Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Je možné uplatniť výdavky pred založením živnosti alebo s.r.o. do nákladov?

2. septembra 2010 Tlačiť

V praxi sa často stáva, že v časovom priestore medzi dátumom, kedy nadobudne platnosť vaše osvedčenie o živnostenskom oprávnení alebo bude zapísaná spoločnosť do obchodného registra,  potrebujete nakupovať tovar a služby do budúcej prevádzky alebo vynakladáte výdavky zriaďovacieho charakteru. Je možné takéto výdavky a náklady považovať za daňové a uplatniť si ich v podnikaní ? Pozrieme sa na ne z hľadiska zákona o dani z príjmov a tiež z pohľadu dane z pridanej hodnoty.Zriaďovacie výdavkyMedzi zriaďovacie výdavky, ktoré určite vynakladá každý budúci podnikateľ alebo aj obchodná spoločnosť je možné zaradiť:

  • rôzne úradné poplatky súvisiace so založením novej firmy (napr. správne poplatky, preukázateľné výdavky na advokáta, komerčného právnika alebo notára, overenie podpisov a iné úradné výdavky),
  • výdavky na pracovné cesty súvisiace so založením nového podniku,
  • rôzne odmeny za práce a služby súvisiace so založením firmy (napr. úverové analýzy, odmeny za sprostredkovanie atď.) a iné výdavky, ktoré súvisia s budúcou činnosťou firmy.

Tip: Takto vynaložené prostriedky je potrebné spočítať a jednou sumou zaúčtovať do výdavkov dňom začatia vykonávania podnikateľskej činnosti. Zriaďovacie výdavky sú daňovo uznané výdavky aj keď ich podnikateľ vynaložil pred oficiálnym začatím podnikania uvedeným na osvedčení o živnostenskom oprávnení.Okrem zriaďovacích výdavkov, ktoré patria k začatiu každého podnikania sa môžu vyskytnúť situácie, kedy hlavne v obchodných prevádzkach podnikateľ potrebuje zakúpiť vybavenie prevádzky a tiež zakúpiť zásoby tovaru. Čo v takýchto prípadoch? Sú aj takto vynaložené výdavky daňovo uznateľnými?Zákon o dani z príjmov ustanovuje, že výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti je možné zahrnúť do základu dane a sú teda výdavkami ovplyvňujúci základ dane. Zákon pamätá aj na situáciu, kedy sa môže stať, že podnikateľ potrebuje takto nakupovať zásoby a vybavenie napríklad v decembri, napriek tomu že povolenie na vykonávanie činnosti má až od prvého januára nasledujúceho roku. Podľa § 4 ods. 4 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať.To znamená, že ak niečo nakúpite v decembri a osvedčenie o živnostenskom oprávnení je platné od januára tak výdavky zaúčtujete s dátumom 1.1.Čo hovorí zákon o dani z dpridanej hodnoty?Zákon o dani z príjmov teda považuje zriaďovacie výdavky a výdavky na nákup zásob za daňovo uznané, ale čo na to hovorí zákon o dani z pridanej hodnoty?§ 55 zákona o dani z pridanej hodnoty hovorí o odpočítaní dane z pridanej hodnoty z majetku nadobudnutého pred registráciou za platiteľa dane a tiež zo zásob.„Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažúcu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu  v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.“Postup pri uplatnení DPH zo zakúpených zásob a majetku je teda nasledovný: ku dňu registrácie je potrebné urobiť inventúru. Z hodnoty materiálu vypočítate DPH, ktorú si uplatníte. Nie je potrebné vyskladnenie a znovu prijatie materiálu na sklad, je potrebné len znížiť skladové ceny o uplatnenú DPH. K priznaniu dane z pridanej hodnoty nie je potrebné nič prikladať, potrebné doklady (inventúra, doklady o nadobudnutí skladových zásob….) je potrebné uschovať a predložiť raz pri prípadnej daňovej kontrole.jl 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

17jún8:30FIDIC: Contract Conditions, Technical Specifications and Claim Management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

17jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

17jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X