- Podnikam.sk
- Články
- Účtovníctvo
- Auto v podnikaní
- Kúpa nového, či ojazdeného auta zo zahraničia – aké sú daňové povinnosti v roku 2023?
Kúpa nového, či ojazdeného auta zo zahraničia – aké sú daňové povinnosti v roku 2023?
V tomto článku sa pozrieme na daňové povinnosti firiem pri kúpe vozidiel zo zahraničia platné v roku 2023.
Nákup, či už nového alebo ojazdeného automobilu zo zahraničia, je špecifický prípad a na takúto transakciu sa budú vzťahovať niektoré špeciálne pravidlá. Tie závisia od dvoch hlavných faktorov. Vek automobilu a najazdené kilometre a takisto fakt, či je firma platiteľom DPH alebo nie.
Nový alebo ojazdený automobil
Najdôležitejšie je z hľadiska dane z pridanej hodnoty určenie, či ide o nový alebo ojazdený automobil. Definícia nového dopravného prostriedku je v § 11 zákona o dani z pridanej hodnoty.
Novým dopravným prostriedkom pre účely zákona o DPH sa rozumie pozemné motorové vozidlo so zdvihovým objemom motora viac ako 48 cm3 alebo s výkonom väčším ako 7,2 kW, ktoré je určené na prepravu osôb a nákladov, ak nemá najazdených viac ako 6 000 km alebo v čase jeho kúpy neuplynulo šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky.
V zákone sú takisto definície plavidiel a lietadiel, ale pre účely tohto článku si vystačíme s definíciou automobilu.
TIP Podnikam.sk: Pre zaradenie do kategórie nového automobilu stačí, aby bola splnená len jedna z podmienok najazdenia kilometrov alebo počtu mesiacov od zaradenia do prevádzky.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Nákup nového automobilu platiteľom dane
- Kúpa nového automobilu neplatiteľom dane
- A čo v prípade, že ide o ojazdené vozidlo?
- Nákup vozidla z tretích krajín
Nákup nového automobilu platiteľom dane
V prípade, že automobil spĺňa definíciu nového dopravného prostriedku, na nákup sa vzťahujú špeciálne pravidlá v zákone o DPH pre nadobudnutie nového dopravného prostriedku z iného členského štátu. Ďanová povinnosť vzniká podobne ako pri nadobudnutí klasického tovaru, a to:
- 15. dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie nového dopravného prostriedku,
- dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa nového dopravného prostriedku pred 15. dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie nového dopravného prostriedku.
Po správnom určení dňa vzniku daňovej povinnosti musí platiteľ dane vykázať nadobudnutie v daňovom priznaní za príslušné zdaňovacie obdobie a odviesť daň. Nárok na odpočet samozrejme ostáva zachovaný za predpokladu, že vozidlo bude používané na podnikateľské účely.
TIP Podnikam.sk: Osobitnou povinnosťou, na ktorú väčšina podnikateľov zabúda, je podanie oznámenia finančnej správe o nadobudnutí nového dopravného prostriedku.
Oznámenie sa podáva elektronicky cez všeobecné podanie a potvrdenie o podaní je súčasťou dokumentov pre úspešné prihlásenie vozidla na polícii.
Na stránke finančnej správy je dostupný vzor, ako má oznámenie o nadobudnutí nového dopravného prostriedku vyzerať. V texte podania by mali byť všetky údaje týkajúce sa vozidla, ako uvedenie do prevádzky, stav tachometra, typ, značka, dodávateľ a podobne.
Kúpa nového automobilu neplatiteľom dane
V tomto prípade ide o najšpecifickejší postup. Nadobudnutie nového dopravného prostriedku z iného členského štátu EÚ totiž podlieha dani z pridanej hodnoty vždy a je úplne jedno, či nadobúdateľom je firma alebo pokojne aj občan.
Osoba, ktorá nie je registrovaná pre DPH, je povinná podať daňové priznanie k DPH do 7 dní odo dňa fyzického nadobudnutia dopravného prostriedku.
Povinnosť podať daňové priznanie vzniká aj napriek tomu, že takáto osoba nie je registrovaná pre DPH, pričom registrácia sa z titulu nadobudnutia nevyžaduje.
Pri podaní daňového priznania daňovník zaškrtne príslušné políčko v daňovom priznaní, ktorým správcovi dane oznámi, že daňové priznanie podáva z titulu nadobudnutia nového dopravného prostriedku.
V rovnakej lehote, ako je lehota na podanie daňového priznania, je daň aj splatná na účet správcu dane. Povinnou prílohou daňového priznania je úradne overená kópia dokladu o kúpe nového dopravného prostriedku.
TIP Podnikam.sk: Osobitným prípadom sú osoby, ktoré sú registrované pre DPH podľa § 7 a § 7a. Tieto osoby nie sú platiteľmi DPH, ale len osobami identifikovanými pre daň. V tomto prípade sa daňové priznanie podáva do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom im vznikla daňová povinnosť. V tej istej lehote sú povinné daň aj zaplatiť. Nárok na odpočet v tomto prípade nevzniká.
Potvrdenie pre políciu sa vydáva až po uhradení DPH a daňovník musí o takéto potvrdenie osobitne požiadať. Vzor vyplnenej žiadosti a takisto vzor vyplneného daňového priznania je dostupný na stránkach finančnej správy.
A čo v prípade, že ide o ojazdené vozidlo?
V prípade, že firma – platiteľ DPH kúpi vozidlo, ktoré nespĺňa charakteristiku nového dopravného prostriedku, postupuje klasicky, ako pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu.
Z hodnoty vozidla vypočíta 20 % DPH, ktorú prizná v daňovom priznaní za príslušné zdaňovacie obdobie, odvedie ju do štátneho rozpočtu a za podmienok ustanovených zákonom si môže uplatniť odpočet. Ide o bežný pohyb tovaru medzi členskými štátmi a žiadne špeciálne ustanovenia k vozidlám sa v zákone nenachádzajú.
V prípade, že nákupcom ojazdeného vozidla je zdaniteľná osoba, ktorá však nie je platiteľom, daň z pridanej hodnoty sa na takúto transakciu neuplatňuje. Zdaniteľná osoba však musí sledovať celkovú hodnotu nadobudnutého tovaru za kalendárny rok.
Ak by kúpou vozidla z iného členského štátu EÚ prekročila limit 14 000 EUR, je povinná ešte pred nadobudnutím tovaru požiadať o registráciu podľa § 7 zákona o DPH. Následne po registrácii sa stáva osobou identifikovanou pre daň a musí k hodnote prijatého tovaru uplatniť daň z pridanej hodnoty. Nárok na odpočet však pre takúto osobu nevzniká.
Nákup vozidla z tretích krajín
Pri nákupoch z tretích krajín podliehajú transakcie colnému konaniu. Európska únia ako spoločný colný priestor vystupuje voči tretím krajinám jednotne a na tovar uplatňuje clo.
V prípade kúpy automobilu zo štátu mimo Európskej únie sa postupuje podľa Colného kódexu, nakoľko ide o transakciu, ktorá podlieha colným predpisom. Výška cla a dane z pridanej hodnoty je určená colným výmerom. Platiteľ DPH má nárok na odpočet zaplatenej dane colnému úradu. Nárok na odpočet v danom prípade vzniká až po reálnej úhrade colného dlhu.