Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Najmladší miliardár na svete spája ľudí po celom svete alebo ako sa zrodil Facebook

Mark Zuckerberg
SITA/AP

Úspešný podnikateľský príbeh Marka Zuckerberga inšpiruje množstvo ľudí po celom svete. Je najmladším miliardárom planéty a jeho podnikateľská myšlienka dokáže spájať životy ľudí na opačných koncoch Zeme. 

Mark Zuckerberg je zakladateľom najväčšej sociálnej siete Facebook, ktorá má v súčasnosti už takmer dve milardy aktívnych užívateľov. Vďaka tomuto populárnemu online médiu sa tak môžu ľahko spojiť ľudia na opačných koncoch sveta. Nebolo to pritom tak dávno, kedy sme o niečom takom ani nechyrovali. Facebook však nie je len obyčajný komunikačný nástroj. Užívateľom ponúka možnosť pripojiť sa k rôznym záujmovým i profesijným skupinám, označovať a zdieľať obľúbené stránky, ktorých obsah sa im páči a s ktorým sa môžu takto stotožniť. V tomto online priestore však môžu zverejňovať aj vlastný obsah, obrázky, texty či videá a podeliť sa tak o pocity, dojmy a informácie s ľuďmi, s ktorými sú v spojení. V neposlednom rade je to silný komunikačný a predajný nástroj v rukách súčasných podnikateľov.

Mark Elliot Zuckerberg sa narodil 14. Mája 1984 a vyrástol v New Yorku. Má tri sestry, ktoré nesú mená Arielle, Randi a Donna. Otec Edward je povolaním zubár a matka Karen psychiatrička. Záujem o programovanie prejavil mladý Mark už na základnej škole a fakt, že svet sa rozdeľuje medzi programátorov a užívateľov pochopil, keď mal desať rokov. Neskôr študoval na Phillips Exeter Academy, kde dosahoval výborné výsledky v oblasti vedy a literatúry. Talent však ukázal aj na inom poli, keď sa stal kapitánom šermiarskeho tímu. Ani v súčasnosti sa netají svojou láskou k tomuto športu.

V roku 2002 ukončil vzdelanie na akadémii a začal študovať na Harvadrskej univerzite. Už v druhom ročníku si v univerzitnom kampuse získal povesť softvérového developera. Pozornosť však upútal najmä vytvorením programu s názvom CourseMatch, ktorý pomáhal študentom pri výbere predmetov na základe zoznamu kurzov ostatných užívateľov.

Https://astrumpeople.com/wp content/uploads/2013/02/Mark Zuckerberg Biography.jpg

FaceMash – zábavná stránka s možnosťou voľby

V jeden letný večer počas nasledujúceho roka, keď mladý študent nemohol spať, prišiel s myšlienkou vytvorenia stránky s názvom FaceMash. Mark sa nabúral do harvardskej databázy, kam si tamojší študenti nahrávali svoje profilové obrázky. Rýchlosťou blesku vytvoril program, ktorý vyberal dva obrázky študentiek a ukladal ich vedľa seba. Pod fotkami svietila otázka: „Ktorý je zhavejší?“ Zároveň s tým program ponúkal možnosť voľby. Stránka ihneď zaujala a oslovila väčšinu študentov na Harvarde. Keď počet návštevníkov presiahol limit, server padol v dôsledku preťaženia.

Výsledkom tohto zaujímavého a atraktívneho nápadu samozrejme nebola pochvala pre Marka za dobre odvedenú prácu. Šikovný programátor si zaň vyslúžil disciplinárne pokarhanie. Pritom si však uvedomil, že podobná aktivita neuveriteľne priťahuje pozornosť ľudí. Zaujímavou skutočnosťou sa v tejto súvislosti javí aj fakt, že Harvardská univerzita doteraz odmieta komentovať spomínaný incident.

Mark zuckerberg biography 05.jpg

Zrod Facebooku

Približne desať mesiacov pred vytvorením Markovej stránky FaceMash, prišiel jeden zo študentov na Harvarde Divya Narendra s myšlienkou vytvoriť sociálnu sieť určenú len pre študentov univerzity. Jeho partnermi boli dvojičky Tyler a Cameron Winklevossovci. V rozhovore s Markom Narendra uviedol, že projekt ponesie názov Harvard Connection (neskôr bol premenovaný na ConnectU) a jeho členovia budú môcť zverejňovať na internete fotky, osobné informácie aj užitočné linky. Úlohou Zuckerberga bolo naprogramovať stránku a vytvoriť špeciálny zdrojový kód, ktorý umožní čo najrýchlejší zrod systému.

Potom, čo sa osobne stretol s Narendroma a dvojičkami Winklevossovými, sa Zuckerberg pripojil k práci. No, potenciál svojich nových partnerov videl skôr skepticky. Počas práce na projekte zároveň dostal úžasný nápad vytvoriť svoju vlastnú sociálnu sieť. Dňa 4. februára 2004 si zaregistroval doménu s názvom TheFacebook.com, ktorú v súčasnosti poznáme ako Facebook.com. V tom čase však fungovala ešte len v rámci Harvardu.

Keď Zuckerberg spolu so svojím partnerom Eduardom Saverinim zistili, že na stránku sa zaregistrovalo už 4 tisíc užívateľov, dospeli k záveru, že budú potrebovať služby ďalších programátorov. Jedným z nich bol Markov sused Darren Moskowitz, ktorý neskôr otvoril Facebook aj pre študentov Kolumbijskej, Stanfordskej a Yaleskej univerzity. Po nejakom čase už bola platforma prístupná pre všetkých študentov. Hlavnou podmienkou bola dostupnosť e-mailovej adresy v .edu zóne, čo znamenalo, že konkrétna osoba patrí do vzdelávacieho sektora.

Raketový záujem posunul projekt ďalej, ako sa plánovalo

Netrvalo však dlho a Facebook presiahol aj hranice tohto sektora, pričom stále naberal na popularite. V tom čase už začal Mark Zuckerberg hľadať väčších investorov. Prvý investorom sa stal zakladateľ PayPal – Peter Thiel, ktorý uvoľnil pre Facebook 500 tisíc amerických dolárov (USD). Následne zažil projekt obrovský rozmach a za menej ako rok po založení mal už Facebook viac ako jeden milión registrovaných užívateľov. Na ďalší rozvoj však opäť potreboval investície, ktoré postupne získali od firmy Accel Partners (12,7 mil. USD) a neskôr od Greylock Partners (27,5 mil. USD).

V roku 2005 už bol Facebook prístupný pre všetky vzdelávacie inštitúcie a univerzity na území Spojených štátov amerických (USA). Zuckerberg v tom čase ešte stále veril, že projekt ostane sociálnou sieťou určenou pre študentov. Záujem o pripojenie sa však exponenciálne rástol a tak sa napokon rozhodol umožniť registrácie aj širokej verejnosti. A to bol začiatok „epidémie“.

Hlavná myšlienka, ktorou Facebook nadchýňal ľudí po celom svete, bola možnosť komunikovať s priateľmi aj v online priestore. Bolo to niečo úplne nové, čo si získavalo obrovskú pozornosť a popularitu. Facebook tak rástol rapídnou rýchlosťou. Fakt, že každý užívateľ sociálnej siete detailne vyplnil svoj profil, podporoval možnosti reklamného využívania a otváral ďalší priestor. Facebook však pokračoval v raste. Keď mala sociálna sieť 50 miliónov užívateľov, veľké spoločnosti ako Yahoo! ponúkali Zuckerbergovi 900 mil. USD za predaj Facebooku. Jeho to však neuspokojilo.

Spoločnosť Yahoo bude údajne prepúšťať

Úspech sprevádzaný súdnymi spormi

Samotný projekt sociálnej siete sprevádzalo množstvo škandálov. Šesť dní po spustení stránky obvinili bratia Cameron a Tyler Winklevossovci spolu s Divyom Narendrom Marka Zuckerberga z krádeže ich myšlienky. Tvrdili, že v roku 2003 ho najali na ukončenie sociálnej siete HarvardConnection.com. Z dostupných svedectiev vyplýva, že výsledky práce im neposkytol a originálny zdrojový kód použil na vytvorenie Facebooku. V tom istom roku Narendra a Winklevoss spustili vlastnú sieť s novým názvom ConnectU a ďalej pokračovali v útokoch na Marka Zuckerberga. Podali na neho žalobu, ktorú však súd zamietol.

Vo svojom úsilí ani neskôr nepoľavili a podali aj ďalšiu. Vtedy súd skúmal, či boli zdrojové kódy skutočne ukradnuté. Pravdu však bolo ťažké vypátrať. Výsledky skúmania súd napokon nezverejnil. V roku 2009 sa Zuckerberg dohodol na urovnaní sporu a zaplatení sumy vo výške 45 mil. USD spoločnosti ConnectU, pričom 20 mil. USD vyplatil v hovotosti a zvyšok v akciách Facebooku. Prípad bol uzavretý. V tom čase mala ConnectU menej ako 100 tisíc užívateľov, zatiaľ čo Facebook počítal 150 mil. užívateľov.

Ani uvedená dohoda však bratov Wiklevossovcov nezastavila. Obrátili sa na Odvolací súd, ktorý ich žiadosť o obnovenie procesu zamietol. Z vyjadrenia ich právneho zástupcu Jeroma Falka vyplýva, že súd tak postupoval v dôsledku existencie pôvodnej dohody medzi obomi stranami sporu. Po podpise urovnania už totiž nemajú nárok na obnovu procesu. V roku 2011 sa ešte pokúsili uspieť na tamojšom Najvyššom súde, ktorý bol ich posledným pokusom v právnom boji s Markom Zuckerbergom.

V súkromnom živote sprevádza najmladšieho miliardára na svete jeho dlhoročná partnerka a v súčasnosti už aj manželka Priscilla Chan, s ktorou si povedali svoje áno dňa 19. mája 2012. Dňa 1. decembra 2015 sa im narodila prvá dcéra Maxima Chan Zuckerberg. Úspešný pár sa v súčasnosti teší na ďalšie dievčatko.

Mark zuckerberg biography 12.jpg
Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje prekladateľskej činnosti, copywritingu, právu obchodných spoločností, podnikovému právu a oblasti seba-rozvoja.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

FacebookMark Zuckerbergúspešný príbehzačiatky sociálnej siete

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X