Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ministerstvo práce nechce platiť dôchodkové odvody za zamestnané ženy

Ministerstvo práce nechce platiť dôchodkové odvody za zamestnané ženy
Navrhovateľ zákona Jozef Mihál. Foto: SITA.
6. februára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) nesúhlasí s návrhom poslanca Jozefa Mihála (SaS), podľa ktorého by štát platil dôchodkové poistenie za ženy na rodičovskej dovolenke aj vtedy, ak majú príjem ako zamestnankyne alebo sú dôchodkovo poistenými samostatne zárobkovo činnými osobami.

 
„Účelom zavedenia platenia poistného na dôchodkové poistenie štátom je, že štát na seba prevzal povinnosť platiť poistné na dôchodkové poistenie za fyzickú osobu, ktorá stratila príjem v dôsledku príslušnej sociálnej udalosti,“ uviedol rezort práce.
 

Vykonanie zákona by vraj bolo pre Sociálnu poisťovňu náročné

Okrem toho by bol navrhovaný krok podľa ministerstva až do zavedenia zúčtovania poistného na sociálne poistenie veľmi náročný aj pre Sociálnu poisťovňu vzhľadom na existenciu maximálnej hranice na platenie poistného na dôchodkové poistenie. Ako ďalej uvádza ministerstvo práce, zákon o sociálnom poistení neustanovuje postupy pri platení poistného v prípade súbehu s platením poistného štátom ani vrátenie poistného zaplateného štátom napríklad z dôvodu, že poistenec už sám zaplatil poistné na dôchodkové poistenie z maximálneho vymeriavacieho základu.
 
„Na jednej strane by sa prijatím navrhovanej zmeny zvýšili výdavky zo štátneho rozpočtu za osoby, ktoré spĺňajú podmienky poistenca štátu a zároveň vykonávajú zárobkovú činnosť a na druhej strane by sa zvýšili príjmy z výberu poistného v Sociálnej poisťovni,“ priznáva rezort. 
 
 
Exminister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál chce návrhom riešiť prípady, ktoré nastali po zavedení odvodov z dohôd od 1. januára 2013. Ak napríklad matka na rodičovskej dovolenke pracuje na dohodu, z ktorej má symbolický zárobok 50 eur, štát za ňu prestáva platiť dôchodkové poistenie. „Toto bude mať pre mamičku finančný následok v prípade, ak si sporí na dôchodok v druhom pilieri, stratu na jej osobnom dôchodkovom účte za jeden rok v sume 226,32 eura, ktoré by jej inak pribudli a ak nie je sporiteľkou v druhom pilieri, zníženie nároku na starobný dôchodok zo Sociálnej poisťovne približne o 5,50 eura za každý rok,“ upozornil Mihál.
 
Ak pritom matka počas rodičovskej dovolenky nepracuje, tak štát za ňu platí poistné na dôchodkové poistenie zo 60 % priemernej mzdy na Slovensku, teda zo sumy 471,6 eura. Nepracujúca matka na rodičovskej dovolenke má teda vyššie dôchodkové odvody, ako keby pracovala za sumu nižšiu ako 471,6 eura.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X