- Podnikam.sk
- Články
- Relax
- Ľudia ostatných pri prvom stretnutí súdia na základe dvoch kritérií, tvrdí harvardská psychologička
Ľudia ostatných pri prvom stretnutí súdia na základe dvoch kritérií, tvrdí harvardská psychologička
Ľudia si o iných urobia odhad už po pár sekundách, ale čo presne hodnotia? Profesorka z Harvardskej obchodnej školy Amy Cuddy študuje po boku psychológov Susan Fiskeovej a Petera Glicka prvé dojmy už viac ako 15 rokov a objavila vzory správania v medziľudskej interakcii.
Vo svojej novej knihe s názvom Presence Cuddyová uvádza, že ľudia rýchlo hľadajú odpovede na tieto dve otázky, keď sa prvýkrát s niekým stretnú: „Môžem tejto osobe dôverovať?“ a „Môžem túto osobu rešpektovať?“
Psychológovia o týchto „dimenziách“ v medziľudskej interakcii hovoria ako o vrelosti a spôsobilosť (v tomto poradí). Ideálne je, ak vo vás dotyčný človek „rozpozná“ obidve.
Cuddyová tvrdí, že mnoho ľudí, obzvlášť v profesionálnych kruhoch, verí, že spôsobilosť je ten dôležitejší faktor. Veď napokon každý chce ukázať, že je dostatočne chytrý a talentovaný na to, aby si poradili s tým, čo sa od neho – napríklad v biznise – očakáva.
V skutočnosti je však najdôležitejším faktorom pri posudzovaní ľudí práve vrelosť alebo dôveryhodnosť. „Z perspektívy evolúcie,“ hovorí Cuddyová, „je pre naše prežitie kľúčovejšie vedieť, či si nejaká osoba zasluhuje našu dôveru.“ A keď sa nad tým človek zamyslí, zmysel to dáva už odpradávna.
Hoci spôsobilosť je vysoko cenená, Cuddyová sa vyjadrila, že vyhodnocovaná je až po ustanovení dôvery. A prílišné zameranie sa na preukazovanie vašej sily môže byť kontraproduktívne.
Keď sa totiž niekto koncentruje na to, aby ho ostatní vnímali ako múdreho a kompetentného a nepožiada trebárs o pomoc, keď ju potrebuje, môžu ho ľudia vôkol vnímať ako neprístupného. A čo je dôležitejšie, nemusia mu veriť.
„Srdečná, dôveryhodná osoba, ktoré disponuje aj silou, vyvoláva obdiv, avšak iba po tom, čo sa vytvorí dôvera, sa zo sily stane dar a nie hrozba.“