Môže študent získať príspevok na podnikanie?
Podľa súčasnej legislatívy študenti nemajú nárok na príspevok na vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti. Hlavným dôvodom je, že študent nespĺňa podmienku byť evidovaný na úrade práce najmenej 3 mesiace. Teda jediná možnosť pre študenta, resp. absolventa získať tento príspevok je po ukončení štúdia sa zaevidovať na úrade práce a potom požiadať o tento príspevok.
Pripravte sa na požiadanie o príspevok na podnikanie
Podľa zákona o službách zamestnanosti príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť(§49) môže získať iba osoba, ktorá bola evidovaná na úrade práce minimálne 3 mesiace a ktorá o tento príspevok písomne požiada. Ďalšou podmienkou na získanie tohto príspevku je začatie a vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti najmenej 24 mesiacov nepretržite a zároveň osoba nemôže požiadať o:
- príspevok občanovi so zdravotným postihnutím na prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatne zárobkovej činnosti (§57),
- príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na úhradu nákladov na dopravu zamestnancov (§60)
Príspevok sa poskytuje na úhradu nákladov, ktoré vznikajú podnikateľovi pri jeho samostatne zárobkovej činnosti. Výška príspevku závisí od toho v ktorom kraji má začínajúci podnikateľ trvalý pobyt.
V bratislavskom kraji môže byť príspevok najviac 35% zo 16-násobku celkovej ceny práce. Tá sa vypočíta z priemernej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za prvý až tretí štvrťrok predchádzajúceho kalendárneho roka. V ostatných krajoch príspevok predstavuje najviac 45% zo 16-násobku celkovej ceny práce.
Celková cena práce je súčet priemernej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve (zverejňuje ju Štatistický úrad SR), preddavku na poistné na zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie. Konkrétna výška príspevku je závislá od priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v okrese.
Žiadosť sa podáva na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Žiadateľ musí absolvovať prípravu na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti, ktorú zabezpečuje úrad práce. Musí taktiež vypracovať podnikateľský zámer s predpokladanými nákladmi na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. Úrad práce uzatvorí s podnikateľom písomnú dohodu o poskytnutí príspevku, ktorá obsahuje:
- osobné údaje a identifikačné údaje účastníkov dohody
- vykonávanú samostatnú zárobkovú činnosť podľa štatistickej klasifikácie ekonomických činností
- dátum začatia prevádzkovania alebo vykonávania činnosti
- výšku príspevku, jeho špecifikáciu a spôsob úhrady
- podmienky poskytnutia príspevku
- spôsob kontroly plnenia dohodnutých podmienok
- podmienky a spôsob vrátenia príspevku alebo jeho časti v prípade neplnenia dohodnutých podmienok
- záväzok uchádzača o zamestnanie, že oznámi úradu každú zmenu dohodnutých podmienok najneskôr do 30 kalendárnych dní
V prípade, ak podnikateľ ukončí svoju podnikateľskú činnosť pred uplynutím 24 mesiacov, musí vrátiť pomernú časť príspevku, ktorá zodpovedá času, kedy zárobkovú činnosť nevykonával. Do evidencie uchádzačov o zamestnanie môže byť znovu zaradený odo dňa nasledujúceho po skončení prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. O príspevok môže podnikateľ znovu požiadať o 36 mesiacov po skončení 24 mesačného obdobia, na ktoré bol pôvodný príspevok poskytnutý.V minulosti však boli diskusie o zrušení podmienky, ktorá hovorí o povinnosti byť zaevidovaný 3 mesiace na úrade práce. Tieto diskusie sa viedli najmä kvôli tomu, aby aj študenti mohli získať príspevok na podnikanie. Doposiaľ však takáto možnosť neexistuje.
Študenti majú v súčasnosti možnosť získať príspevky na podnikanie jedine od rôznych inštitúcií, nadácií, bánk alebo v rôznych súťažiach. Bližšie informácie môžu študenti získať sledovaním internetových stránok napr. Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania, RPIC-regionálne poradenské a informačné centrum, Úrad práce sociálnych vecí a rodiny a rôznych bánk.
ph