Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Inflácia sa blíži k minimám z prelomu rokov 2009 a 2010

Inflácia sa blíži k minimám z prelomu rokov 2009 a 2010
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
12. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Plánované zníženie regulovaných cien, hlavne elektriny, začiatkom budúceho roka by pritom mohlo infláciu dočasne stlačiť k blízkosti nuly, myslí si analytik.

Mierne zrýchlenie inflácie má prísť až v druhej polovici 2014

Tempo rastu cien na Slovensku spomaľuje k historickým minimám. Podľa údajov Štatistického úradu SR totiž v novembri medziročná inflácia meraná národnou metodikou dosiahla už iba 0,5 %, čo je iba o 0,1 percentuálneho bodu rýchlejší rast ako historické minimá z prelomu rokov 2009 a 2010. V októbri rástli ceny na medziročnej báze o 0,6 %. V priemere za obdobie od januára do konca novembra tak inflácia na Slovensku dosiahla 1,5 %. V medzimesačnom porovnaní ceny v novembri oproti októbru poklesli o 0,1 %. 
 

 
Na medziročnej báze vzrástli najmä ceny za vzdelávanie o 5,7 %. Zdraželi však aj alkoholické nápoje a tabak o 2,1 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 1,7 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 1,1 %, rekreácia a kultúra o 1 %, odevy a obuv o 0,9 %, zdravie o 0,6 % a bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá o 0,3 %. Klesli ceny v doprave o 2 %, poštových a telekomunikačných služieb o 1 %, rozličných tovarov a služieb a nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu zhodne o 0,5 %. 
 

Klesala jadrová aj čistá inflácia

Medzimesačne klesli najmä ceny dopravy o 0,7 % a potravín a nealkoholických nápojov o 0,5 %. Lacnejšie ako v októbri však boli aj alkoholické nápoje a tabak a tiež nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu zhodne o 0,3 % a rekreácia a kultúra o 0,1 %. Zvýšili sa ceny odevov a obuvi o 0,3 %, za zdravie a hotely, kaviarne a reštaurácie zhodne o 0,2 % a za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá o 0,1 %. Na októbrovej úrovni zostali ceny poštových a telekomunikačných služieb, vzdelávania a rozličných tovarov a služieb. 
 
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v novembri poklesla z októbrových 0,6 % na 0,4 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v novembri 0,3 %, oproti októbrovým 0,4 %. Na medzimesačnej báze bola jadrová inflácia oproti septembru záporná na úrovni 0,2 % a čistá inflácia vykázala takisto zápornú hodnotu, a to 0,1 %. 
 

Regulácia tlačí ceny k delfácii

Aktuálne dáta podľa analytika Slovenskej sporiteľne Martina Baláža naznačujú, že harmonizovaná inflácia by mohla dosiahnuť 0,5 až 0,6 %, čo predstavuje podľa neho ďalšie spomalenie. „Je pravdepodobné, že inflácia bude v nasledujúcich štvrťrokoch nižšia, než na akú sme boli zvyknutí v posledných rokoch. Plánované zníženie regulovaných cien, hlavne elektriny, začiatkom budúceho roka by pritom mohlo infláciu dočasne stlačiť k blízkosti nuly,“ povedal Baláž. 
 

 
Vzhľadom na to, že neexistuje žiaden silnejší inflačný ťahúň, aj analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák predpokladá, že inflácia by mala zotrvať na nízkych úrovniach aj v nasledujúcich mesiacoch. Ohlásené zníženie cien elektriny by malo podľa neho ubrať z rastu cien ďalšie tri desatiny a dotlačiť tak ekonomiku na hranicu deflácie. „Na úrovniach blízko nuly by pritom inflácia mohla zotrvať počas celého prvého polroka budúceho roka, mierne zrýchlenie očakávame najskôr v druhej polovici roka, a to len v prípade oživenia domácej spotreby. Inflácia by sa však stále mala udržať bezpečne pod úrovňou 2 %,“ povedal Koršňák. 
 

Analytici predpokladajú rast reálnych miezd

Poštová banka očakáva v budúcom roku postupné zrýchľovanie rastu cien tovarov a služieb. „Priemernú infláciu za rok 2014 odhadujeme na úrovni 1,6 %,“ povedala analytička Poštovej banky Eva Sadovská. Naďalej tak podľa nej pôjde o pomerne pomalé tempá cenového rastu. „A ako v roku 2013, tak aj v roku 2014 by sme sa mali vďaka tomu dočkať i reálneho rastu platov,“ dodala Sadovská. 
 
Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo v roku 2011 k rýchlejšiemu rastu cien. Priemerný rast cien podľa národnej metodiky totiž dosiahol 3,9 %. V roku 2012 sa rast cien držal na podobne vysokých úrovniach, keď priemerná inflácia dosiahla 3,6 %. V súčasnosti za pomalším rastom spotrebiteľských cien stojí predovšetkým rokmi krízy oslabený spotrebiteľský dopyt. Ten by nemal byť výraznejším impulzom k vyššiemu rastu cien ani v nasledujúcich mesiacoch.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X