto roka vyčerpať v Operačnom programe Doprava, a to 365,62 mil. eur. V programe Informatizácia spoločnosti má krajina použiť 285,515 mil. eur, v programoch Životné prostredie 210,781 mil. eur, Výskum a vývoj 203,258 mil. eur, Vzdelávanie 177,637 mil. eur, Bratislavský kraj 11,166 mil. eur, Technická pomoc 5,352 mil. eur, Cezhraničná spolupráca SR a Českej republiky 4,411 mil. eur, Interact II 3,748 mil. eur a Rybné hospodárstvo 288,47 tis. eur. 
 

 
Objem peňazí z eurofondov, ktorých vyčerpanie na Slovensku do konca tohto roka je ohrozené, sa podľa podpredsedu vlády pre investície Ľubomíra Vážneho znížil z pôvodne odhadovaných maximálne 650 mil. eur na okolo 300 mil. eur. Ako povedal po porade členov vlády o eurofondoch 7. mája, zníženie ohrozenej sumy umožnilo zavedenie krízového manažmentu, osobnej zodpovednosti a hĺbkovej analýzy projektov v jednotlivých operačných programoch, ale aj zrýchlenie niektorých procesov verejného obstarávania. Vážny dodal, že naďalej pokračuje sprísnený režim.
 
 
Slovensko by mohlo požiadať Európsku komisiu o predĺženie lehoty na využitie zdrojov Európskej únie zo záväzkov na roky 2010 a 2011 o jeden rok, teda do konca budúceho roka. Ďalšou možnosťou využitia ohrozených europeňazí sú presuny vnútri programov. 
 
Zo záväzku na rok 2012, ktorý treba minúť do konca budúceho roka, zostáva Slovensku vyčerpať celkom ešte 1,638 mld. eur, z toho v hlavných jedenástich programoch 1,614 mld. eur. Záväzok minulého roka bol ku koncu apríla využitý na 13,21 %. Európske peniaze na rok 2012 využilo úplne len zdravotníctvo. Regionálny operačný program čerpá tento záväzok na 57,19 %, program Zamestnanosť a sociálna inklúzia má čerpanie na úrovni 14,97 % a Konkurencieschopnosť a hospodársky rast 4,10 %. V ostatných programoch peniaze EÚ zo záväzku na rok 2012 ešte nečerpajú.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X