Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Niektoré slovenské banky sa rozhodli upraviť ceny účtov

Niektoré slovenské banky sa rozhodli upraviť ceny účtov
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
16. januára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Banky pri zmenách poplatkov nemajú takmer žiadne obmedzenia, s výnimkou tlaku konkurenčných bánk. 

Tatra banka zvyšuje poplatok o 40 %

Niektoré komerčné banky na Slovensku sa rozhodli upraviť ceny bežných účtov pre občanov, resp. balíkov služieb. Tatra banka plánuje koncom februára zvýšiť mesačný poplatok za balík služieb z doterajších 5 eur na 7 eur. Vedenie klasického bežného účtu v eurách zvýši zo štyroch na päť eur. Cenník pre občanov ešte v decembri minulého roka upravovala UniCredit Bank, čo súviselo s harmonizáciou produktovej ponuky. Banka zároveň zaviedla poplatok za vedenie eurového bežného účtu.
 

 
Ako pre agentúru SITA povedal riaditeľ portálu FinancnaHitparada.sk Maroš Ovčarik, rozhodnutie meniť poplatky je v kompetencii každej banky. Banky pri týchto zmenách podľa neho nemajú takmer žiadne obmedzenia, s výnimkou tlaku konkurenčných bánk. „Na trhu ponúkajú banky viac ako 60 rôznych balíkov. Je si teda z čoho vyberať, a preto osobne odporúčam si ponuky bánk porovnávať. Bežný účet je produkt, za ktorý platíme poplatok každý mesiac, preto aj malý rozdiel sa v dlhšom horizonte premietne do zaujímavej úspory,“ skonštatoval Ovčarik. 
 
Tatra banka podľa vyjadrení hovorkyne Maríny Masárovej naposledy upravovala cenu za balík služieb v roku 2009. Vtedy zmenila všetky balíky služieb na jednotný typ a predchádzajúce, v niektorých prípadoch lacnejšie, už prestala ponúkať. Od roku 2009 banka balík služieb podľa Masárovej rozšírila o mnohé nadštandardné funkcionality, aby spĺňal nároky náročných klientov a poskytoval im vysoký komfort riešenia bankových služieb. Banka teda upravila cenník za účelom zvyšovania kvality služieb a modernizovania rôznych funkcionalít. 
 

 
V rámci balíka služieb má pritom klient podľa Masárovej naďalej neobmedzene najpoužívanejšie bankové služby. „Popri zvýšení základnej ceny klientom naďalej prinášame možnosť mať balík služieb s 50 % alebo 100 % odpustením poplatku vďaka programu odmeňovania,“ pokračovala Masárová. Banka ho pritom upravila tak, aby reflektoval trendy vo využívaní bankových služieb. K vyhodnoteniu tzv. bilančnej sumy v banke pridali okrem depozít aj úvery. Zníženie poplatku za transakcie kartou Tatra banka nahradila znížením poplatku pri využívaní dvoch z jej piatich inovácií. Program odmeňovania tak podľa Masárovej reflektuje na aktuálnu zmenu klientskeho správania s cieľom motivovať k využívaniu služieb. 
 

UniCredit Bank zaviedla poplatok za vedenie eurového bežného účtu

UniCredit Bank cenník pre občanov naposledy upravila k 1. decembru 2013. Zmeny podľa slov hovorkyne Zuzany Ďuďákovej súviseli s harmonizáciou produktovej ponuky balíkov služieb, kde banka rozšírila produktové portfólio o nové typy balíkov a zmenila názvy účtov. „V ponuke stále máme balíky služieb, ktoré môže mať klient po splnení podmienok aj zadarmo,“ povedala Ďuďáková. 
 
Banka však zaviedla poplatok za vedenie eurového bežného účtu, a to 1,50 eura. K tomu banka uviedla, že už niekoľko rokov nemala vo svojej ponuke čisto len bežný účet. Samotný „holý“ bežný účet banka zaradila opäť do ponuky od 1. decembra 2013, a to v súvislosti s produktovou harmonizáciou. 
 
Avšak svojou cenovou politikou UniCredit Bank podľa vyjadrenia motivuje svojich klientov k využívaniu balíkov služieb. Klienti, ktorí majú len bežný účet a využívajú aj ostatné bankové služby, platia totiž podľa Ďuďákovej na rozdiel od balíka služieb samostatne za všetky služby a produkty, ktoré súvisia s vedením a realizáciou bankových transakcií v zmysle aktuálneho cenníka. Tým sa však ich náklady na mesačnú základnú správu svojich financií môžu podľa nej v porovnaní s klientmi, ktorí využívajú niektorý z balíkov služieb, neprimerane navýšiť. 
 

Ostatné banky zatiaľ nemenia

Ostatné oslovené banky, ako OTP Banka, Slovenská sporiteľňa, Sberbank, Poštová banka, Prima banka, ČSOB a VÚB banka, v blízkej budúcnosti neplánujú meniť poplatky za vedenie bežného účtu, resp. balíkov služieb pre občanov. „My sme v lete 2013 zaviedli komplexný balík, v ktorom sú všetky najpoužívanejšie služby za jednu cenu spolu s odmenou za každú platbu kartou. Takto budeme pokračovať aj naďalej,“ povedala hovorkyňa Poštovej banky Naďa Urbanová. 
 
Prima banka podľa hovorkyne Evy Čonkovej eviduje neustále rastúci záujem klientov o jej účet. Preto neplánuje meniť výšku poplatku za jeho vedenie a ani iné parametre produktu. V ČSOB 69 % klientov s balíkom služieb ho má podľa hovorkyne Zuzany Eliášovej bez poplatku a 38 % klientov, neplatia za jeho vedenie ani cent vďaka tomu, že spĺňajú podmienky.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X