Druhy živností
Podnikateľské činnosti (živnosti) rozdeľujeme do 3 základných skupín. Rozdiel medzi nimi spočíva v tom, že pre každý druh živnosti musí uchádzač o živnostenské oprávnenie spĺňať iné podmienky, aby mohol vykonávať príslušný druh podnikateľskej činnosti. Od 1. júna 2010 sa rušili všetky koncesované živnosti, ktoré sa včlenili do viazaných živností.
» Viac o zmenách v živnostenskom zákone od 1.6. 2010
Rozdelenie živností
U všetkých živností vzniká oprávnenie ich prevádzkovania ohlasovaním, ktorým vzniká právo živnosť prevádzkovať. Ruší sa termín „živnostenský list“ a „koncesná listina“ a nahrádza sa termínom „osvedčenie o živnostenskom oprávnení“. V osvedčení o živnostenskom oprávnení sa uvádzajú už všetky predmety podnikania (doteraz bol jeden predmet podnikania na jednom živnostenskom liste).
Remeselná živnosť
Sú živnosti, ktorých podmienkou na prevádzkovanie je odborná spôsobilosť získaná vyučením v odbore (zámočníctvo, nástrojárstvo, kovoobrábanie, tesárstvo, kachliarstvo, kaderníctvo, atď.). Remeselné živnosti sú živnosti uvedené v prílohe č.1 Živnostenského zákona.
Odborná spôsobilosť sa preukazuje výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení príslušného učebného odboru, alebo príslušného študijného odboru. Preukázanie ukončeného vzdelania príslušného učebného odboru alebo príslušného študijného odboru je dostatočnou podmienkou na získanie živnostenského oprávnenia. V tomto prípade nie je nevyhnutné preukázať odbornú spôsobilosť splnením podmienky trvania odbornej praxe.
Živnostenský zákon umožňuje preukázať odbornú spôsobilosť výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení učebného odboru alebo iným dokladom o riadnom ukončení študijného odboru – bez dokladovania praxe v odbore.
Doklady o odbornej spôsobilosti:
- výučný list alebo iný doklad o riadnom ukončení príbuzného odboru a dokladom o vykonaní najmenej 1-ročnej praxe v odbore alebo 2-ročnej praxe v príbuznom odbore,
- vysvedčením o maturitnej skúške na strednej odbornej škole alebo na strednom odbornom učilišti, alebo na gymnáziu s predmetmi odbornej výchovy, alebo na nadstavbovom, resp. pomaturitnom štúdiu v rovnakom odbore,
- diplomom o absolvovaní vysokej školy v príslušnom odbore a dokladom o vykonaní následnej najmenej 1-ročnej praxe v odbore alebo 2-ročnej praxe v príbuznom odbore,
- dokladom o vzdelaní v akreditovanej vzdelávacej ustanovizni a dokladom o vykonaní následnej najmenej 6-mesačnej praxe v odbore a osvedčením o vykonaní kvalifikačnej skúšky pred skúšobnou komisiou vydaným Ministerstvom vnútra SR,
- dokladom o vykonaní najmenej 10-ročnej praxe v odbore, od ukončenia ktorej neuplynuli viac ako 3 roky.
Viazaná živnosť
Podmienkou na prevádzkovanie viazanej živnosti je odborná spôsobilosť získaná inak. Tieto druhy živností sú živnosti uvedené v prílohe č.2 Živnostenského zákona.
Odborná spôsobilosť pre viazané živnosti je upravená osobitnými predpismi uvedenými v prílohe č.2 zákona alebo ustanovená touto prílohou. Ide o špecifický druh živnosti, pri ktorej sa väčšinou vyžaduje iná ako odborná spôsobilosť. Podmienky získania takejto spôsobilosti sú určené 2 možnými spôsobmi – odkazom na príslušný osobitný predpis alebo sú určené priamo v rámci spomínanej prílohy k živnostenskému zákonu.
Voľná živnosť
Ak nie je ustanovená podmienka prevádzkovania živnosti odborná spôsobilosť. Teda nevyžaduje sa žiadna odborná spôsobilosť. Jedná sa o živnosti, ktoré nie sú uvedené v prílohách č. 1 a 2 a ich označenie nezodpovedá obsahu živností uvedených v týchto prílohách. Na prevádzkovanie týchto živností musia byť splnené všeobecné podmienky.