Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Na nedoplatok zo zdravotného poistenia môžete mať aj splátkový kalendár

Na nedoplatok na zdravotného poistenia môžete mať aj splátkový kalendár
Fototobanka Pixmac
17. októbra 2012 Tlačiť

Proti výsledkom ročného zúčtovania zdravotného poistenia sa môžete aj odvolať. Poisťovne umožňujú podať námietku aj elektronicky.

 

V týchto dňoch zdravotné poisťovne posielajú samostatne zárobkovo činným osobám aj ďalším kategóriám poistencov oznámenia o výsledku ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2011. V prípade, že výsledkom je vyšší nedoplatok, ako dokáže poistenec uhradiť naraz, umožňujú zdravotné poisťovne v niektorých prípadoch aj splatiť ho postupne na základe splátkového kalendára.

 

Nedoplatok RZZP na splátky

Zdravotná poisťovňa môže na základe písomnej žiadosti platiteľa poistného povoliť splátky nedoplatku z ročného zúčtovania. Jednou s podmienok je, že platiteľ je schopný riadne odvádzať preddavky na poistné,“ uviedla pre Podnikam.sk hovorkyňa VšZP Dana Gašparíková.

 

 

Podľa hovorkyne ZP Dôvera Moniky Šimunovej je každá žiadosť posudzovaná individuálne a musia byť splnené podmienky pre uzatvorenie splátkového kalendára. „Jednou zo základných podmienok je čiastočná úhrada dlhu pred uzatvorením dohody o splátkach,“ informovala ďalej Šimunová. Na základe písomnej žiadosti môže povoliť platiteľovi poistného splátkový kalendár aj Union.

 

Na námietky máte 15 dní

Ak chce poistenec výšku svojho preplatku alebo nedoplatku namietať, má možnosť v zmysle zákona 15 dní odo dňa doručenia výsledku ročného zúčtovania podať námietky alebo nesúhlasné stanovisko. Môže tak spraviť písomne, osobne na pobočke, alebo ak má vo svojej poisťovni aktivované elektronické služby, tak aj prostredníctvom tejto aplikácie.

 

Poistenec, ktorý zistí nesprávne údaje, by mal k svojmu nesúhlasnému stanovisku pripojiť aj príslušné doklady. „Tie sa líšia od situácie k situácii – môže ísť napríklad o preukázanie úhrad, platiteľa poistného,“ informovala hovorkyňa Unionu Judita Smatanová.

 

Nesúhlasné stanoviská a námietky k výsledkom ročného zúčtovania by mali zdravotné poisťovne vyriešiť do 15 dní. Podľa odpovedí poisťovní sa ich snažia riešiť priebežne, napríklad v Dôvere je priemerná doba ich vybavenia 7 dní.

 

Nedoplatok uhraďte do 45 dní

Nedoplatok musí platiteľ v zmysle zákona o zdravotnom poistení zaplatiť do 45 dní odo dňa právoplatnosti výkazu nedoplatkov, v rovnakej lehote, teda do 45 dní od doručenia výsledku RZZP, musí zdravotná poisťovňa uhradiť preplatok.

Súčasťou oznámení o výsledkoch ročného zúčtovania je aj nová suma preddavkov, ktoré by mal poistenec odvádzať od budúceho roka. Vzhľadom na zmeny legislatívy sa však suma preddavkov vypočítaná poisťovňou bude meniť, pričom novú výšku preddavkov by si mali klienti vypočítať podľa predbežných informácií sami.

Viac o tejto problematike píšeme v článku SZČO si majú na rok 2013 počítať preddavky do zdravotnej poisťovne nanovo

it

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X