Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vyšší plat žiadajte v rámci vášho ročného, či polročného hodnotenia

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
1. júna 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Ako postupovať, ak sa cítite zamestnávateľom nedostatočne ohodnotení?

Uveďte radšej platový rozsah, ako konkrétnu sumu

Mnoho spoločností má nastavené polročné, či ročné hodnotenie, kedy prechádza nadriadený so svojím zamestnancom jeho úspechy, ako aj neúspechy za uplynulé obdobie. Práve toto je príležitosť, kedy je možné požiadať o zvýšenie vášho platu.

Dobrá príprava je kľúč k úspechu

Každá firma má svoje špecifiká v politike zvyšovania platov. Je dobré zistiť si ich vopred. Ak máte byť vo vyjednávaní úspešný, je nutné poznať „svoju cenu“ na trhu práce, podľa vašej seniority, úrovne skúseností, priemyselného odvetvia a regiónu, v ktorom pôsobíte.

Tieto informácie sa dajú získať prostredníctvom networkingu, online kalkulačiek alebo sledovaním inzerátov na voľné pracovné miesta, pri ktorých je uvedený platový rozsah.

Ak chcete dosiahnuť zvýšenie, musíte dokázať, že si ho aj zaslúžite. A to konkrétnymi argumentmi. Čo ste urobili v danom období výnimočné? Boli vaše ciele dosiahnuté? Prebrali ste zodpovednosť?  Získali ste nových klientov? Ak máte čísla, ktoré podporia vaše argumenty. Použite ich.

Najčastejšie prešľapy

Veďte celú diskusiu o vašom prínose spoločnosti a o tom, čo jej ešte viete priniesť. Pri žiadaní o zvýšenie platu nie je dobré dávať ultimátum, nedajbože vydierať. Ak sa aj podarí niečo dosiahnuť, úspech je krátkodobý a riskujete úplnú stratu dôvery svojho nadriadeného.

Chybou tiež je ak sa správate ako „babka na trhu“, pýtate si  nereálnu sumu v nádeji, že sa dopracujete diskusiou k požadovanej výške platu.  Na otázku aký plat by ste chceli, uveďte radšej platový rozsah, ako konkrétnu sumu.

eBook:

Neporovnávajte sa s kolegami

„Môže to byť lákavé, ale rovnako odsúdené na neúspech. Hovorte radšej o sebe a svojich úspechoch. Určite neuvádzajte ako dôvod svoju osobnú situáciu (chcem si kúpiť nové auto, žiadam o hypotéku). Ak to aj je skutočný dôvod, nevyrukujte s ním hneď.

Majte na mysli, že zamestnávateľa zaujíma, čo za to zvýšenie dostane on,“ uviedla Mariana Lalinská, HR Špecialistka Grafton Recruitment.

Aké máte benefity?

Možno ste si urobili osobný prieskum, kde ste zistili, že ste na hranici, či pod hranicou priemerného hodnotenia vo vašom obore. Treba si však uvedomiť aj to, aké benefity vám firma ponúka.

Ak zamestnávateľ investuje do vášho vzdelania, ak máte možnosť využívať mobilný telefón, či služobné auto na súkromné účely, alebo ak vám firma prispieva na dopravu, či dovolenku, ide o dodatočné finančné prostriedky, ktoré si nemusíte platiť z vlastného vrecka vy, ale prostriedky na ne musí vynaložiť vaša spoločnosť. 

Zamestnanci často berú tieto veci ako samozrejmosť a až pri prechode do iného zamestnania, kde nie je rovnaká skladba benefitov, si uvedomia, čo tieto výhody pre nich znamenajú a ako to ovplyvňuje ich rozpočet. 

Zdroj: Personálna agentúra Grafton Recruitment 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X