Štát pritvrdzuje v boji proti nekalým obchodným praktikám
Podľa návrhu každý, kto si v obchodnom vzťahu dohodne, alebo uplatní vo svoj prospech neprimeranú podmienku, dostane od ministerstva pokutu od 10 tisíc eur až do troch miliónov eur.
Sankcie sa majú zdesaťnásobiť
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPaRV) sa opätovne púšťa do boja proti neprimeraným podmienkam v obchodných vzťahoch. Prax ako aj samotné kontroly totižto ukázali, že dotknuté subjekty platný zákon obchádzajú, a to pre rôzne právne interpretácie. Rezort chce preto precizovať legislatívu a zároveň sprísniť sankcie. Podľa návrhu každý, kto si v obchodnom vzťahu dohodne, alebo uplatní vo svoj prospech neprimeranú podmienku, dostane od ministerstva pokutu od 10 tisíc eur až do troch miliónov eur. Oproti súčasnému stavu tak ide o desaťnásobné zvýšenie. Ako rezort uvádza v návrhu novely zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, platná výška pokút neodrádza obchodné reťazce od nekalých obchodných praktík.
Rezort poukazuje na to, že zneužívanie ekonomickej sily zo strany obchodu výrazne deformuje dodávateľský potravinový reťazec a predstavuje vážne riziko z pohľadu potravinovej suverenity Slovenska. „Zneužívanie ekonomickej sily sa prejavuje najmä vyžadovaním alebo uplatňovaním jednostranne výhodných obchodných podmienok, a to najčastejšie formou rôznych peňažných alebo nepeňažných plnení dodávateľa voči odberateľovi, za ktoré dodávateľ nedostáva od odberateľa žiadnu alebo relevantnú a primeranú protihodnotu,“ konštatuje MPaRV v odôvodnení.
Rezort sa rozhodol najnovšie stanoviť, že akékoľvek plnenie zo strany dodávateľa môže byť maximálne vo výške šesť percent z jeho ročných tržieb. Z legislatívy by sa tak vypustil taxatívny zoznam plnení, ktoré keď v súčte prekročia tri percentá z ročných tržieb dodávateľa, sú považované za neprimeranú podmienku. Zvýšenie limitu z troch na šesť percent odôvodňuje rezort tým, že súčasná legislatíva umožňuje odberateľovi žiadať od dodávateľa plnenie za využitie distribúcie, novým návrhom by sa však premietlo do toho limitu.
Návrh zároveň stanovuje poriadkové pokuty za marenie kontroly až do výšky 100 tisíc eur. O nekalých praktikách sa hovorí aj na úrovni Európskej únie. Niektoré subjekty volajú po spoločnej legislatívnej úprave. Za jednotnú úpravu je aj MPaRV, podľa ktorého sa tak vytvorí efektívnejší rámec na elimináciu takýchto praktík na národnej i európskej úrovni. Účinnosť novely, ktorá je aktuálne v pripomienkovom konaní, sa predpokladá od začiatku budúceho roka.