Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nájdite správneho dizajnéra pre svoje logo

Nechajte si vytvoriť logo alebo nájdite toho správneho dizajnéra
26. novembra 2012 Autor Podnikam.SK, SITA Tlačiť

V dnešnej dobe, kedy má takmer každý majiteľ počítača nainštalovaný nejaký grafický editor, sa tvorba log posúva viac smerom k amatérskej práci a je ťažko nájsť kvalitu. Aj v tejto oblasti je však potrebné hľadať kvalitu a dávať si pozor na viacero detailov. 

V angličtine a vo väčšine iných jazykoch preklad slova „logo” znamená „obrazový symbol”. Základom loga je jeho jedinečnosť. Každé logo by malo reprezentovať len jednu spoločnosť, zámer alebo nápad. Umenie tvorby loga sa skrýva v nápade.

 

Logo ako oblek

Keď sa ráno obliekate do práce, alebo sa chystáte na nejakú oslavu, kde sa od Vás vyžaduje aby ste vyzerali dobre, samozrejme sa oblečiete primerane situácií. Nenapadne vás obliecť sa ako na camping. V prvom rade rozmýšľate nad tým, že to nie je spoločensky vhodné alebo eticky slušné. Čo by si o Vás pomysleli ostatní ľudia alebo kolegovia v práci, ak by ste do práce alebo na svadbu prišli v pyžame? Nehodí sa to a preto Vám musí záležať na vašom výzore. Vaša vizitka (značka) je dôležitá aby si o Vás ostatní spravili pozitívny názor. 
 
To isté sa deje pri tvorbe loga. Veľmi veľa ľudí nerozumie tomu, ako môže niekto zaplatiť za jednoduchý dizajn spojený s názvom firmy stovky eur. Veľa dizajnérov pozná pocit, kedy sa klient pýta prečo je logo také drahé, keď ide o tak jednoduchý dizajn. Logo sa tvorí hodiny, dni ale aj mesiace. Nájsť ten správny nápad chce často viac, ako si sám klient myslí. Do úvahy je potrebné brať nie len činnosť spoločnosti ale aj jej kultúru, históriu, lokalitu, konkurenciu, dojem iných atď… Ak je logo vytvorené na mieru a tvorí ho profesionál, logo obsahuje viac ako samotný dizajn. Obsahuje celkový štýl spoločnosti.
 
 

Ako spoznať dobrého dizajnéra?

Tak ako spoznáte iného človeka ktorý niečo tvorí. Podľa práce ktorú už realizoval. Dizajnérov log na Slovensku aj Česku je veľa. Nájsť dizajnéra môžete po známosti, na odporúčanie či formou reklamy. Porovnať viac dizajnérov je možné napríklad na špecializovaných portáloch. Jedným z nich je www.logoweb.sk, kde nájdete viac ako 170 dizajnérov, ktorí tvoria logá. Ich portfólio prác si je možné prezrieť v ich profile.
 
Na tomto webe pritom môžete zadávať pracovné ponuky či vytvoriť súťaž pre dizajnérov, ktorí Vám spravia hotové logá na mieru s pomedzi ktorých si vyberiete. Nepoužité návrhy sú na predaj za zlomok skutočnej ceny. Takýmto spôsobom môžete ušetriť čas aj peniaze. Ak sa nespoliehate na svoje grafické cítenie, môžete dať na rady iných profesionálov, ktorí loga okomentovali.
 

Ako zistiť či je logo pre Vás vhodné?

V prvom rade by malo dostatočne vyjadrovať to čo robíte, čím sa zaoberáte a aký dojem chcete v zákazníkoch zanechať. Jednou z veľmi dôležitých kritérií je farebnosť. Existuje psychológia farieb, podľa ktorej je možné prispôsobiť samotný výtvor. A čo reprezentujú najpoužívanejšie farby?
 
Biela: čistota, luxus, jednoduchosť
Žltá: radosť, jasnosť, mladosť, hravosť, zvedavosť, slnko
Ružová: zábava, ženskosť, uvoľnenie, jemnosť
Oranžová: teplá farba, pohodlie, chuť, aktivita, kreativita
Červená: nebezpečenstvo, intimita, vzrušenie, teplo, vášeň, energia, vitalita, rýchlosť, láska
Zelená: peniaze, trpezlivosť, príroda, šťastie, bezpečnosť, rovnováha, osvieženie, utíšenie
Modrá: istota, inteligencia, ochrana, business, vodcovská farba, múdrosť, rozvoj, voda, obloha, sloboda
Hnedá: dôveryhodnosť, bohatstvo, zem
Šedá: ochrana, prestíž
Čierna: sila, osobnosť, smútok, elegancia, bohatstvo, citlivosť
 
 

Čo všetko potrebujem ak chcem logo používať v rôznych veľkostiach?

Pri tvorení loga je jednou zo základných vecí na ktorú sa dáva dôraz jeho využitie. Logo má vyzerať jednoducho pretože je často krát nevyhnutné použitie na letákoch, baneroch, billboardoch, plagátoch, webových stránkach, vizitkách, hlavičkových papieroch, pečiatkach, ceruzkách, 3D reklame atď. Logo musí byť k dispozícií vo vektorových formátoch. Pri rôznych veľkostiach loga sa nezmení jeho kvalita. 
 
Vektorové formáty:
.eps, .ps – PostScript
.pdf – Portable Document Format
.ai – Adobe Illustrator Artwork
.cdr – Corel Draw
.svg – Scalable Vector Graphics
.zmf – Zoner Callisto
 
V prípade, že máte logo len v rastrovom formáte, jeho využitie sa podstatne znižuje.
 
 
 
Základné grafické rastrové formáty:
 
JPEG (Joint Photographic Experts Group) je štandardná metóda stratovej kompresie používaná pre ukladanie počítačových obrázkov vo fotorealistickej kvalite.
TIFF (Tagged Image File Format) tvorí neoficiálny štandard ukladania obrázkov určených pre tlač. TIFF umožňuje ako jeden z mála grafických formátov viac stránkové súbory a preto sa často používa napríklad pre ukladanie prijatých faxov pomocou počítača a ISDN karty, či fax modemovej karty.
RAW nijako neupravené údaje z obrázku digitálneho fotoaparátu. Formát súboru RAW nie je nikým definovaný a tak sa súbory rôznych fotoaparátov môžu značne líšiť.
PNG (Portable Network Graphics) je grafický formát určený pre bezstratovú kompresiu rastrovej grafiky. Bol vyvinutý ako zdokonalenie a náhrada formátu GIF.
GIF (Graphic Interchange Format) je grafický formát určený pre rastrovú grafiku. GIF používa bezstratovú kompresiu LZW84 a umožňuje tak jednoduché animácie, ale má jedno veľké obmedzenie – maximálny počet súčasne použitých farieb farebnej palety je 256 (8 bitov) v jednom rámci.
BMP  výhodou tohto formátu je jeho extrémna jednoduchosť a dobrá dokumentovateľnosť.
WDP je obrázkový kompresný algoritmus a súborový formát určený pre fotografie, vyvíjaný spoločnosťou Microsoft. Podporuje stratovú a bezstratovú kompresiu. V novembri 2006 bol premenovaný na HD Photo.
 
 
 

Je dôležité nechať si spraviť logo u profesionála?

Tak ,ako starostlivosť napríklad o auto nechávate na profesionálov, rovnako by to malo byť aj s tvorbou loga. Je pritom dôležité poskytnúť jeho tvorcovi dostatok informácií. Keďže logo reprezentuje Vašu firemnú kultúru, je potrebné jeho tvorbe venovať dostatok času. Existuje päť pravidiel, pri ktorých dodržaní je vysoká pravdepodobnosť, že bude vyzerať profesionálne a použiteľne. 
 
 
Logo by malo byť:
  • jednoduché
  • zapamätateľné
  • vhodné
  • jedinečné
  • nadčasové

Jednoduchosť:

 

 

Zapamätateľnosť:

Vhodnosť:

Jedinečnosť:

 

Nadčasovosť:

 

Ceny loga

Presné ceny sa nedajú definovať. Každý dizajnér hodnotí svoju prácu inak. Cena sa odvíja od mnoho okolností. Záleží od času strávenom na logu, poskytnutých alebo hľadaných informácií o spoločnosti, zisťovaní stavu konkurencie, vytvorení logomanuálu (presný opis loga, použité farby, písmo, využitie atď.), zložitosti loga a mnoho iného. Každý dizajnér berie do úvahy iné aspekty. Cena loga môže byť 70 € ale aj 7000 €.

Autor: Daniel Hutňan, prevádzkovateľ portálu www.logoweb.sk 

 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Marketing

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X