Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

DPH: Prenos daňovej povinnosti sa rozšíri o nové komodity

DPH: Prenos daňovej povinnosti sa rozšíri o nové komodity
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
11. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Novela zákona o DPH rozširuje prenos povinnosti zaplatiť daň na odberateľa, a to pri novo zadefinovaných druhoch tovarov, ktorými sú vybrané druhy poľnohospodárskych produktov, kovov, mobilné telefóny a integrované obvody. Ide teda o prenos daňovej povinnosti z predávajúceho na kupujúceho, čiže odberateľa.

Na dodávky z iného členského štátu sa pravidlo prenosu nevzťahuje

Rozsah zdaniteľných obchodov, pri ktorých sa povinnosť platiť daň z pridanej hodnoty (DPH) prenáša z dodávateľa na odberateľa, sa rozšíri. Od 1. januára budúceho roku totiž nadobudne účinnosť novela zákona o DPH, ktorá okrem iného doplní takzvané samozdanenie (prenesená daňová povinnosť) o ďalšie vybrané komodity. Patria medzi ne napríklad obilniny, olejnaté semená, rôzne zrná, vybrané kovy, mobilné telefóny a integrované obvody.

Základ dane však musí byť rovný alebo väčší ako 5 tis. eur. „Daňová povinnosť sa v takomto prípade prenesie z dodávateľa na odberateľa. Platí v prípade dodávok, u ktorých je základ dane 5 000 eur a viac. Ide spravidla o také tovary, pri ktorých boli identifikované podvody na dani z pridanej hodnoty,“ informovala v stredu finančná správa.
Prenos daňovej povinnosti na príjemcu plnenia je možné uplatniť len v tom prípade, ak dodávateľ a aj príjemca plnenia sú platiteľmi DPH v tuzemsku. Finančná správa zároveň upozornila, že na dodávky z iného členského štátu sa toto pravidlo nevzťahuje. Rovnako sa toto pravidlo nemôže uplatniť, ak slovenský platiteľ DPH dodáva tovar inému podnikateľovi, ktorý nie je platiteľom DPH.

„Dvaja tuzemskí podnikatelia spolu obchodujú, obaja sú platitelia DPH a ide o komoditu obilniny. Daň bude platiť príjemca, ak hodnota dodávky bude 5 000 eur bez dane a viac. Ak by bola hodnota dodávky len 3 000 eur, uplatní sa bežný režim, čiže dodávku tovaru bude zdaňovať dodávateľ,“ uviedla ako príklad finančná správa. Prípadne samozdanenie následne uvedie v daňovom priznaní odberateľ a neuvádza ho dodávateľ.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X