Máte menej ako 30? Venujte svoj čas zdokonaľovaniu týchto schopností
Ešte krátko po 20 nám patrí celý svet. Po škole si človek povie, že ešte má na všeličo čas, tie naozaj dôležité veci sa dajú predsa riešiť až po 30. Keď ten čas ale príde, nezriedka nie sme pripravení na to, čo nám život ponúka, resp. čo nám neponúka. Ako môže človek byť pripravený?
Aj stará pravda zostáva stále pravdou
Niektorým (zlo)zvykom z mladosti by sa človek mal možno vyhnúť skôr ako sa „vydá“ do sveta „dospelých“ a rozhodne by nemal konať a reagovať neuvážene či bez rozmyslu. Rady starých mám, ľudové múdrosti či známe recepty na život majú aj v tomto kontexte bez pochýb niečo do seba. Držať sa nasledujúcich siedmich tipov znamená vyhnúť sa potenciálnym problémom a starostiam.
Učte sa na vlastných chybách, z každej jednej
Aj stará pravda zostáva stále pravdou. Samozrejme, nikomu nepadne dobre, keď zistí, že sa mýlil alebo keď mu to niekto šprihne do očí. V prvej chvíli asi nikto nezareaguje dobre, časom, keď sa vec odleží, si už ale každý uvedomí, že na tom nejaký kus pravdy predsa bol. Jediné, čo teda musíte v takej nepríjemnej chvíli urobiť, je zobrať si z vlastných, aj tých najmenších, chýb ponaučenie. Hoci aj v tom zmysle, že nabudúce budete prosto konať celkom inak.
Nezaspíte na vavrínoch, stále na sebe pracujte
Ak ste práve vyšli zo školy alebo ste sa akurát zamestnali v novej práci, môžete si pogratulovať. Neznamená to však, že už nikdy nebudete musieť vziať do rúk nejakú tú knihu či to, že dni vášho sebazdokonaľovania definitívne skončili. Neustále učenie sa a pracovanie na sebe samom vám padne k dobru, keď sa čírou náhodou budete uchádzať o novú prácu alebo budú vo vašej práci uvažovať, koho povýšiť. To je však len jeden z dôvodov, prečo takto činiť. Druhým je držanie kroku s okolím. Svet sa posúva a mení neuveriteľnou rýchlosťou. Každú chvíľu sa objavuje niečo nové a byť v obraze znamená vo svojej podstate byť sám so sebou spokojný.
Spojte sa s tými, ktorí vás robia lepším
Týka sa to nielen pracovnej, ale aj súkromnej oblasti. V súkromí je to lepšie pre váš dobrý pocit zo života, v pracovnej oblasti z dôvodu rýchlejšieho napredovania. Ak napríklad rozbiehate nejaký podnik, je najlepšie obklopiť sa ľuďmi, od ktorých sa máte čo naučiť. Dávať priestor podrývačom, rezignovaných či napríklad aj nelojálnym zamestnancom sa vám môže skôr či neskôr vypomstiť. Obklopujte sa ľuďmi, ktorí pre vás predstavujú výzvu, ktorí sú silní tam, kde vy ste slabý a pracujú rovnako tvrdo ak nie tvrdšie ako vy.
Šetrite a investujte do budúcnosti
Finančná gramotnosť nie je len moderným slovným spojením. Čím skôr sa naučíte dobrým finančným návykom, tým lepšie. Mať finančnú rezervu nie je totiž, prirodzene, nikdy na škodu a v biznise to platí dvojnásobne. Pri rodinnom rozpočte sa odporúča mať odloženú šesťmesačnú rezervu, rovnaký princíp platí aj pre biznis. Mali by ste si odkladať čo najviac, aby ste si nazhromaždili hotovosť vo výške aspoň troch mesačných platov. Budúcnosť môže byť temná alebo svetlá, pričom to, že na ňu budete patrične myslieť, môže byť rozhodujúcim faktorom.
Majte radi to, čo robíte
Nič nie je dôležitejšie ako robiť to, čo vás skutočne baví, resp. nájsť v tom, čo robíte, nejaký druh zaľúbenia. Ak máte vlastný biznis, vybrali ste si to, čo ste chceli robiť, potom sa tomu venujte s vášňou a láskou. Nasadenie, ktoré do toho vložíte a výsledok, ktorý z toho vzíde, budú o to lepšie, že ste nasledovali svoje srdce a intuíciu. Vnútorný hlas, ktorému ste dôverovali pri zakladaní spoločnosti, počúvajte pri každom ďalšom rozhodnutí. Obyčajne platí, že keď raz človek nájde to, čo ho baví a napĺňa, bude to vedieť hneď.
Pracovný a súkromný život udržujte v primeranej rovnováhe
Aké je toto skutočne dôležité, zistíte asi až vtedy, keď budete v práci prežívať každodenne stres, neodbúrate ho, až to zájde tak ďaleko, že ono napätie sa stane tieňom visiacim nad celou vašou existenciou. Práca je dôležitá, ale súkromný život tiež – na to netreba za žiadnych okolností zabúdať. Preto sa snažte ťahať si prácu domov čo najmenej. Budete šťastnejší nielen vy, ale aj vaša polovička. Možno vám pomôže uvedomiť si, že známe príslovie „najskôr práca, potom zábava“ nevyzýva len k zodpovednosti…