Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ministerstvo práce už predložilo návrh zmien v agentúrnom zamestnávaní

Ministerstvo práce už predložilo návrh zmien v agentúrnom zamestnávaní
Construction worker and his apprentice Fototobanka Pixmac
2. júla 2014 Zdroj Podnikam.SK, MV Tlačiť

Jednou z avizovaných zmien je zavedenie princípu spoločnej zodpovednosti užívateľského zamestnávateľa a agentúry dočasného zamestnávania za dodržiavanie mzdových podmienok pracovníka.

V agentúrnom zamestnávaní zrejme nastanú zmeny

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) už predložilo do pripomienkového konania návrh novely Zákonníka práce, ktorým sa má od začiatku budúceho roka sprísniť agentúrne zamestnávanie. Jednou z avizovaných zmien je zavedenie princípu spoločnej zodpovednosti užívateľského zamestnávateľa a agentúry dočasného zamestnávania za dodržiavanie mzdových podmienok pracovníka. „Cieľom tejto navrhovanej úpravy je zaangažovanie užívateľského zamestnávateľa na plnení povinností agentúrou dočasného zamestnávania, resp. zamestnávateľom,“ uvádza ministerstvo.

 

Toto ustanovenie môže podľa ministerstva práce vyvolať zvýšené náklady užívateľským zamestnávateľom, kde informačný tok medzi nimi a agentúrou dočasného zamestnávania je minimálny alebo neexistuje. „Rozsah nákladov je však priamo naviazaný na vzájomnú dôveru oboch subjektov, ako aj dodržiavanie zákonov týmito subjektmi. Ak sa zákon dodržiava a je dôvera medzi zmluvnými stranami, užívateľský zamestnávateľ nemá potrebu permanentne monitorovať dodržiavanie povinností agentúrou dočasného zamestnávania a rieši len ojedinelé nezrovnalosti, ktoré sa môžu vyskytnúť,“ uvádza ministerstvo.

 

Od začiatku budúceho roka by sa tiež mala zaviesť prezumpcia dočasného pridelenia. Tá má spočívať v tom, že ak výkon práce napĺňa všetky znaky agentúrneho zamestnávania, bude sa táto práca považovať za dočasné pridelenie zamestnanca užívateľskému zamestnávateľovi. Medzi tieto znaky má patriť vykonávanie práce v užívateľskej firme s jej nástrojmi, v jej priestoroch, na pokyny pracovníka užívateľskej firmy a to, že obe firmy, ktoré uzavreli obchodnú zmluvu, majú rovnaký alebo podobný predmet podnikania. Od začiatku budúceho roka sa tiež má zakázať dočasné pridelenie zamestnanca na výkon rizikových prác.

 

Agentúra dočasného zamestnávania má byť povinná pri uzatváraní pracovného pomeru na určitý čas určiť zamestnancovi obdobie jeho trvania časovým úsekom alebo dátumom jeho skončenia. Rezort práce a sociálnych vecí tiež navrhuje zakázať ďalšie dočasné prideľovanie zamestnanca počas trvania dočasného pridelenia, ako aj obmedziť maximálnu dĺžku dočasného pridelenia a počet opätovných pridelení u toho istého užívateľského zamestnávateľa. Ako riešenie rezort ponúka obmedzenie maximálneho obdobia dočasného pridelenia u toho istého zamestnávateľa na dvanásť mesiacov. „Cieľom pridelenia je dočasné poskytnutie zamestnancov inému subjektu a nie ich trvalé pridelenie, čo by de facto znamenalo zastretie priameho právneho vzťahu medzi zamestnancom a iným subjektom,“ zdôvodňuje ministerstvo práce. Ak by to obdobie malo trvať dlhšie, zamestnávateľ bude musieť tohto zamestnanca prijať ako interného zamestnanca.

 

Ministerstvo práce od navrhovanej novely Zákonníka práce očakáva zabezpečenie spravodlivej hospodárskej súťaže medzi zamestnávateľmi využívajúcimi dočasne pridelených zamestnancov, medzi agentúrami dočasného zamestnávania navzájom a vo vzťahu k obchodným spoločnostiam bez licencie. „Z dôvodu nedodržiavania povinností alebo absencie určitých výslovných pravidiel sa do znevýhodneného postavenia nedostanú subjekty, ktoré zákon dodržiavajú,“ tvrdí rezort.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X