Možnosť výberu časti nasporenej sumy sa má týkať najmä tých sporiteľov, ktorých zárobok je nad 1,25-násobkom priemernej mzdy, čo je v súčasnosti 1 030 eur.
Časť penzijných úspor z druhého dôchodkového piliera si po zakúpení doživotnej penzie nakoniec bude môcť vybrať väčšie množstvo sporiteľov, ako pôvodne navrhovalo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Podľa kompromisného návrhu, na ktorom sa dohodol rezort práce s opozičnými poslancami, možnosť výberu časti nasporenej sumy dostanú tí sporitelia, ktorých súčet dôchodkov z prvého a druhého piliera bude vyšší, ako by bol ich dôchodok, ak by do druhého piliera nevstúpili a dostávali by penziu výlučne zo štátneho, priebežného piliera.
Ako po rokovaní parlamentného sociálneho výboru uviedol štátny tajomník ministerstva práce a sociálnych vecí Jozef Burian, v budúcom roku by tak možnosť výberu časti nasporenej sumy malo dostať približne 12 % sporiteľov a v ďalších rokoch by sa počet týchto osôb mal zvýšiť na 20 % z celkového počtu sporiteľov.
Úspory nepoužité na nákup doživotného dôchodku sa budú dať vybrať z DSS
Možnosť výberu časti nasporenej sumy sa má týkať najmä tých sporiteľov, ktorých zárobok je nad 1,25-násobkom priemernej mzdy, čo je v súčasnosti 1 030 eur. Ich dôchodok z prvého, priebežného piliera sa totiž v rámci solidarity kráti, a preto by mal byť ich dvojpilierový dôchodok vyšší, ako by bol dôchodok len z prvého piliera. „Týka sa to teda práve ľudí, ktorí solidarizujú s tými ostatnými v prvom pilieri,“ povedal Burian. Títo sporitelia si tak zakúpia doživotnú penziu za časť úspor z druhého piliera v takej výške, aby v súčte s prvým pilierom dosahovala sumu dôchodku, ktorú by dostávali výlučne z prvého piliera. Zvyšnú časť úspor, ktorú nepoužijú na nákup doživotného dôchodku v životnej poisťovni, si budú môcť slobodne vybrať z dôchodkovej správcovskej spoločnosti. „Dávame možnosť, aby si mohli buď jednorazovo, slobodne vybrať tieto peniaze, alebo si ich môžu v rámci DSS ďalej zhodnocovať, alebo si za ne kúpia doživotnú anuitu,“ uviedol Burian.
Podľa pôvodného návrhu ministerstva práce a sociálnych vecí by si musela výrazná väčšina ľudí, ktorí si na dôchodok sporia v druhom dôchodkovom pilieri, z celej nasporenej sumy povinne kúpiť doživotný dôchodok v životnej poisťovni. Tzv. programový výber, ktorý umožní postupne vyplatiť nasporenú sumu po odchode na dôchodok, mal byť totiž pôvodne určený pre tie osoby, ktorých dôchodok z prvého piliera alebo prvého a druhého piliera spolu je viac ako štvornásobok sumy životného minima, čo je v súčasnosti približne 800 eur. Týkalo by sa to však len pár percent sporiteľov.
Koalícia a opozícia našli kompromis
Ministerstvo práce a sociálnych vecí chce tiež umožniť dedenie aj po zakúpení doživotného dôchodku z druhého penzijného piliera. Podľa predloženého pozmeňujúceho návrhu sa zavedie 7-ročné garantované obdobie po zakúpení doživotnej penzie, počas ktorého by pozostalí zdedili po zomretom poberateľovi penzie dôchodok v sume, ktorú by zosnulý dostával v období zostávajúcom do skončenia siedmich rokov od kúpy dôchodku. Ak by poberateľ doživotného dôchodku zomrel napríklad po dvoch rokoch od kúpy dôchodku, pozostalí by dedili sumu dôchodku, ktorú by inak dostával poberateľ dôchodku, počas zvyšných piatich rokov. Následkom zavedenia takejto formy dedenia sa doživotné penzie z druhého piliera znížia asi o 2 %.
Poslanec Jozef Mihál (SaS) počas rokovania sociálneho výboru ocenil zodpovedný prístup ľudí na ministerstve práce a sociálnych vecí. Podľa neho ide o historický kompromis medzi Smerom-SD a opozíciou, vďaka ktorému bude môcť výber prostriedkov z druhého piliera využiť oveľa väčšie množstvo sporiteľov. „Je to dobrý zákon, podporujem ho,“ povedal počas rokovania výboru poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS).