- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Personalistika
- Kedy je zamestnávateľ povinný vydať pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní?
Kedy je zamestnávateľ povinný vydať pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní?
Pracovný posudok sú všetky písomnosti zamestnávateľa týkajúce sa hodnotenia zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce. V článku nájdu čitatelia informácie o tom, kedy je zamestnávateľ povinný vydať pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní, informácie o tom, čo všetko by mali takéto písomnosti obsahovať, možnosti právne ochrany zamestnanca na súde.
Právny rámec
Právny rámec pre pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní obsahuje ustanovenia § 75 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v aktuálnom znení (ďalej len ako „zákonník práce“). Toto ustanovenie obsahuje povinnosť zamestnávateľa zhodnotiť určitým spôsobom pôsobenie zamestnanca počas jeho zamestnania. Táto povinnosť zamestnávateľa je časovo ohraničená a pre zamestnancov je tiež dôležité vedieť, že nárok na vypracovanie pracovného posudku im nevzniká automaticky.
Čo je pracovný posudok?
V súčasnej informačnej dobe sa aj pracovný trh opticky zmenšil a mnohí zamestnávatelia si vyhľadávajú relevantné informácie o uchádzačoch o zamestnanie a zamestnancoch aj prostredníctvom rôznych komunikačných platforiem a sociálnych médií. Pozitívna referencia od kohokoľvek vždy môže pomôcť pri hľadaní novej práce a takúto úlohu plní aj pracovný posudok od bývalého zamestnávateľa.
Zákonník práce v ustanovení § 75 ods. 1 definuje pracovný posudok ako všetky písomnosti všetky písomnosti týkajúce sa hodnotenia práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce.
TIP pre zamestnanca:
Zamestnanec má právo nahliadnuť do osobného spisu a robiť si z neho výpisy, odpisy a fotokópie.
Kedy má zamestnávateľ povinnosť vydať pracovný posudok?
Ustanovenie § 75 ods. 1 zákonníka práce ukladá zamestnávateľovi povinnosť vydať pracovný posudok do 15 od požiadania zamestnanca. Nárok na pracovný posudok od zamestnávateľa však nevzniká automaticky, je potrebné o jeho vydanie zamestnávateľa požiadať. Uvedené ustanovenie ďalej ustanovuje, že zamestnávateľ nie je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok skôr, ako dva (2) mesiace pred skončením pracovného pomeru.
Zamestnanec tak môže zamestnávateľa požiadať o vypracovanie pracovného posudku ešte počas trvania pracovného pomeru. Zákonník práce neustanovuje lehotu na podanie žiadosti pre zamestnanca a preto môže žiadosť podať kedykoľvek počas trvania pracovného pomeru. Zamestnávateľ môže vydať pracovný posudok aj v iných situáciách, keď je to pre zamestnanca vhodné, ak ho o to zamestnanec požiada.
Upozornenie:
Ak zamestnanec požiada zamestnávateľa o vyhotovenie pracovného posudku ešte počas pracovného pomeru, v takomto prípade zamestnávateľ nie je viazaný lehotou 15 dní od požiadania zamestnanca, keďže zákon mu ukladá, že nie je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok skôr, ako dva (2) mesiace pred skončením pracovného pomeru. V takomto prípade by sa mal zamestnanec so zamestnávateľom dohodnúť, v akej lehote mu posudok vyhotoví s ohľadom na účely, na ktoré ho zamestnanec potrebuje.
Proces a formu vydania pracovného posudku zákonník práce neupravuje. Je tak na zamestnávateľovi, aby zvolil vhodný postup aj formu. Pracovný posudok je však písomný dokument, ktorý môže obsahovať napríklad rôzne prílohy vo forme licencií, iných posudkov, absolvovaných školení či iných potvrdení alebo certifikátov, ktoré preukazujú dosiahnuté skúsenosti, znalosti a poznatky zamestnanca.
TIP pre zamestnávateľa:
Obsahom pracovného posudku nemôžu byť údaje porušujúce právo zamestnanca na ochranu osobných údajov a tiež musí byť chránené právo zamestnanca na ochranu osobnosti.
Zákonník práce neukladá zamestnávateľovi ani doručiť pracovný posudok a preto by sme odporučili, aby zamestnanec, ktorý žiada o vydanie pracovného posudku, do tejto žiadosti napísal aj spôsob doručenia a prípadne aj formu pracovného posudku, ktorá bude pre neho vyhovujúca.
Kedy je zamestnávateľ povinný vydať potvrdenie o zamestnaní?
Na rozdiel od pracovného posudku, ustanovenie § 75 ods. 2 zákonníka práce určuje, že zamestnávateľ je povinný automaticky vydať pri skončení pracovného pomeru zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní. Je to dôležitý právny dokumenty, v ktorom zákonník práce požaduje uvedenie nasledovných informácií a údajov:
- dobu trvania pracovného pomeru,
- druh vykonávaných prác,
- informáciu o tom, či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, v čí prospech, v akej výšky a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať,
- údaj o záväzku zamestnanca zotrvať v pracovnom pomere u zamestnávateľa po určitú dobu po vykonaní záverečnej skúšky, maturitnej skúšky alebo absolventskej skúšky podľa ustanovenia § 53 ods. 2 vrátane údaja o tom, kedy sa táto doba skončí,
- údaj o poskytnutí odchodného podľa ustanovenia § 76a zákonníka práce, ako aj informáciu o tom, ak sa odchodné vyplatilo dodatočne, zamestnávateľ vydá zamestnancovi nové potvrdenie o zamestnaní.
Právna ochrana zamestnanca
Ustanovenie § 75 ods. 3 zákonníka práce obsahuje právo zamestnanca na súdnu ochranu proti obsahu pracovného posudku alebo potvrdenia o zamestnaní. Ak zamestnanec s obsahom pracovného posudku alebo potvrdenia o zamestnaní nesúhlasí a zamestnávateľ na požiadanie zamestnanca pracovný posudok alebo potvrdenie o zamestnaní neupraví alebo nedoplní, môže sa domáhať v lehote troch mesiacov odo dňa, keď sa o ich obsahu dozvedel, na súde, aby bol zamestnávateľ zaviazaný primerane ich upraviť.
Upozornenie:
Pred uplatnení uvedeného práva zamestnanca na súde, ukladá zákonník práce zamestnancovi, aby požiadal najprv zamestnávateľa o úpravu alebo doplnenie pracovného posudku alebo potvrdenia o zamestnaní. Až keď zamestnávateľ jeho žiadosti nevyhovie, môže sa zamestnanec obrátiť na súd.
Iné informácie je zamestnávateľ oprávnený o zamestnancovi podávať iba s jeho súhlasom, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.