Ochrana vlastníckych práv na Slovensku mierne klesla
Slabá ochrana vlastníckych práv ovplyvňuje motiváciu v krajine investovať a vyrábať kvôli riziku vyvlastnenia a znižuje produktivitu.
V rebríčku sa Slovensko v ochrane vlastníckych práv umiestnilo na 34. priečke
Ochrana vlastníckych práv sa na Slovensku mierne zhoršila. Vyplýva to z najnovších výsledkov Indexu vlastníckych práv 2014, na ktorom sa podieľalo 81 mimovládnych organizácii z 62 krajín sveta pod vedením americkej Property Rights Alliance. Slovensko totiž získalo v hodnotení 6,2 bodu, čo znamenalo mierne zhoršenie hodnotenia o 0,1 bodu.
V rebríčku krajín sa tak Slovensko v ochrane vlastníckych práv umiestnilo na 34. priečke, o ktorú sa delí so Saudskou Arábiou. „Podobne ako u nás sú vlastnícke práva chránené v Poľsku či Maďarsku, ktoré sa umiestnili na 36. priečke a v Botswane, Španielsku a na Mauríciu, ktoré boli na 31. mieste,“ konštatuje sa v správe Nadácie F. A. Hayeka, ktorá sa na hodnotení podieľala na Slovensku. Z našich susedných krajín pritom v hodnotení ochrany vlastníckych práv najlepšie obstálo Rakúsko, ktoré skončilo na 11. mieste. Z postkomunistických krajín sa zase najlepšie darí v tejto oblasti Českej republike, ktorá obsadila 27. priečku.
Vôbec najlepšej ochrane vlastníckych práv sa však môžu tešiť už niekoľko rokov po sebe vo Fínsku, ktoré je tesne nasledované Švédskom, Novým Zélandom a Nórskom. Fínsko pritom získalo v hodnotení 8,5 bodu z 10 možných. V prvej desiatke hodnotených krajín sa umiestnili aj Švajčiarsko, Singapur, Holandsko, Luxembursko, Kanada a Dánsko.
Medzinárodný index vlastníckych práv sa zostavuje od roku 2007. Porovnáva 10 rozličných ukazovateľov v troch oblastiach, a to v právnom a politickom prostredí, fyzickom vlastníctve a v duševnom vlastníctve. Slabá ochrana vlastníckych práv pritom podľa autorov projektu ovplyvňuje motiváciu v krajine investovať a vyrábať kvôli riziku vyvlastnenia, znižuje produktivitu v dôsledku nutnosti svojpomocne brániť svoje vlastníctvo, sťažuje obchodnú výmenu a podobne.