Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Najviac nezamestnaných je vo veku 35 až 49 rokov

Foto: SITA
7. júna 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Ako informoval Štatistický úrad SR, počet nezamestnaných v januári až marci tohto roka medziročne klesol o 11,50 %, resp. o 43,9 tisíc na 339 tisíc osôb.

Miera nezamestnanosti v SR v 1. kvartáli klesla na 12,40 %

Miera nezamestnanosti na Slovensku sa v prvom štvrťroku tohto roka medziročne znížila o 1,7 percentuálneho bodu na 12,40 %. Počet nezamestnaných tak v januári až marci tohto roka medziročne klesol o 11,50 %, resp. o 43,9 tisíc na 339 tisíc osôb. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR na základe výberového zisťovania pracovných síl.

Miera nezamestnanosti u mužov klesla o 2,6 percentuálneho bodu na 11,7 % a u žien o 0,6 percentuálneho bodu na 13,3 %. Oproti štvrtému štvrťroku vlaňajška klesla sezónne očistená nezamestnanosť o 9,5 tisíc (o 2,8 %) na 331,5 tisíc osôb.

eBooky:

Vývoj na trhu práce podľa štatistikov ovplyvnilo aj zníženie počtu osôb nezamestnaných dlhšie ako jeden rok na 205,7 tis. osôb. Podiel tejto kategórie nezamestnaných na celkovej nezamestnanosti tvoril 60,7 %, čo bolo o 8,1 percentuálneho bodu menej ako v prvom štvrťroku minulého roka. Počet krátkodobo nezamestnaných (do jedného roka) sa zvýšil o 13,9 tis. na 133,2 tisíc. 

Z hľadiska vekovej štruktúry tvorili najpočetnejšiu skupinu nezamestnaných osoby vo veku 35 až 49 rokov s počtom 113,6 tisíc osôb a podielom 33,5 % na celkovej nezamestnanosti. Medziročný úbytok nezamestnaných zaznamenala väčšina vekových kategórií, z toho najvýraznejší kategória 25- až 34-ročných (o 30,4 tisíc osôb). 

Nezamestnaní, ktorí ešte nikdy nemali zamestnanie, tvorili 20,4 % z celkovej nezamestnanosti. Z hľadiska ekonomickej činnosti posledného zamestnávateľa najviac osôb naposledy pracovalo v priemysle (21,8 %). V tomto odvetví sa nezamestnanosť znížila o 9,2 tis. osôb. Najviac vzrástla nezamestnanosť vo verejnej správe, sociálnom zabezpečení, o 4 tisíc osôb. 

Najvyšší počet nezamestnaných bol v Prešovskom (67,2 tis.) a v Banskobystrickom kraji (56,8 tis.). Nezamestnanosť v prvom štvrťroku tohto roka klesla vo všetkých krajoch, relatívne najviac v Žilinskom (o 15,9 %) a v Nitrianskom kraji (o 15,5 %).

Najvyššia regionálna miera nezamestnanosti (17,2 %) bola v Prešovskom kraji. Miera nezamestnanosti sa znížila vo všetkých krajoch, najvýraznejšie v Banskobystrickom kraji (o 3 percentuálne body).

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X