Legislatívne zmeny pre podnikateľov za marec 2015
Vo marci 2015 boli predložené, prerokovávané alebo prijaté viaceré legislatívne zmeny týkajúce sa podnikateľov. Prečítajte si o nich viac.
Zákon o odbornom vzdelávaní a príprave
Ministerstvo školstva bude motivovať zamestnávateľov, aby vstupovali do systému odborného vzdelávania a prípravy na stredných školách. Zamestnávatelia a živnostníci na princípe dobrovoľnosti budú môcť uzatvárať učebné zmluvy so študentmi a na základe nich budú môcť vykonávať žiaci prax priamo u zamestnávateľa. Vyplýva to zo zákona o odbornom vzdelávaní a príprave.
Právna norma rieši problematiku odborného vzdelávania a prípravy v stredných odborných školách. Návrh upravuje overenie spôsobilosti zamestnávateľa poskytovať praktické vyučovanie v systéme duálneho vzdelávania a dáva legislatívny rámec duálnemu vzdelávaniu.
Zamestnávatelia, ktorí nedisponujú priestormi a zodpovedajúcim materiálno-technickým zabezpečením, budú môcť časť praktického vyučovania, najviac však 40 percent z celkového počtu hodín, zabezpečiť aj na pracovisku praktického vyučovania iného zamestnávateľa. Zamestnávateľom, ktorý poskytuje žiakovi praktické vyučovanie, nemusí byť len podnik, ale aj živnostník, ktorý nezamestnáva žiadneho zamestnanca.
- Zákon schválil parlament a podpísal prezident SR.
- Zákon nadobol účinnosť 1. apríla 2015, ďalšie body potom 1. septembra 2015 a 1. januára 2016.
- Viac tu.
Novela zákona o investičnej pomoci
Návrhom zákona sa predovšetkým zefektívňuje proces schvaľovania investičnej pomoci, a to jednak zavedením oprávnenia začatia prác na investičnom zámere už podaním investičného zámeru bez povinnosti vydávania potvrdenia o splnení podmienok. Skracujú jednotlivé lehoty konania o schválení poskytnutia investičnej pomoci za účelom zvýšenia konkurencieschopnosti Slovenskej republiky.
Návrhom zákona sa tiež zavádza povinnosť zverejnenia rozhodnutí o investičnej pomoci. „Vzhľadom na zmenu legislatívnych pravidiel, ktoré sú platné od minulého roka, keď Brusel zmenil intenzitu pomoci z 50 percent na 35 percent, sme samozrejme pristúpili aj my k zmene,“ povedal šéf rezortu hospodárstva.
Podľa Pavlisa sa v praxi neosvedčila 10-percentná hranica na vytvorenie pracovných miest. Rezort hospodárstva preto stanovil podmienku vytvorenia minimálne 40 pracovných miest.
- Zákon schválil parlament a podpísal prezident SR.
- Zákon nadobol účinnosť 1. apríla 2015
- Viac tu.
Novela zákona o podmienkach predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach
Ministerstvo hospodárstva dalo do pripomienkového konania návrh na novelizáciu zákona o podmienkach predaja výrobkov. Cieľom novelizácie zákona je zabezpečiť zosúladenie právnych predpisov, zapracovať požiadavky vyplývajúce z aplikačnej praxe a kontrolnej činnosti, zvýšiť efektívnosť činnosti kontrolných orgánov s dôrazom na ochranu spotrebiteľa, podmienky predaja, hygienu a bezpečnosť predaja.
Ďalej sa spresňuje a upravuje rozsah ambulantného predaja sladkovodných trhových rýb a vianočných stromčekov, rozčleňujú a spresňujú sa podmienky predaja umeleckých výrobkov z vlastnej produkcie, mení sa formulácia a odborná terminológia v časti zákazu predaja niektorých výrobkov v nadväznosti na zmeny v príslušných zákonoch.
- Zákon je v procese pripomienkového konania.
- Navrhnutá účinnosť právnej normy je 1. októbra 2015.