Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) nesúhlasí s návrhom poslanca Jozefa Mihála (SaS), podľa ktorého by štát platil dôchodkové poistenie za ženy na rodičovskej dovolenke aj vtedy, ak majú príjem ako zamestnankyne alebo sú dôchodkovo poistenými samostatne zárobkovo činnými osobami.
„Účelom zavedenia platenia poistného na dôchodkové poistenie štátom je, že štát na seba prevzal povinnosť platiť poistné na dôchodkové poistenie za fyzickú osobu, ktorá stratila príjem v dôsledku príslušnej sociálnej udalosti,“ uviedol rezort práce.
Vykonanie zákona by vraj bolo pre Sociálnu poisťovňu náročné
Okrem toho by bol navrhovaný krok podľa ministerstva
až do zavedenia zúčtovania poistného na sociálne poistenie veľmi náročný aj pre Sociálnu poisťovňu vzhľadom na existenciu maximálnej hranice na platenie poistného na dôchodkové poistenie. Ako ďalej uvádza ministerstvo práce, zákon o sociálnom poistení neustanovuje postupy pri platení poistného v prípade súbehu s platením poistného štátom ani vrátenie poistného zaplateného štátom napríklad z dôvodu, že poistenec už sám zaplatil poistné na dôchodkové poistenie z maximálneho vymeriavacieho základu.
„Na jednej strane by sa prijatím navrhovanej zmeny zvýšili výdavky zo štátneho rozpočtu za osoby, ktoré spĺňajú podmienky poistenca štátu a zároveň vykonávajú zárobkovú činnosť a na druhej strane by sa zvýšili príjmy z výberu poistného v Sociálnej poisťovni,“ priznáva rezort.
Exminister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál chce návrhom riešiť prípady, ktoré nastali po zavedení odvodov z dohôd od 1. januára 2013. Ak napríklad matka na rodičovskej dovolenke pracuje na dohodu, z ktorej má symbolický zárobok 50 eur, štát za ňu prestáva platiť dôchodkové poistenie. „Toto bude mať pre mamičku finančný následok v prípade, ak si sporí na dôchodok v druhom pilieri, stratu na jej osobnom dôchodkovom účte za jeden rok v sume 226,32 eura, ktoré by jej inak pribudli a ak nie je sporiteľkou v druhom pilieri, zníženie nároku na starobný dôchodok zo Sociálnej poisťovne približne o 5,50 eura za každý rok,“ upozornil Mihál.
Ak pritom matka počas rodičovskej dovolenky nepracuje, tak štát za ňu platí poistné na dôchodkové poistenie zo 60 % priemernej mzdy na Slovensku, teda zo sumy 471,6 eura. Nepracujúca matka na rodičovskej dovolenke má teda vyššie dôchodkové odvody, ako keby pracovala za sumu nižšiu ako 471,6 eura.