Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nápad vyrábať kožené tašky z nadbytočného ovocia očaril svet

Fruiteather Rotterdam
17. augusta 2015 Zdroj  mashable.com, foto: Fruitleather Rotterdam Tlačiť

Onedlho sa možno ľudia nebudú musieť trápiť kvôli mrhaniu jedlom – namiesto toho ho prosto zmenia na ekologickú „kožu“.

Projekt vzbudil pozornosť u mnohých ľudí vrátane výrobcov sedadiel do áut

Univerzitní študenti dizajnu v Holandsku prišli s novým ekologickým procesom, v rámci ktorého sa zvyšky ovocia a zeleniny premieňajú na trvanlivý, koži podobný materiál, pravdepodobne dosť silný na to, aby sa v budúcnosti dal použiť aj na výrobu sedadiel do áut, tašiek a iných výrobkoch.

Projekt Fruitleather Rotterdam začal na Akadémii Villema de Kooninga v Rotterdame, a to v podobe školského zadania. Skupina šiestich študentov sa po úvodnom brainstormingu, reagujúcom na zadanú úlohu, rozhodla sústreďovať sa vo svojej práci na sociálne problémy a dotknúť sa rozsiahleho problému s mrhaním jedlom.

„Akadémia nám poskytuje skvelý výhľad na Binnerotte Square v Rotterdame, kde sa každý utorok a sobotu koná trh,“ povedal pre Mashable Hugo de Boon, ktorý sa sústreďuje na priestorový dizajn.

„Videli sme námestie na konci dňa úplne ,vystlanéʻ neminutým jedlom, tak… sme si uvedomili, že toto je problém, ktorý by sme z dizajnérskeho uhla pohľadu chceli vyriešiť.“

Po rozsiahlom výskume tím zistil, že približne 3 500 kíl jedla sa premárni a majitelia stánkov potrebujú na to, aby sa jedného kila neminutého jedla zbavili, zaplatiť 12 centov. Vo výsledku to znamená, že množstvo ľudí dáva jedlo na skládku ilegálne, aby sa tak vyhli míňaniu času a peňazí, ktoré sú na správne „odstránenie“ potrebné.

Účastníci projektu Fruitleather Rotterdam začali zvyšné jedlo odkladať a z ovocia – máng, pomarančov, nektáriniek, jabĺk atď. – začali vyrábať materiál. De Groop sa vyjadril, že presný výrobný proces je „tajomstvo našej skupiny“, ale prezradil aspoň základy.

Po zozbieraní ovocia z trhov ho tím očistí (zbaví všetkých semiačok), pokrája a urobí z neho kašu. Potom vďaka vareniu ovocie zbavia všetkých baktérií a zabezpečia, aby sa neskazilo. Ďalším krokom je rozostrenie pasty na „špeciálny povrch“, ktorý, ako povedal de Boon, je „kľúčový v procese sušenia“. Keď je proces sušenia ukončený, surový materiál „ovocnej kože“ je v podstate hotový.

Študenti dúfajú, že sa im výrobný proces podarí zdokonaliť, vďaka čomu zlepšia kvalitu materiálu a ten sa tak bude môcť používať aj na špecifické produkty, ako je nábytok a oblečenie.

De Boon však vysvetľuje, že sa nesústreďujú na žiadne konkrétne produkty.

„Mnohí ľudia sa mylne domnievajú, že aktuálne vyrábame tašky. Tašku sme však len využili na to, aby sme verejnosti ukázali, že z nášho materiálu je naozaj možné vyrábať produkty. Avšak sám materiál je to, čo my produkujeme,“ povedal.

Projekt vzbudil pozornosť u mnohých ľudí vrátane výrobcov sedadiel do áut. Tím je ale zatiaľ vyťažený testovaním materiálu – jeho sily a nepremokavosti – a tým, ako ho urobiť čo najtrvanlivejším.

„Výrobný proces sa bude musieť zvýšiť kvôli dopytu, ale najprv – než urobíme tento krok – chceme nájsť odpovede na otázky, ktoré ako tím ohľadom materiálu máme,“ povedal de Boon.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X