Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Komisionálny predaj

30. júna 2010 Autor Podnikam.SK, SITA Tlačiť

Patríte medzi začínajúcich alebo existujúcich podnikateľov, ktorí niečo vyrábajú alebo dodávajú? V tom prípade ste sa už určite stretli s pojmom komisionálny predaj. Pre koho je komisionálny predaj výhodný a koho nie? Čo by ste mali o komisionálnom predaji vedieť?

Ako na komisionálny predaj

Komisionálny, alebo komisný predaj znamená predaj tovaru, ktorý komitent (vlastník) prenechá komisionárovi (predajca) s tým, že komisionár by sa mal snažiť v záujme komitenta predať čo najviac tovaru, samozrejme, za účelom dohodnutej provízie. Výhodou pre komisionára je fakt, že ak ide o predaj na komis, za tovar prevzatý do komisionálneho predaja neplatí pri jeho prevzatí komitentovi, ale až po uskutočnení predaja.

Toto mu umožňuje neviazať finančné prostriedky v tovare a jeho nákupe na sklad, ale na komis. Predaj môže byť ale otázny – nevýhodou pre komitenta je fakt, že tovar, ktorý bude vystavený u komisionára, prejde rukami mnohých potenciálnych zákazníkov a nakoniec sa mu môže vrátiť späť ako nepredajný. Taktiež, nemôže vopred kalkulovať s finančnými prostriedkami získanými za predaj takéhoto tovaru, nakoľko nemôže predpokladať nakoľko šikovný komisionár je, aké aktivity vyvinie na to, aby tovar predal čo najrýchlejšie a nevie ani predpokladať, koľko tovaru sa mu vráti späť s tým, že ho nie je možné predať.

Predmetom komisionárskej zmluvy nemusí však byť iba predaj tovaru, ale aj splnenie určitej záležitosti vo svojom mene pre komitenta. Komisionárska zmluva je upravená v § 577 až 590 Obchodného zákonníka. Táto zmluva patrí do skupiny obstarávateľských zmlúv, pričom sa líši od mandátnej zmluvy v jednom základnom kritériu, a tým je zariadenie určitej obchodnej záležitosti pre druhú zmluvnú stranu síce na jej účet, avšak vo vlastnom mene.

Podstatnými náležitosťami komisionárskej zmluvy sú:

  • určenie subjektov zmluvy,
  • záväzok komisionára, že zariadi vo vlastnom mene pre komitenta na jeho účet určitú obchodnú záležitosť.

Jedná sa teda o odplatnú zmluvu, ktorá nemusí byť uzatvorená v písomnej forme, pretože obchodný zákonník písomnú formu ako podmienku platnosti tejto zmluvy nevyžaduje. Predmet zmluvy ostáva až do predaja vo vlastníctve komitenta, komisionár ho však má fyzicky pri sebe (aby ho mohol ponúkať) a až do predaja zodpovedá za jeho prípadné poškodenie.

Po skončení transakcie je povinný informovať komitenta, ktorý mu vyúčtuje náklady, aby sa finančne mohli vyrovnať. Pre predávajúceho, teda komisionára je tento spôsob predaja výhodný, pokiaľ si vie sám vybrať, ktorý tovar do komisu vezme, a ktorý nie, poznajúc nákupné správanie svojich zákazníkov. Vie odhadnúť, aký tovar je schopný predať, a pokiaľ ho nepredá, tak ho vráti komitentovi a zoberie iný, bez akejkoľvek finančnej straty, alebo viazania finančných prostriedkov v tovare.

Na druhej strane aj komitent má väčšiu šancu predať tovar, pokiaľ nenúti komisionára, aby si ho hneď zakúpil a vie ho dostatočne finančne alebo inak motivovať k predaju.

jl

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Marketing

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

08jan8:30Zákon o štátnej službe v praxi a zmeny súvisiace so zriadením centrálneho informačného systému – účinné od 1.6.20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

08jan8:30Nákladový a procesný kontroling8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Controlling

08jan8:30Nákladový a procesný kontroling8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Controlling

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X