- Podnikam.sk
- Články
- Financovanie
- Podnikateľské účty
- Čo je kontokorentný úver a je vhodný aj pre podnikateľov?
Čo je kontokorentný úver a je vhodný aj pre podnikateľov?
Stretli ste už niekedy s pojmom kontokorent či spojením kontokorentný úver? Neviete, čo presne to znamená? Odpovede nájdete v článku.
Pojmom kontokorent sa označuje banková služba patriaca k bežnému bankovému účtu, ktorá klientovi poskytuje možnosť čerpať z účtu peniaze aj v prípade, že na účte nemá dostatočnú hotovosť. Preto sa často označuje aj ako kontokorentný úver. Banka teda v takomto prípade finančné prostriedky svojmu klientovi operatívne požičia a klient sa dostáva do mínusu na svojom bežnom účte. Takýto bežný účet s dohodnutým kontokorentom sa označuje ako kontokorentný účet. Ide o kombináciu vkladového a úverového účtu.
Aké sú parametre kontokorentu?
K hlavným parametrom kontokorentu patrí úverový limit, teda maximálna čiastka, ktorú banka klientovi požičia. Úveru sa poskytuje len do výšky vopred dohodnutého úverového limitu. Ide o povolené prečerpanie finančných prostriedkov na bežnom účte. Ďalším parametrom je úroková sadzba, teda cena za takto požičané peniaze a poplatky za zjednanie a vedenie kontokorentného účtu.
Pri kontokorente nie je zvyčajne stanovená pevná splátka, no klient je povinný v určitej dobe tento úver splatiť a dostať sa s účtom do plusu. Keď tak urobí, môže kontokorentný úver čerpať ďalej.
Kontokorentný úver patrí k najdôležitejším a najbežnejším krátkodobým úverom a výška limitu je významnou reklamnou témou jednotlivých bánk. Je to nezaistený a bezúčelový úver, a tak s ním býva spájaná vyššia úroková sadzba a niekedy aj poplatok z nevyužitej časti prečerpania účtu. Kontokorent je vhodný pre podnikateľov, aj pre fyzické osoby.
Podnikateľom môže kontokorent slúžiť na krytie krátkodobého poklesu likvidity a preklenutie náročnejšieho obdobia. Ide o krátkodobý úver so splatnosťou do jedného roka.
Pri kontokorentnom účte je opatrnosť na mieste
Môže sa zdať, že kontokorentný úver poskytuje slobodu, no je to skutočne len zdanie a s kontokorentom treba zaobchádzať opatrne. Hlavne klienti s nižšou finančnou gramotnosťou by mali byť pri využívaní tohto účtu opatrní. Môže sa totiž veľmi ľahko stať, že sa majiteľ takéhoto účtu ocitne v situácii, keď bude bez finančných prostriedkov, no bankomat mu „s radosťou“ vydá peniaze. Na takéto správanie potom môžu klienti doplatiť a stať sa dlžníkmi s exekúciami na krku.
Ako získať kontokorentný účet?
Ideálne je, ak o tento typ účtu požiadate banku, v ktorej ste mali účet vedený doteraz. Banka totiž vie odhadnúť, aké je vaše správanie, čo sa týka financií a má prehľad o pohyboch na vašom účte.
V prípade, že sa rozhodnete vytvoriť si kontokorentný účet v inej banke, je pravdepodobné, že bude táto banka od vás požadovať presunutie prostriedkov na váš nový účet.
Výhody a nevýhody kontokorentu
Ako všetko, aj kontokorentný úver má svoje výhody a nevýhody.
Výhody:
- peniaze získate rýchlo a nemusíte dokladovať účel
- nepotrebujete podávať žiadosť o pôžičku a čakať na schválenie
- môžete si požičať kedykoľvek
- nemáte starosti so splácaním, je na vás ako rýchlo kontokorent splatíte
- peniaze len vyberiete
- pomáha pri riadení cash flow
- vybavíte ho elektronicky.
Nevýhody:
- je potrebné, aby bol váš účet aktívny
- peniaze čerpáte, až keď úplne miniete vlastné prostriedky
- s prečerpaním môžu byť spojené poplatky
- pri nezabezpečenom úvere je vysoký úrok
- úver sa začína úročiť okamžite po vzniku.
Kontokorentný úver je ako oheň, je dobrý sluha, ale zlý pán. V niektorých životných situáciách nám môže poskytnúť výraznú pomoc, no je ľahké si na takýto spôsob používania účtu zvyknúť, čím sa môže klient ľahko dostať do dlhov. A ak sa k dlhom priráta prípadná pokuta za nepovolené prečerpanie limitu alebo oneskorenej úhrady za úver, môže sa človek rýchlo dostať do ťažkej životnej situácie. Je teda dôležité používať kontokorentný úver s rozumom a obozretnosťou.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.