Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slováci v tomto roku pracujú pre štát dlhšie ako vlani

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
4. júna 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Deň daňovej slobody tento rok pripadol na 4. júna, vlani to bolo o dva dni skôr.

Z každého eura vytvoreného v našej krajine prerozdelí štát 42 centov

Slováci v tomto roku pracujú pre štát dlhšie ako vlani, deň daňovej slobody pripadol tentokrát na 4. júna. Minulý rok to bolo o dva dni skôr, druhého júna. Vyplýva to z analýzy Nadácie F. A. Hayeka a Združenia daňových poplatníkov, ktorí vypočítavajú počet dní v roku, v ktorých ľudia obrazne povedané pracujú pre štátu na pokrytie jeho výdavkov.

Na tomto výsledku sa podľa nadácie podpísali najmä dva faktory, a to zmena metodiky výpočtu hrubého domáceho produktu (HDP) ako i to, že vláda nezabrzdila zvyšovanie výdavkov.

Odhadovaná výška celkovej miery prerozdeľovania na Slovensku v tomto roku predstavuje 41,8 % hrubého domáceho produktu, vlani to bolo 41,38 %. „Z každého eura, ktoré Slováci vyrobia, takmer 42 centov pripadá na služby a produkty, ktoré poskytuje štát,“ povedal analytik nadácie Martin Reguli.

V prepočte na pracovné dni to znamená, že k štvrtému júnu odovzdali slovenskí občania celý svoj zárobok štátu a približne od 12:00 tohto dňa začínajú pracovať pre seba. Z tohto pohľadu sme na tom boli najlepšie v roku 2008, keď deň daňovej slobody pripadol na 22. mája. 

Tohtoročný výsledok ovplyvnila zmena metodiky národných a regionálnych účtov používaná Európskou úniou a jej členmi. Reguli vysvetľuje, že sa začali započítavať aj iné faktory do výpočtu HDP a do konsolidovaných výdavkov verejnej správy.

„Slovenské HDP sa odhaduje, že vzrástlo vďaka tejto metodike o 1,9 percenta a konsolidované výdavky vzrástli okolo štyroch percent, hlavne kvôli tomu, že sa do nich začali započítavať aj také faktory ako Železnice SR, Národná diaľničná spoločnosť alebo Eximbanka,“ skonštatoval Reguli.

eBooky: 

Tiež pripomína, že vláda konsolidovala len na strane príjmov. Poukazuje na to, že vzrástli výdavky Sociálnej poisťovne a prišli aj sociálne balíčky. 

Nadácia prepočítala aj to, koľko zaplatí priemerný občan štátu na daniach a odvodoch z celkových nákladov práce, ktoré má na neho zamestnávateľ. Pri priemernej hrubej mzde 880 mesačne, sú náklady zamestnávateľa na zamestnanca 1 189 eur. Po dopočítaní odvodov suma klesne na 677 eur, ale tam sa dopad štátu nekončí, nastupujú ešte nepriame dane.

Po nich Slovákovi zostane zruba 574 eur, čo je menej ako polovica z toho, čo na neho míňa zamestnávateľ,“ uviedol Reguli. To znamená, že zamestnanec s priemerným príjmom získa z každého eura, ktoré jeho zamestnávateľ za jeho prácu zaplatí, iba 48 centov. Deň daňovej slobody počíta nadácia ako sumu konsolidovaných výdavkov verejnej správy voči hrubému domácemu produktu na Slovensku. 

Aktualizácia:

„V skutočnosti priemernému zamestnancovi štát každý mesiac zoberie polovicu z toho, čo mu dá jeho zamestnávateľ. Najhoršie je, že za tieto peniaze ľudia nedostávajú od štátu primerané služby. Napriek výraznému nárastu daňovo-odvodového zaťaženia za posledné roky ľudia nepocítili adekvátne zlepšenie školstva, zdravotníctva či sociálnej starostlivosti,“ povedal podpredseda KDH Miloš Moravčíka Moravčík.

Preto je podľa neho potrebné urobiť poriadok vo verejných financiách. Ak by sa podľa neho napríklad neobjednávali predražené CT prístroje a nesplácali dlhy Váhostavu zo štátneho, ľuďom by zostalo viac. „Preto treba zastaviť predražené štátne nákupy, prehodnotiť existujúce zmluvy a poskytovať lepšiu kvalitu verejných služieb,“ konštatoval. 

Posunutie dňa daňovej slobody o dva dni považuje strana Most-Híd za dôkaz toho, že súčasná vláda nedokáže prijímať systémové opatrenia v oblasti daňovej politiky. „Slovensko preto nevyhnutne potrebuje nastúpiť na obdobie vytvárania podmienok pre rast, aby sa tu oplatilo žiť, pracovať a tvoriť,“ uviedol predseda strany Béla Bugár. 

Podľa Bugára predovšetkým druhá Ficova vláda takzvane konsoliduje, a to takmer výlučne tak, že zvyšuje dane, odvody a poplatky. „Pocítili to na svojich príjmoch napríklad dohodári a živnostníci. Súčasná sadzba dane z príjmov právnických osôb je najvyššia spomedzi všetkých nových členských štátov EÚ od Estónska až po Bulharsko. Pritom podnikatelia musia platiť aj daň zo straty, živnostníci a dohodári vyššie odvody,“ upozornil Bugár. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X