Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Na finančných trhoch podľa NBS pretrvávajú významné riziká

Na finančných trhoch podľa NBS pretrvávajú významné riziká
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
19. septembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Doterajší vývoj podľa banky neumožňuje robiť jednoznačné závery budúceho smerovania, či dopadov na slovenskú ekonomiku a domáci finančný sektor.
 
Aj keď globálna ekonomika by mala aspoň miernym tempom napredovať, naďalej pretrvávajú riziká, ktoré môžu utlmiť aktivitu. „Navyše zaznamenané tempá ekonomického rastu sú síce kladné, ale veľmi nízke,“ konštatuje centrálna banka.
 

Objem podnikových úverov odráža slabú ekonomickú aktivitu

Kým úvery retailu naďalej rástli, klesajúci objem podnikových úverov odráža podľa národnej banky slabú ekonomickú aktivitu a aj neistotu v rámci budúceho vývoja. Dynamika objemu úverov pre retailových klientov naďalej odráža najmä vývoj úverov na bývanie. Ceny nehnuteľností majú podľa centrálnej banky stabilný vývoj, no zvýšený dopyt podporili klesajúce úrokové sadzby na úvery. Pokles v podnikových úveroch je podľa banky naďalej pomerne homogénny, či už z pohľadu jednotlivých odvetví alebo bánk a zároveň je ovplyvnený tak dopytovými, ako aj ponukovými faktormi. 
 
Slabá ekonomická aktivita sa podľa národnej banky odzrkadlila na kreditnej kvalite úverového portfólia. Banky zaznamenali čiastočný nárast nákladov na kreditné riziko. Hlavným faktorom zmierňujúcim kreditné riziko ostáva podľa centrálnej banky nízka úroveň úrokových sadzieb. Prípadný výraznejší rast úrokových sadzieb nasledujúci po dlhšom období ich stagnácie na nízkych úrovniach, ktoré by spôsobil nárast úverových splátok, by však mohol predstavovať zvýšené riziko pre zhoršenie finančnej situácie klientov. 
 

 
Ďalší vývoj kvality úverového portfólia bude podľa NBS do veľkej miery závisieť od vývoja v ekonomike, kde naďalej pretrváva výrazná neistota. Zdrojom rizík v budúcnosti môže byť aj poskytovanie úverov na bývanie pri nižšej požiadavke na hodnotu zabezpečenia, krátkej fixácii úrokových sadzieb alebo vysokom pomere splátok k príjmom. Špecifickým rizikom slovenského bankového sektora je podľa centrálnej banky vysoká koncentrácia vystavenia niektorých, hlavne stredne veľkých a menších bánk, voči individuálnym skupinám klientov alebo voči vlastnej finančnej skupine. Makrotestovanie však potvrdilo odolnosť bánk voči negatívnemu vývoju reálnej ekonomiky a aj na finančných trhoch.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X