Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Daňové priznanie k DPH – Nové tlačivo od 1.1.2018

Daňové priznanie dph
daňové priznanie dph
16. januára 2018 Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Od januára vstúpilo do platnosti viacero noviniek v tlačivách daňových priznaní. Najväčšie zmeny zaznamenali tlačivá na daň z príjmov právnickej osoby a daň z príjmov fyzickej osoby typ B. Zmena nastala aj pre tlačivo – daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty. Našťastie v tomto prípade ide iba o kozmetické zmeny.

Zmena v daňovom priznaní k dani z pridanej hodnoty bola zavedená opatrením Ministerstva financií Slovenskej republiky z 8. decembra 2017 č. MF/016923/2017-731, ktorým sa ustanovuje vzor daňového priznania k dani z pridanej hodnoty.

Vzor daňového priznania k dani z pridanej hodnoty podľa doterajšieho predpisu sa použije pri podávaní daňových priznaní za obdobia, ktoré končia najneskôr 31. decembra 2017, a pri podávaní daňových priznaní podľa § 78 ods. 4 zákona v znení zákona č. 246/2012 Z. z., ak daňová povinnosť vznikla najneskôr 31. decembra 2017. To znamená, že daňové subjekty budú podávať DPH priznanie na novom tlačive až za zdaňovacie obdobie január 2018 resp. prvý štvrťrok 2018.

Nový inštitút daňového zástupcu

Vzor daňového priznania k dani z pridanej hodnoty platný od 1. januára 2012 bolo potrebné upraviť v nadväznosti na zmeny a doplnenia zákona o dani z pridanej hodnoty. Ide o vytvorenie nového inštitútu daňového zástupcu pre zahraničné osoby pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu, ktorý je určený na dodanie do iného členského štátu alebo tretieho štátu. V tejto súvislosti bol v súčasnosti platný vzor daňového priznania upravený tak, aby osoba podávajúca daňové priznanie mohla oznámiť, že koná v postavení daňového zástupcu podľa § 69aa.

Obr1.jpg

Nový inštitút daňového zástupcu sa bude uplatňovať v prípade, ak zahraničná osoba, ktorá nie je platiteľom a na Slovensku nadobúda tovar v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 na účel jeho dodania s oslobodením od dane podľa § 43 alebo § 47 alebo dodania formou zásielkového predaja s miestom dodania v inom členskom štáte. Na to, aby zahraničná osoba mohla využiť služieb daňového zástupcu, musia byť splnené nasledujúce tri podmienky:

  1. tieto dodania tovaru zahraničná osoba uskutočňuje výlučne prostredníctvom využitia elektronického komunikačného rozhrania ako je elektronické trhovisko, elektronická platforma, elektronický portál alebo podobný elektronický prostriedok,
  2. nie je platiteľom podľa tohto zákona a
  3. nedodáva tovar alebo službu, pri ktorej by jej vznikla povinnosť platiť splatnú daň v tuzemsku, keby mala postavenie platiteľa podľa tohto zákona.

Daňový zástupca môže zastupovať zahraničnú osobu len vo veci nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a jeho následného dodania s oslobodením od dane podľa § 43 alebo § 47 alebo jeho následného dodania formou zásielkového predaja s miestom dodania v inom členskom štáte.

Novými možnosťami, kto bude môcť podať daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty tak budú:

  • Platiteľ dane z pridanej hodnoty
  • Iná osoba registrovaná pre daň
  • Osoba povinná podať daňové priznanie podľa § 78 ods. 3, 4 a 9 zákona
  • Zdaniteľná osoba podľa § 3 ods. 5 zákona uplatňujúca odpočítanie dane
  • Daňový zástupca podľa § 69a zákona
  • Daňový zástupca podľa § 69aa zákona

Okrem tejto zmeny, nastala ešte malá úprava pri vypĺňaní kontaktných údajov. V novom tlačive sú doplnené miesta na uvedenie e-mailovej adresy. E-mailová adresa sa bude uvádzať rovnako za samotný daňový subjekt, ako aj za osobu zodpovednú za podanie daňového priznania k dani z pridanej hodnoty. Uvádzanie telefonického kontaktu ostalo zachované.

Obr2.jpg

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daňové priznanie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X