Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Malí podnikatelia zaplatia štátu v priemere 2 400 € mesačne

Malí podnikatelia zaplatia štátu v priemere 2 400 € mesačne
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
15. októbra 2013 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť
Takmer 2 400 € zaplatí priemerný mikropodnikateľ mesačne na účty Štátnej pokladnice.
 
Zistila to Sberbank Slovensko v analýze, v ktorej skúmala počas prvého polroka tohto roka takmer 7 000  klientov – malých podnikateľov s ročným obratom do 1 milióna €. 
 

Na platby sú najnáročnejšie január a apríl

 „Ide o pomerne vysokú záťaž. Treba si uvedomiť, že len na zdravotných a sociálnych odvodoch zaplatí mikropodnikateľ vyše 47% z vymeriavacieho základu,“ hodnotí Mário Strešnák, vedúci oddelenia Micros Sberbank Slovensko. V analyzovanom období zaplatili mikropodnikatelia v priemere najviac v januári a v apríli (2 739 € a 2 648 €).
 
 
„Vyššie platby v týchto mesiacoch smerujú najmä na daňové úrady. Priemer zvyšujú štvrťroční platitelia DPH a cestnej dane. Januárovú sumu zároveň ovplyvnila vyššia spotreba cez Vianočné sviatky. Podnikatelia mali vyššie zisky a tak aj viac platili na daniach,“ vysvetľuje Strešnák. Práve šetrnejšie povianočné obdobie sa prejavilo na platbách mikropodnikateľov vo februári, ktoré boli v tomto mesiaci v prvom polroku najnižšie (1 981 €). 
 
 
Najväčšiu položku tvoria každý mesiac platby daňovým úradom. Priemerná výška jednej mesačnej platby na tieto účty je takmer 1 350 €. „Hoci vo všeobecnosti platí, že malí podnikatelia sa snažia znížiť si daňový základ čo najnižšie, tí, ktorí majú záujem rozširovať svoj biznis a prípadne získať zdroje aj od bánk, musia ich presvedčiť o životaschopnosti svojho podnikania, preto daňové náklady neoptimalizujú,“ uvažuje Strešnák. 
 

 
K vyššiemu priebežnému výberu daní v tomto roku mohlo podľa Strešnáka prispieť aj zavedenie čiernej listiny neplatičov, ktorú eviduje Finančná správa. Najmenšou, no nie zanedbateľnou položkou, sú platby na účty polície či súdov – mesačne v priemere 150€. Podľa všetkého ide o správne poplatky za konania spojené s podnikaním, no skrývajú sa tam napríklad aj pokuty.
 

Zaujímavosti o platbách mikropodnikateľov

  • Viac ako priemer platia mesačne štátu mikropodnikatelia podnikajúci v oblasti nehnuteľností, prenájmu a obchodných činností (2 493 €).
  • Nad 2 000 € mesačne platia napríklad v priemere aj ľudia podnikajúci v oblasti dopravy, skladovania, pôšt a telekomunikácií.
  • Zaujímavosťou je, že pomerne vysokú čiastku (1 663 €) mesačne platí  priemerný mikropodnikateľ v oblasti hotelov a reštaurácií. Toto odvetvie sa často umiestňuje na chvoste rebríčka pri porovnaní platov.
 
Autor: Sberbank Slovensko
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X