Pre živnosť platí, že SZČO – podnikateľ je povinný oznámiť ukončenie podnikania príslušnému daňovému úradu, sociálnej aj zdravotnej poisťovni. Pozor treba dať aj na účtovníctvo a na správne ukončenie podnikania a živnosti v jednoduchom účtovníctve. Ako zrušiť živnosť alebo ako ukončiť živnosť správne? Aký je postup pre rok 2016 a je to možné spraviť aj online a elektronicky cez internet?
Ukončenie živnostenskej činnosti na vlastnú žiadosť
Ak chce podnikateľ ukončiť živnostenskú činnosť na vlastnú žiadosť, navštívi jednotné kontaktné miesto jemu príslušné podľa miesta trvalého pobytu. Tieto kontaktné miesta sa nachádzajú na obvodných úradoch, konkrétne na odboroch živnostenského podnikania v SR. Podnikateľ na tomto mieste podá cez tlačivo oznámenie o ukončení podnikania a zrušení živnosti, v ktorom uvedie deň ukončenia podnikania. Zrušenie živnostenského oprávnenia sa teda vykonáva cez tzv. oznámenie, čiže nejde o klasickú žiadosť. Za zrušenie sa neplatia žiadne extra poplatky.
Ak v oznámení nie je uvedený neskorší deň, živnostenské oprávnenie zanikne dňom nasledujúcim po dni doručenia oznámenia o ukončení podnikania živnostenskému úradu. Oznámenie o ukončení podnikania možno vziať späť najneskôr v deň, ktorý predchádza dňu zániku živnostenského oprávnenia. Potom je už možné len zrušenie živnosti a založenie novej, ale pozor aj na ukončenie živnosti a podnikania a uzavretie účtovníctva – musíte si splniť všetky povinnosti ako DPH, odvody a daňové priznanie (a to rok dozadu, čiže za rok 2015 v roku 2016). Len takýto postup je správny. Ak chcete, môžete využiť aj
pozastavenie živnosti namiesto úplného ukončenia.
Vrátenie osvedčenia o registrácii daňovému úradu
Podnikateľ je povinný oznámiť ukončenie podnikania príslušnému daňovému úradu. Daňovému úradu musí doručiť kópiu oznámenia o zrušení živnosti do 15 dní a požiadať o zrušenie registrácie. Podnikateľ je povinný vrátiť daňovému úradu osvedčenie o registrácii a pridelení daňového identifikačného čísla (DIČ) do 15 dní odo dňa doručenia rozhodnutia o zrušení registrácie.
Povinnosti voči Sociálnej poisťovni
Sociálnej poisťovni treba doručiť do 8 dní kópiu oznámenia o zrušení živnosti. Podnikateľ nesmie zabudnúť na to, že sa musí do 8 dní odhlásiť z povinného platenia sociálnych odvodov, a to osobne alebo písomne vyplnením odhlášky na tlačive
Registračný list fyzickej osoby.
Povinnosti voči zdravotnej poisťovni
Aj zdravotnej poisťovni treba do 8 dní doručiť kópiu oznámenia o zrušení živnosti a odhlásiť sa do 8 dní z povinného platenia preddavkov na zdravotné poistenie. Túto povinnosť však realizuje jednotné kontaktné miesto.
Zánik podnikania a skončenie platenia odvodov
Skončením podnikania zaniká povinnosť platiť zdravotnej poisťovni preddavky na zdravotné poistenie a Sociálnej poisťovni poistné na sociálne poistenie. Ak osoba ukončí svoju činnosť napríklad 31.12.2013, tak poslednýkrát zaplatí zdravotné a sociálne odvody za december 2013 so splatnosťou do 8. januára 2014.
Ak by osoba ukončila svoje podnikanie nie ku koncu mesiaca, ale počas mesiaca, tak zdravotnej a Sociálnej poisťovni zaplatí alikvótnu časť odvodov zodpovedajúcu počtu dní podnikania v mesiaci. Pri ukončení podnikania napríklad 15. apríla 2014 by tak podnikateľ do 8. mája 2014 zdravotnej a Sociálnej poisťovni zaplatil odvody zodpovedajúce 15 dňom podnikania pri 30-dňovom mesiaci. Platba odvodov by tak tvorila 15/30 z celkovej mesačnej sumy odvodov. Presnú sumu končiacemu podnikateľovi vypočíta príslušná pobočka Sociálnej poisťovne. Zároveň môže mať živnostník aj
nárok na podporu po ukončení živnosti.
Ukončenie živnosti v prípade štatutárov
Konatelia a iní štatutári v obchodnej spoločnosti sa od 1. januára 2011 považujú za zamestnancov. Príjem za ich prácu je totiž príjmom zo závislej činnosti. Ak sú aj samostatne zárobkovo činnými osobami, či už na základe autorského zákona alebo na základe živnostenského oprávnenia, tak ukončením živnosti, resp. autorskej činnosti tieto osoby nemajú povinnosť platiť preddavky na zdravotné poistenie a poistné na sociálne poistenie ako SZČO.
Činnosť konateľov, či iných štatutárov sa totiž nepovažuje za samostatnú zárobkovú činnosť.
Živnostenské oprávnenie môže zaniknúť aj zo zákona
Podľa zákona č. 455/1991 Zb. v znení neskorších predpisov zaniknúť zo siedmich dôvodov:
- smrťou živnostníka, ak nepokračujú v živnosti dedičia alebo správca dedičstva,
- zánikom právnickej osoby, ako nejde o pokračovanie v živnosti pri premene obchodnej spoločnosti alebo pri premene družstva,
- uplynutím času, ak živnostenské oprávnenie bolo vydané na určitý čas,
- rozhodnutím živnostenského úradu o zrušení živnostenského oprávnenia
- ak to ustanoví osobitný zákon,
- uplynutím lehoty povoleného prechodného alebo trvalého pobytu podnikateľa alebo jeho zrušením,
- dňom uvedeným v oznámení o ukončení podnikania; to neplatí, ak živnostenský úrad začal konanie o zrušení živnostenského oprávnenia.