Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Lepšie zarábajúci autori a umelci začnú platiť sociálne odvody

Lepšie zarábajúci autori a umelci začnú platiť sociálne odvody
Fotobanka Pixmac
25. júna 2013 Igor SurovčíkZdroj Podnikam.SK, IS Tlačiť
Časti autorov a umelcov vznikne od začiatku júla tohto roka povinnosť platiť do Sociálnej poisťovne povinné dôchodkové a nemocenské poistenie.
 
Sú to tí autori a umelci, ktorí majú postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby a ktorých hrubý príjem (pred odpočítaním výdavkov) za minulý rok presiahol 4 716 eur (12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu na platenie odvodov pre SZČO).
 

Odvody sa týkajú držiteľov DIČ

Samostatne zárobkovo činnou osobou je umelec alebo autor vtedy, ak je registrovaný na daňovom úrade a má pridelené daňové identifikačné číslo (DIČ). Postavenie SZČO tak majú napríklad autori, výkonní umelci, zhotovitelia databázy, či majitelia patentu alebo ochrannej známky v prípade, ak majú 18 rokov a pridelené DIČ.
 
Pozor!
  • Ak má osoba príjem z autorských honorárov, ktoré jej zamestnávateľ zdaňuje zrážkovou daňou, tak tento príjem sa nepovažuje za príjem SZČO a v daňovom priznaní sa ani neuvádza. Sociálna poisťovňa preto na takýto príjem neprihliada. Autorom, ktorí vlani dostávali len autorské honoráre zdanené zrážkovou daňou, preto nevznikne povinnosť platiť sociálne odvody.
  • Detaily o zrážkovej dani, ako aj o výhodách a nevýhodách jej uplatňovania, sa dozviete v článku Zmeny v zdaňovaní autorských honorárov

Akého príjmu sa to týka

Pri posudzovaní vzniku povinnosti platiť sociálne odvody sa berie do úvahy len príjem, ktorý autor alebo umelec dosiahol z aktívnej činnosti vykonanej v minulom roku. Na tzv. pasívne príjmy, ako napríklad tantiémy umelca na dôchodku z činností, ktoré vykonával v dávnej minulosti, sa neprihliada. Z takýchto pasívnych príjmov sa sociálne odvody naďalej neplatia.
 

Povinnosti voči Sociálnej poisťovni

Autor alebo umelec, ktorý ako SZČO dosiahol za minulý rok z aktívnej činnosti hrubý príjem presahujúci 4 716 eur, má povinnosť prihlásiť sa v Sociálnej poisťovni k 1. júlu tohto roka ako povinný platiteľ poistného na dôchodkové a nemocenské poistenie. Musí tak urobiť do 8 dní od vzniku povinnosti platiť poistné, teda najneskôr 9. júla tohto roka. Ako povinný platiteľ odvodov sa prihlási vyplnením registračného listu fyzickej osoby
 
Autor alebo umelec zaplatí odvody na dôchodkové a nemocenské poistenie prvýkrát za júl tohto roka. Júlové poistné pritom treba zaplatiť najneskôr do 8. augusta tohto roka.
 

Príklady

Príklad 1:
70-ročný umelec na dôchodku mal v roku 2012 príjem z tantiém za použitie diel vytvorených v minulosti vo výške 6 tisíc eur. Keďže ide o pasívny príjem za činnosť, ktorú umelec vykonával v minulosti, na tento príjem sa neprihliada. Umelcovi preto nevzniká povinnosť platiť poistné na dôchodkové a nemocenské poistenie.
 
Príklad 2:
Autor je evidovaný na daňovom úrade ako samostatne zárobkovo činná osoba a má pridelené daňové identifikačné číslo (DIČ). Za minulý rok vykázal aktívne hrubé príjmy (pred odpočítaním výdavkov) vo výške 7 500 eur. Presiahol tak hranicu príjmu, od ktorej vzniká povinnosť platiť poistné odvody (4 716 eur).
 
Preto je od 1. júla 2013 povinný začať platiť odvody na dôchodkové a nemocenské poistenie. Najneskôr do 9. júla tohto roka sa prihlási ako povinný platiteľ odvodov, a to vyplnením registračného listu fyzickej osoby a jeho odovzdaním do Sociálnej poisťovne. Prvý raz zaplatí odvody za júl tohto roka, a to najneskôr do 8. augusta tohto roka.
 
Príklad 3:
Autor mal za rok 2012 aktívne hrubé príjmy (príjmy pred odpočítaním výdavkov) 3 900 eur. Na daňovom úrade je registrovaný ako samostatne zárobkovo činná osoba a má pridelené daňové identifikačné číslo.
 
Jeho hrubé príjmy boli za minulý rok nižšie ako 4 716 eur, teda boli pod hranicou zakladajúcou povinnosť platiť sociálne odvody. Autor tak naďalej nemusí platiť odvody na dôchodkové a nemocenské poistenie.
 
Príklad 4:
Autor mal v roku 2012 príjem z autorských honorárov vo výške 5 300 eur. Honoráre mu každý mesiac zdanil zamestnávateľ zrážkovou daňou.
 
Autor nie je evidovaný ako SZČO na daňovom úrade, nemá pridelené daňové identifikačné číslo (DIČ) a za rok 2012 ani nepodal daňové priznanie. Príjem z autorských honorárov, ktorý bol zdanený zrážkovou daňou, nepodlieha sociálnym odvodom a preto tento autor nie je povinný začať platiť odvody na dôchodkové a nemocenské poistenie.

 
Igor Surovčík

V agentúre SITA pracujem už viac ako dve desaťročia. Vyštudoval som ekonómiu na Obchodnej fakulte EU a právo na Právnickej fakulte UK. Ako redaktor sa od začiatku venujem najmä agende rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny, k čomu sa postupne pridali aj dane a legislatíva. Som bývalý dlhoročný bloger, prispieval som aj do mesačníka Domino efekt. Autorsky prispievam aj na portál Podnikam.sk. Zastávam pozíciu zástupcu šéfredaktora.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X